پایان نامه ها

مي، كه، آلوئه، هاي، اين، توليد

همکاران، 1388)
وضعيت توليد هلو در جهانطبق آمار فائو (2008)، 18میلیون تن هلو و شلیل در سرتاسر جهان توليد شده كه كشور چين با توليد هشت ميليون تن در سال بزرگترين توليد كننده اين محصول در جهان است. ده كشور اول توليد كننده هلو در جهان در جدول 1-1 ارايه شده اند. ميزان توليد سالانه هلو در كشور چين از ۱۹۸۰ به بعد به چندین برابر مقدار قبلي افزايش يافت به طوريكه امروزه ميزان توليد آن با ساير كشورهاي توليد كننده قابل مقايسه نيست. در ايالات متحده نيز، كاليفرنيا كه بزرگترين توليد كننده اين محصول در آن كشور به شمار ميآيد و ۷۵-۷۰ درصد كل هلوي ايالات متحده را تامين مي كند (فائو، 2008).جدول1 SEQ جدول * ARABIC s 1 1: میزان تولید هلو در ده کشور اول دنیا (فائو، 2008)كشورهاي توليد كنندهكشورهاي توليدكنندهميزان توليد برحسب هزار تنجهانتوليد سالانه در جهان180001چين83292ايتاليا15893آمريكا13024اسپانيا11595يونان7346ترکیه5527مصر3998ایران3909فرانسه30110آرژانتين270برداشت و بازار رسانیشاخص معمول رسیدگی در هلو رنگ و سفتی میوه است. بهترین موقع برداشت محصول برای ارسال به نقاط دور دست زمانی است که رنگ میوه در ارقام گوشت زرد شروع به زرد شدن و در ارقام گوشت سفید شروع به سفید شدن می کند.چون رنگ از سالی به سال دیگر تغییر می کند بهتر است این شاخص همراه با سفتی میوه اندازه گرفته شود (اگاوا و همکاران، 1381). میوه های هلو دارای تنفس فرازگرا بوده و بعد از برداشت نیز رسیدن میوه ادمه می یابد. میوه های بسته بندی شده را می توان در دمای صفر الی5 /0 -درجه سانتی گراد، رطوبت نسبی 90- 85 درصد به مدت 14الی30 روز در انبار های سرد نگهداری نمود. میوه های هلو به عنوان تازه خوری، تهیه آب میوه و کنسرو مورد استفاده قرار می گیرند. برای تهیه کمپوت و فرآورده های دیگر از ارقام هلوی هسته چسبان استفاده می شود ( جلیلی و همکاران، 1388). آز آنجاییکه میوه های هلو فرازگرا می باشند باید زمانی که در مرحله کمی بالغ یا بلوغ کامل هستند اما کاملا نرسیده اند و آماده خوردن هستند برداشت شوند. آغاز رسیدن میوه هلو باید قبل از رسیدن به دست مصرف کننده صورت پذیرد (Kader et al., 1998).
خصوصیات کیفی هلو و معیار های آنهلوهای با محتوای مواد جامد محلول(SSC ) و اسیدیته کل(TA) و نسبت SSC/TA بالا پذیرایی بالایی نزد مصرف کننده دارند. برای هلوهای میان رس، حداقل SSC 11% با TA≤ 0.7% برای حدود 80% مصرف کننده ها راضی کننده می باشد. میوه های با سفتی گوشت برابر 9 تا 5/13نیوتن آماده برای خوردن در نظر گرفته می شوند. میوه با 27 تا 36 نیوتن سفتی در پوستش هم پذیرایی بالایی دارد (Crisosto et al., 1994) میوه های هلو غنی از قند، به ویژه ساکارز، ویتامین های A،B ، B2 و C می باشند. در ضمن میوه ها حاوی پتاسیم، فسفر، منیزیم، گوگرد و آهن می باشند (جلیلی و همکاران، 1388).
جدول 1 SEQ جدول * ARABIC s 1 2: ارزش تغذیه‌ای هلو در100 گرم میوه تازه(Arthey and Ashurst, 1996).نوع ماده مقدار نوع ماده مقدار (میلی گرم)
آب89%C ویتامین 31 مقدار انرژی38 کیلوکالری کاروتن58 پروتئین6/0%E ویتامین02/0 چربیها1/0%تریپتوفان2/0 کربوهیدارتها10%B6 ویتامین 02/0 نیتروژن کل16/0گرمسدیم1 نشاسته0 گرمپتاسم160قند کل6/7 گرمکلسیم7 فیبرها6/0%منیزیم9 A ویتامین 27 میلی گرمفسفر22 تیامین4/1 میلی گرمآهن4/0ریبوفلاوین04/0 میلی گرمروی1/0نیاسین6/0 میلی گرمشرایط مطلوب نگهداری هلودمای مطلوب نگهداری میوه هلو 1- تا0oC می باشد. نقطه انجماد هلو متفاوت است و بسته به SSC از 3- تا 5/1- درجه سانتیگراد می باشد. رطوبت نسبی 90 تا 95% با سرعت گردش هوای 50 فوت مکعب در دقیقه در طول دوره نگهداری توصیه می شود ( Lill et al., 1989).
آسیب شناسی پس از برداشت هلولکه قهوه ای که عامل آن Monilinia fructicola می باشد مهمترین بیماری پس از برداشت هلو می باشد. اثرات آن در طی دوره گلدهی شروع می شود. پوسیدگی ممکن است قبل از برداشت هم رخ دهد. اما اغلب در زمان پس از برداشت رخ می دهد. رعایت اصول بهداشتی در باغ می تواند باعث به حداقل رساندن این بیماری بشود. استفاده از قارچ کش های قبل از برداشت و خنک سازی سریع پس از برداشت هم از جمله استراتژی های کنترلی می باشند. هم چنین کاربرد قارچ کش های پس از برداشت هم ممکن است صورت پذیرد. کپک خاکستری ناشی از قارچ Botrytis cinerea هم می تواند مشکلی جدی در شرایط رطوبتی و آب و هوای بهاری باشد. در صورتی که در زمان برداشت میوه آلوده یا زخمی شود این بیماری می تواند در طی انبارداری خود را نشان دهد. اجتناب از آسیب های مکانیکی و مدیریت خوب دما جزو روش های کنترلی موثر می باشند. پوسیدگی ریزوپوسی که در اثر قارچ Rhizopus stolonifer می باشد میتواند در میوه های رسیده که در دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری میشوند صورت پذیرد. خنک سازی و نگهداری دما زیر 5 درجه سانتیگراد جزو روش های کنترلی خوب این بیماری می باشند (Ceponis et al., 1987).
تاریخچه آلوئه وراآلوئه ورا با نام علمي Aloe vera متعلق به تيره سوسن و جنس آلوئه مي باشد. گياه دارويي آلوئه يا صبر زرد صبر تلخ يا شاخ بزي كه در استان بوشهر با نام هاي محلي گل سگه، گل قبر يا چادروا شناخته مي شود يكي از گونه هاي مهم دارويي است كه در نواحي گرمسيري مثل ماداگاسكار، عربستان و در ايران در هرمزگان، بندر لنگه و بندر خمير در محلي به نام قلعه گازي مي رويد گياه صبر زرد از زمانهاي قديم براي درمان بسياري از امراض به كار مي رفته است. در نوشته هاي كهن مصري آمده است كه در1500 سال قبل از ميلاد از صبر زرد جهت رفع عفونت ها، ناراحتي هاي پوستي و به عنوان مسهل استفاده مي كرده اند. مي گويند اسكندركه براي التيام زخم هاي سربازانش احتياج به چنين گياهي داشت دستور داد به جزيره اي در نزديكي سومالي حمله كنند و پس از فتح آن گياه را به دست آوردند (زرگری و همکاران،1362). ژل آلوئه ورا در تجارت به دوصورت به فروش مي رسد: نوع كوراكوا كه اغلب بنام باربادوس خوانده مي شود از گونه A.barbadensis بدست مي آيد ونوع كپ آلوئه كه از A. Feroxحاصل مي شود گونه اخير هيبريدي از A.spicata و A.africana می باشد (Reynold et al., 1999).
خصوصيات گياه شناسي گیاه آلوئه وراصبر زرد گياهي است با ظاهر بوته اي انبوه، پايا، هميشه سبز، شاداب و پرطراوت كه ارتفاع آن حدود 60 سانتيمتر بوده و داراي ساقه غير حقيقي چوبي و كوتاه به ضخامت 10- 5 سانتیمتر، برگ هاي نيزه اي شكل مستقيماً به محور ساقه متصل هستند. گل ها بر روي گل آذين سنبله اي به طول 5/1-1 متر ظاهر مي شوند. گل آذين گل ها به رنگ زرد يا زرد مايل به سبز ابتدا عمود بر محور مركز گل آذين قرار گرفته سپس از قاعده خوشه شروع به آويزان شدن مي نمايد (موسوی و استکی، 1389).
اندام زير زميني گياه صبرزرد به دو بخش تقسيم مي شود. ريشه ها كار جذب مواد غذايي و آب را انجام مي دهند و بخش دوم ريزوم گياه است كه مسئوليت زادآوري، توليد پاجوش و ايجاد گياه جديد را بر عهده دارد. برگ هاي سخت آبدار و نيزه اي (شبيه به شاخ بز) اين گياه به طول 51 سانتيمتر رشد مي كنند. رنگ برگ ها سبز يا سبز مايل به خاكستري، تعداد برگ ها بین 20-10 عدد با كناره هاي نازك و حامل خار هاي نوك تيز مخروطي راست و يا كمي خميده به طول 2 ميليمتر است. وزن هر برگ هنگام بلوغ ممكن است تا 900 گرم برسد. قسمت زيرين برگهاي اين گياه محدب و قسمت فوقاني آن مقعر است و جزء برگ هاي ضخيم و گوشتي هستند كه به صورت روزت مي باشند. برگ گونه هاي مختلف آلوئه از نظر تشريحي و در برش عرضي شامل قسمت هاي زير از خارج به داخل است (زرگری و همکاران، 1362).
در بین گونه های مختلف گیاه آلوئه ورا چهار گونه شناسایی شده است که دارای ارزش خاصی می باشند که عبارتند از:
1) Aloe succotrina Lam. ، این گونه بومی جزایر سوکوترا و سایر جزایر اقیانوس هند است و صبر زرد حاصل از ان در بازار تجارت به نام صبر سقوطری معروف می باشد.
2)Aloe chinensis (Ham) Berger. ، این گونه در عربستان و افریقای جنوبی می روید و صبر زرد حاصل از آن در بازار تجارت بین المللی به نام صبر زرد دماغه امید نیک یا Aloes du Cap معروف می باشد.
3)Aloe littoralis Baker.، این گونه درختچه ای به ارتفاع 8/1 تا 3 متر، با تنه ی صاف می باشد. برگ های آن پر پشت، گروهی، شمشیری، نوک تیز، صاف و بدون لکه به عرض 6-5 سانتی متر، طول 15-12 سانتی متر و به صورت دندانه دار است.
4) Aloe vera L.، گونه ای با مترادف های مختلفی همچون A.vulgaris Lamk و A.barbadensis Mill می باشد.این گونه در بازار تجارت به نام های مختلفی همچون Aloes du cuacao و Aloes de Barbade معروف است.آلوئه ورا تنها گونه ای است که به دلیل خواص دارویی تا کنون بیشترین کاربرد را برای انسان ها داشته است و به همین دلیل به دفعات در طب گیاهی از این گونه یاد شده است.(موسوی و استکی، 1389).
اندام های مورد استفاده گیاه آلوئه ورااندام مورد استفاده برگ مي باشد كه شامل دو بخش مشخص و مستقل از هم مي باشد. شيرابه زرد رنگ حاصل از برگهاي انواع آلوئه حداقل واجد 15 درصد مشتقات هيدروالكلي آنتراسن است. اين مايع زرد رنگ كه درون سلولهاي محيطي و چسبيده به پارانشيم برگ قرار گرفته است بلافاصله پس از قطع برگ شروع به خارج شدن مي كند. مايع مذكور در مقابل آفتاب و حرارت خشك مي شود. اين شيرابه محتوي مقاديرمتغييري آلويين ، اسيد كريسوفانيك و آلويين امودين و روغن هاي فرار و رزين است. دومين قسمت تشكيل دهنده برگ ژل مي باشد. اين ژل از يك هيدروكلوئيد كه در واكوئل يا در ديواره سلول ها جا گرفته و آب بافت را شامل مي شود، تشكيل شده و بر خلاف صمغ ها خاصيت چسبندگي ندارد. تمامي گونه هاي آلوئه داراي ژل مي باشند كه شامل تركيبات مختلف پلي ساكاریدها است. تركيبات پلي ساكاريدي گياه آلوئه پيچيده است اين پلي ساكاريدها از گلوكومانان به همراه گالاكتان هستند. البته در صورتي كه ژل در پروسه استحصال از كل برگ به دست آمده باشد ( Reynold et al., 1999).
ژل آلوئه وراژل شفاف و سفتي از قسمتهاي داخلي برگ گياه آلوئه ورا استخراج مي شود بين اين ژل و پوست بيروني برگ سلولهاي خاصي حاوي مايع زرد رنگ قرار دارد كه با خشك شدن اين مايع شيره آلوئه ورا توليد مي شود كه تمامي خواص گياه در آن نهفته است. ژل آلوئه ورا شفاف، بي بو، بدون چسپندگي و داراي قدرت جذب بالا است. اين ژل كاملاً ‌سالم و سازگار با محيط و pH آن حدوداً‌ 5/4 است كه مي تواند جايگزين پوششهاي مختلف ميوه درتکنولوژی پس از برداشت باشد ( Chai and Chung, 2003). 96 درصد ژل برگ آلوئه ورا آب و 4 درصد حاوي مواد ارزشمندي چون چربي هاي ضروري ، آمينو اسيدها ، ويتامينها ، املاح ، آنزيم و گليكو پروتئين است علاوه بر اين ژل حاوي آنتراكوئينون ها ، ساكاريدها و موادي با جرم مولكولي پايين است. پلي ساكاريد ها تركيبات مختلفي از گلوكومانان مي باشند كه بعضي از آنها استيله شده اند. گالاكتوز و پلي مرهايی از اسيد گالاكتيك از تركيبات ديگر تشكيل دهنده ژل هستند. تحقيقات مختلف وجود ساختارهاي مختلف از پلي ساكاريدها را كه ممكن است ناشي از خاستگاه جغرافيايي مختلف و يا تنوع زياد زير گونه باشند را گزارش كرده اند. گونه خاصي از آلوئه ورا حاوي تركييباتي چون آلوئين ، آلوئه امودين ، باربالویین و ايزوبار لویین مي باشد. وجود موادي با جرم ملكولي پايين نظير آلوزين ، ويتامينها و بتا كاروتن در بين تركيبات ژل گزارش شده است (Yagi et al , 1997 ; Cho et al ,2001). ژل آلوئه ورا کاملا بی مزه است و به گفته متخصصین افزودن چاشنی هایی مانند آب لیمو ترش، نمک یا فلفل به آن ضرری نخواهد داشت. اگر احساس شود که مزه ژل تلخ است بدین معنی می باشد که ژل به خوبی از پوست جدا نشده است. در این گونه موارد می توان پیش از مصرف ژل را چند دقیقه در آب قرار داد تا تلخی اش کاملا برطرف شود (موسوی و استکی، 1389).
بدليل محدوديتهاي موجود در استفاده از سموم شيميايي يكي از راههاي مهم جايگزين در تکنولوژی پس از برداشت محصولات باغی استفاده از تركيبات طبيعي و سازگار با گياه، طبيعت و انسان در توليد و نگهداري محصولات است. ژل آلوئه ورا جزء پوششهاي پلي ساكاريد بوده و داراي خاصيت كشساني است كه به راحتي در آب حل شده و در تمام اطراف محصول به يك اندازه ايجاد مي شود و اين ژل بصورت يك لايه حفاظتي روي محصول عمل كرده و سلولهاي زير لايه حفاظتي را در مقابل صدمات مكانيكي محافظت مي كند و ازاتلاف آب ميوه ها جلوگيري مي كند. همچنين اين پوشش روي روزنه ها و عدسكها تأثير گذاشته و در نتيجه سرعت عبور گازها از پوست ميوه را كاهش مي دهد و داراي مزاياي ديگري نظير حفظ مواد معطر داخل ميوه ، بهبود خصوصيات ساختاري سلول مثل درزگيري ، پوشش محل زخم و بريدگي مي باشد همچنين قابليت افزودن موادي مثل ويتامينها و قارچ كش ها به ژل وجود دارد و به محصول خاصيت درخشندگي مي دهد .ژل آلوئه ورا داراي تركيبات مختلفي است كه مهمترين آنها ويتامينها ، آنزيمها ، آمينو اسيدها ، آنتراكوئينن ها ، ساليسيليك اسيد و ساپونين ها هستند كه ساپونين ها و ساليسيك اسيد خاصيت ضد قارچي داشته و باعث جلو گيري از رشد و تكثير ودرنهايت موجب مرگ قارچها مي شوند (Choi et al., 2003).
لزوم کاربرد تکنولوژی پس از برداشت برای نگهداری هلوبه عنوان یک میوه کلیماکتریک سرعت و شدت تنفس بالایی داشته و عمر نگهداری میوه هلو بسیار پایین است و به همین خاطر استفاده از تکنولوژی مناسب پس از برداشت برای افزایش عمر محصول ضروریست (Manganaris et al., 2007). ميوه هاي برداشت شده هلو به خاطر متابوليسم سريعشان فساد پذير مي باشند و اين مسئله به صورت تنفس سريع و حساسيت بالا به آسيب سرمايي وپوسيدگي قارچي حتي وقتي در انبار با دماي كم انبار شوند آشكار مي شود (Robertson et al., 1990). عمر قفسه اي هلو به خاطر كاهش وزن و ناهنجاريها

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *