No category

اولین مزرعه بادی شناور دنیا در اسکاتلند

با خلق توربین های بادی شناور، مهندسان امکانات جدیدی رو واسه تولید نیرو حلق کرده ان و اولین مزرعه بادی شناور در اسکاتلند ساخته شد.  

مقاله های در رابطه: 

 • ۱۰ مقصد هیجان انگیز گردشگری ماجراجویانه
 •  بازدید از مرکز پرندگان دریایی در اسکاتلند
 • دریاچه لخ نس کجاس؟

 سال های زیادیه که مهندسان انرژی به دنبال خلق راهکارهای مختلفی واسه تولید انرژی تجدیدپذیر هستن و با در نظر گرفتن اتمام منابع سوخت های فسیلی، روز به روز بر اهمیت تولید انرژی تجدیدپذیر اضافه می شه. تازگیا اولین مزرعه بادی شناور در اسکاتلند ساخته شد که قادر به تامین ۳۰ مگاوات انرژیه که برابر نصف از انرژی لازم اون منطقه س. مهندسان امیدوار هستن که این شروعی قوی واسه تولید هرچه بیشتر انرژی از راه توربین های بادی باشه.

توربینای بادی اسکاتلند

اسکاتلند با مناطق کوهستانی خوشگل با ساکنانی که لباس های پیچازی (تارتون) بر تن دارن، شناخته شده. اما این کشور حالا افتخار راه اندازی اولین مزرعه بادی شناور دنیا رو هم از اون خود کرده. توربین های بزرگی در دریای شمال (North Sea) شناور هستن که ۱۵ مایل از ساحل شهر «پیترهد» (Petershead) فاصله دارن.

 • آشنایی با مردم و فرهنگ کشور اسکاتلند
 • توربینای بادی مزرعه بادی شناور در اسکاتلند

  این مزرعه ۵ توربین بادی بزرگ داره. ارتفاع هر کدوم از این توربین ها ۲۵۰ متره که ۸۰ متر اون در پایین سطح دریا قرار داره.

  طرفداران انرژی های تجدید پذیر در «پروژه های ویند» (Hywind Project)،  امید دارن که این حرکت واسه مناطقی که توانایی به کار بردن این تکنولوژی رو دارن، به الگویی خوب تبدیل شه.

  چگونگی کار اون چیجوریه؟

  شرکت نفت نروژی «استات اویل» (Statoil) مونتاژ این توربین ها رو انجام داده و این توربین ها رو با کشتی به فاصله ۱۵۰۰ کیلومتر به جنوب و کشور اسکاتلند برده.

  استات اویل با شرکت عربی «ماسدار» (Masdar) واسه ساخت سازه های بزرگ همکاری می کنه. این لنگرهای بزرگ مکشی ارتفاعی برابر ۱۵ متر و قطری برابر ۵ متر دارن که توربین ها رو به بستر دریا وصل می کنن. وزن ۱۱۱ تونی این لنگرها باعث شده تا توربین ها مستقیما و محکم بایستند.

  این ۵ توربین بادی می تونن تا ۳۰ مگاوات انرژی رو به شبکه ی برقی وصل کنن.

  هرچند ساخت توربین های بادی در آب از سال ۱۹۹۰ شروع شده است، اما این توربین ها تنها می تونن تا در آب هایی به عمق حدود ۶۰ متر نصب شن. البته توربین های شناور در اسکاتلند در عمق ۷۸ متری نصب شده ان و می توان از اون ها در آب هایی با عمق بیشتر از ۸۰۰ متر هم به کار گیری کرد.     

  بعد از تموم شدن نصب و راه اندازی توربین ها، کابل ها توربین رو به شبکه برق شهری وصل می کنن. با در نظر گرفتن آمار منتشر شده به وسیله استات اویل، توربین ها قادر به تامین انرژی ۲۰,۰۰۰ خونه هستن.

  الین ایساکسن یکی از نمایندگان استات اویل اینطور بیان می کنه که: «هرچند این توربین ها با عنوان شناور شناخته شده ان، اما وقتی که وصل می شن از ثبات و استواری خوبی برخوردارن.»   

  اون توضیح می دهد که معنی توربین شناور در سال ۲۰۰۱ به وسیله مهندسان انرژی تعریف شد. در سال ۲۰۰۹ یه نمونه ی آزمایشی اون ساخته شد و در سال ۲۰۱۵ دولت اسکاتلند به شکل رسمی بودجه ای واسه تولید اون اختصاص داد و اون بودجه رو در اختیار استات اویل قرار داد تا ساخت این ۵ توربین بادی که حالا در دریای شمالی شناور هستن رو شروع کنه.

  هر توربین قادر به ارسال ۶ مگاوات انرژی به شبکه ی برقه که به این معناه که این پروژه در کل قادر به تامین ۳۰ مگاوات انرژیه. وقتی که از این انرژی به کار گیری نمی شه، این انرژی در باتری های لیتیومی ذخیره می شه که ظرفیتی بیشتر از تامین انرژی دو میلیون آیفون رو داره.

  انرژی باد؟

  توربین بادی در اسکاتلند

  بر خلاف توربین های بادی که بر زمین نصب می شن، توربین های شناور واسه ایستادن نیاز ندارن تا به قسمت مشخصی از زمین وصل شن. پس می توان اون ها رو در حجم زیاد تولید کرد تا اینطوری هزینه های تولید هر کدوم از اون ها هم کم بشه.

  البته هزینه ی تولید توربین های بادی شناور بازم بالا هستش.

  نصب و راه اندازی ۵ توربین بادی هزینه ای برابر ۲۰۰ میلیون پوند بریتانیایی داشت که تقریبا برابر ۲۶۳ میلیون دلار آمریکاییه. به دلیل وجود هزینه ی بالای تولید این توربین ها، استات اویل بر بودجه ی دولت اسکاتلند تکیه کرد.

  ایساکسن می گوید:

  دولت ساپورت کننده ی اسکاتلند موجب شد تا مزرعه بادی رو تحقق بخشیم.

  انگلستان دارای یه دستورالعمل انرژی های تجدیدپذیره که در اون تاکید می کنه که تا سال ۲۰۲۰ می بایست ۳۰ درصد انرژی کشور به وسیله انرژی های تجدیدپذیر تامین شه. با در نظر گرفتن گزارشات دولت اسکاتلند حدود نصف از انرژی اون منطقه از انرژی های تجدیدپذیر تامین می شه.

  ایساکسن امیدواره که ۵ توربین بادی در اسکاتلند شروع کننده یه فعالیت گسترده تر شه و پروژه ای باشه که دولت اون رو الگو بذاره تا پیشرفت کار آمدتری داشته باشه. اون می گوید که توربین های بزرگ تری که حتی قادر به تامین ۱۲ مگاوات انرژی هستن، در حال طراحی هستن. الان بزرگ ترین توربین بادی در جهان قادر به تامین ۹,۵ مگاوات انرژیه. البته اندازه و مفید بودن این توربین ها در سال های گذشته با سرعت زیادی در حال افزایش بوده.

  هرچند الان برنامه جدیدی واسه مزارع بادی بیشتر در دنیا وجود نداره اما ایساکسن می گوید که شرکتش به دنبال مناطقی در ژاپن، هاوایی و کالیفرنیا به عنوان مقاصد محتمل بعدی واسه تولید انرژی تجدیدپذیره.   

  از شما دعوت می کنیم ویدئوی پایین رو ببینین:

  دانلود ویدیو 

  متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *