پایان نامه ها

گیاهی، باکتری‌های، تیمول، عصاره، موثره، کارواکرول

ه بیشتر متابولیت‌های ثانویه گیاهی هم چون فلاوونوئیدها و گلوکوزینولات ‌ها فعالیت‌های ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی دارند. هم چنین فعال سازی ماکروفاژها نخستین گام توسط این محصولات گیاهی برای بهبود پاسخ‌های ایمنی است (ایسن و دیسامر، 1995). بعضی از منابع ادعا می‌کنند که افزودنی‌های خوراکی با منشاء گیاهی 10% کل بازار افزودنی‌های خوراکی را به خود اختصاص داده است. میلز و همکاران (2006) در آزمایشی هنگام مقایسه افزودنی‌های خوراکی گیاهی، آنتی‌بیوتیک و اسیدهای آلی اثرات مشابهی بر روی روده همانند کاهش تعداد کلونی‌های باکتریایی، محصولات تخمیری کمتر (آمونیوم و آمین‌های بیوژنیک)، فعالیت کمتر سیستم لنفاوی روده و هضم بیشتر مواد مغذی پیش از رسیدن به سکوم مشاهده کردند. که در نهایت نشان دهنده‌ییک تعامل کلی بهتر در روده بود. ترکیبی از محصولات گیاهی با عصاره‌های دارچین، سیر، لیمو و رزماری نتایج مثبتی بر ضد هیستاموناسیس در پولت‌های بوقلمون نشان داد و باعث کاهش مرگ و میر شد (هرناندز و مادرید، 2004). روغن‌های ضروری بدست آمده از گیاهان دارویی و بعضی از ادویه‌ها به دلیل خواص ضد میکروبی‌ای که دارند، می‌توانند به‌عنوان جایگزین‌های آنتی‌بیوتیک در جیره غذای مورد استفاده قرار گیرند. فعالیت‌های مورد انتظار و مطلوب افزودنی‌های گیاهی در جیره همیشهیکسان و پایدار نیست که می‌تواند به علت شرایط رشد، زمان برداشت و مرحله بلوغ، روش و طول دوره نگهداری، روش عصاره گیری، هم چنین اثرات سینرژیکی و یا آنتاگونیسمی ممکن و در نهایت فاکتورهای ضد تغذیه‌ای و آلودگی‌های میکروبی باشد (ایسن و دیسامر، 1995).
بسیاری از محققان گزارش داده اند برخی از محرک‌های رشد هم چون پروبیوتیک‌ها از طریق بیوسنتز ویتامین‌های گروهB شیرین بیان موجب بهبود سیستم ایمنی و تولید آنزیم‌های گوارشی و افزایش اسیدهای چرب فرار در دستگاه گوارش شده و باعث بهبود عملکرد پرنده می‌شوند (ویندیخ، 2004)
محبوبی و همکاران (1388) نشان داده‌اند که برخی از عصاره های گیاهی دارای اثرات آنتی سپتیک و ضد میکروبی و اثرات فارماکولوژی متعددی هستند در آزمایش آن‌ها عصاره مرزه دارای بیشترین اثر بر روی سالمونلا تیفی موریوم و کمترین اثربخشی آن بر روی سویه های اشرشیاکلی است در این آزمایش آن‌ها نشان داده‌اند ترکیب تیمول نسبت به کارواکرول نقش مهم‌تری در افزایش خاصیت میکروبی ایفا می‌کند. هم چنین مشخص شد تیمول و کارواکرول دارای اثرات سینرژیستی می‌باشد اثر ضدمیکروبی تیمول و کارواکرول به دلیل نفوذپذیر نمودن غشای سلول توسط آن‌ها است که می‌توانند با کاتیون‌های سطح غشا تشکیل کیلات داده و فعالیت‌های حیاتی را مختل کند.
پلی ساکاریدهای موجود در عصاره های گیاهی اثراتی شبیه پروبیوتیک‌ها داشته و باعث افزایش اسیدلاکتیک و تکثیر باکتری‌های مفید روده و کاهش حضور باکتری‌های گرم منفی مثل اشرشیاکلی می‌گردد. در آزمایشات جامروز و همکاران (2005) استفاده از کارواکرول و تیمول شمارش باکتری‌های اسیدلاکتیک را افزایش داد باتوجه به باکتری‌های مثل لاکتوباسیلوسها و بیفیدو باکتری‌ها در بهبود سیستم ایمنی و نقش آنتی بیوتیک ویرجینیامایسین در مهار باکتری‌هایی هم چون لاکتوباسیلوس احتمال دارد کاهش میزان لاکتوباسیل در گروه حاوی آنتی بیوتیک ویرجینیامایسین به دلیل نقش آنتی باکتریال آن علیه باکتری‌های گرم مثبت باشد.
اکنون با در دست داشتن نتایج آزمایش‌ها و تحقیقات، با اطمینان می‌توان به تشریح و تفصیل علمی مزایای موجود در مواد موثره گیاهان دارویی در رابطه با انسان و حیوانات پرداخت. حقیقت این است که امروزه درباره‌ی روند سوخت و سازی تشکیل مواد موثره ی موجود در گیاهان تحت فرایند‌های خاص زیست محیطی و تاثیر مواد موثره مذکور بر انسان و حیوانات، اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد و جنبه های مختلف استفاده از مواد مذکور، تنوع روز افزون دارد (مهری،1390 : پوررضا، 1384).
دلایل مهم رویکرد به گیاهان دارویی در دنیای امروزی:
1ـ عدم امکان تهیه موثره فعال که در صنایع دارویی اهمیت بسیاری دارند، به طور مصنوعی امکان پذیر نیست و تنها به صورت طبیعی از گیاهان مورد نظر قابلقیمت: 11000 تومان

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *