اولین بالن سوار دنیا که بود؟

۲۳۳ سال قبل «وینچنزو لوناردی» (Vincenzo Lunardi) اولین بالن سواری بود که پرواز بر فراز انگلستان رو فقط با یه سگ، یه گربه و دو کبوتر تجربه کرد. این پرواز، شروعی هیجان انگیز واسه پرواز بالن های امروزی بود.

مقاله های در رابطه

  • بالن سواری بر فراز آسمون؛ بهترین نقاط دنیا کدوما هستن؟
  • کاپادوکیه؛ جشنواره بالن سواری

شاید اسم اولین کسی که روی کره ماه قدم گذاشت، یا شخصی رو که دور تا دور دنیا رو به تنهایی پرواز کرد بدونین، اما شاید در مورد وینچنزو لوناردی چیزی نشنیده اید که واسه اولین بار در تاریخ بر فراز انگلستان با بالن هوای گرم پرواز کرد.

لوناردی که در سال ۱۷۹۵ در ایتالیا به دنیا اومد، کار خود رو به عنوان دیپلمات شروع کرد و دبیر مجمع ناپولیتن انگلستان شد. در همین زمان به گزارشات ارسالی به خاص اختراع جدید فرانسه یعنی بالن علاقه مند شد، پارچه ی بزرگی که بعد از پر شدن با هیدروژن می تونست در آسمون پرواز می کنه.

پول-نام-تصویر

وینچنزو لوناردی

بدیش اینه لندنی ها فکر نمی کردن اون یا هیچ شخص دیگری بتونه قادر به انجام این کار باشه. فرانسه موفقیت هایی در این رشته داشت، اما بالن سوارهای بریتانیا شکست می خوردند؛ اون ها در بین بلند شدن، خسارت جبران ناپذیری به بالن خود می زدن یا اصلا نمی تونستن پرواز کنن. اگه هم مثل «جیمز تیتلر» (James Tytler) آخر سر موفق می شدن، فقط تایم کوتاهی قادر به پرواز بودن.

وقتی لوناردی به لندن رفت، مشتاقانه درباره اون حرف می زد. با اعلام نمایش عمومی بالن خود و پخش تبلیغاتی که تجربه یه سفر رویایی بزرگ رو وعده می داد، اشتیاق مردم رو برانگیخت. اون و خدمه اش در ۱۵ سپتامبر سال ۱۷۸۴ بالنی رو به لندن آورده و بعد از پر کردن اون با گاز، پرواز کردن.

تلاش های زیاد یا شاید هم ویژگی ذاتی لوناردی در نمایش بود که تونست اعتبار این پرواز فوق العاده رو به نام اون ثبت کنه. اون لحظه به لحظه ی این ماجراجویی رو تو یه جزوه ۱۶ صفحه ای به نام «سفر بزرگ هوا ایستای لوناردی» منتشر کرد که خود رو به عنوان یه خارجی همه فن حریف توضیح کرده بود.

بالن سواری انگلیس

در اول نوشته بود که حدود ۱۵۰ هزار نفر از هر قشر و مرتبه ای اومده بودن تا این پرواز رو تماشا کنن. اون هایی که شک داشتن و کسائی که از موفقیت اون مطمئن بودن، همه اومده بودن و تموم محوطه و ساختمون های دور و بر پر از جمعیتی با هر سن و سال، ملی بودن و طبقه اجتماعی بود.

با وجودی که از خیل بزرگ جمعیت تعریف کرده بود، اما جزوه ی خود درباره اولین بالن سواری رو به مهم ترین تماشاگران این ماجرا یعنی «جورج آگوستوس فردریک» (George Augustus Frederick) و شاهزاده ولز که در اون زمان فقط ۱۴ سال داشت، تقدیم کرد.

این نمایش به قول اون، قبل از برخاستن از روی زمین شروع شد، وقتی که خدمه مشغول کنترل پارچه بالن بودن، یکی از ستون های مهارکننده بر سر یکی از افراد افتاد؛ حالا خوبیش اینه اون با مهارت کافی تونست به یه طناب آویزون شده و بدون هیچ نگرانی تا پایین سر بخوره.

وینچنزو لوناردی

در ادامه می نویسد وقتی اون و دستیارش ساعت یه ظهر وارد سبد بالن شدن تا واسه پرواز آماده شن، فهمیدن که بار اون خیلی سنگین شده و دستیارش مجبور به ترک سبد شد. با این حال دو کبوتر، یه سگ و گربه تونستن اون رو در این پرواز همراهی کنن.

بعد از بلند شدن هم ماجرای دیگری اتفاق افتاد، بالن خیلی به خونه ها نزدیک شده بود که لوناردی با پرتاب چند کیسه شن و یکی از پاروهای سکان به بیرون تونست به راه خود ادامه دهد. طبق نوشته های اون، فریاد مردم به آسمون بلند شد، بعضی به خاطر سلامتی اون گریه می کردن، عده ای هم از این که خطر از بیخ گوش اش گذشته بود، خوشحال بودن.

در کنار مناظر خوشگل، مابقی سفر با آزمایشات علمی و لحظات خطرناک همراه بود. جریان هوا شدیدا اون رو به جلو و عقب می برد و یه بار هم به ارتفاع بالایی رفت که باعث لرزیدن اون و حیوانات بالن شد، طوری که روی لباس اون قندیل بست و گربه اش هم از شدت سرما بی حس شده بود. چیزی نمونده بود که خواب اش ببره، اما با خوردن نوشیدنی خود رو گرم کرد و سگ اش رو هم در آغوش گرفت تا زنده بمونه.

لوناردی بیشتر از ۳ ساعت در آسمون بود و در کل ۱۲۹ کیلومتر رو طی کرد. در آخر ساعت ۵ بعد از ظهر در دهاتی کوچیک فرود اومد. اون به ماجراجویی های خود ادامه داد و لقب «هوانورد ماجراجو» رو از اون خود کرد؛ اما وقتی یکی از خدمه اش در بین کار جون خود رو از دست داد، از انگلستان گریخت و به آمریکا رفت.

بالن سواری لندن

سفر اون بر فراز لندن نه فقط واسه شغل اون، بلکه واسه بالن سواری تاریخ ساز شد. لوناردی به عنوان مرد جسوری که به تنهایی به مناطق نامعلوم سفر کرده بود، مشهور شد. این معروفیت تا حدی رسید که حتی زنان، دامن لوناردی با تزیینات بالن روی اون می پوشیدند. اون با بالن سواری موفق اش تونست به مردم این کشور یه وسیله واقعا عالی و باشکوه رو معرفی کنه.

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *