دسته‌بندی نشده

پايان نامه مديريت:شناسایی تحليل سطوح دانشي و بينشي کشاورزي پايدار در بين شالي­کاران

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحليل سطوح دانشي و بينشي کشاورزي پايدار در بين شالي­کاران

قسمتی از متن پایان نامه :

مقدمه

امروزه رشد روزافزون جمعیت، موجب نیاز بیشتر بشر به مواد غذایی گردیده که این عامل سبب گسترش تولیدات کشاورزی و تاثیرات سوء بر خاک و منابع پایه شده است. استفاده از کود و سموم دفع­آفات علاوه بر آلوده کردن خاک و منابع آبهای سطحی و زیرزمینی، باعث فرسایش ژنتیکی و انقراض گونه­های جانوری و گیاهی نیز می­شود. این فرآیندها، تعادل­های زیست­محیطی و بومی را به­تدریج برهم می­زند و پیامدهای خطرناکی را در پی دارد. بر این اساس، توسعه پایدار به منظور مدیریت و حفاظت از منابع پایه و معرفی و بکارگیری پیشرفت­های فنی و ساختار تشکیلاتی مناسب در این زمینه، اقداماتی را توصیه می­کند. در واقع نظام توسعه پایدار کشاورزی، یک نظام تولیدی است که بر شیوه­های مدرن کشاورزی تکیه دارد و با استفاده از این شیوه­ها و مد­نظر قرار دادن مسائل زیست­محیطی، به اقتصادی بودن و بازده تولید نیز توجه کافی می­شود (برقی و قنبری 1387).

ارتقاء دانش فنی کشاورزان در کنار سایر عوامل و امکانات تولید موجب می­گردد که آنها با بهره­­گیری مناسب و بجا از تکنولوژی، به یک سطح مطلوب و معقول در روند تولید، دست پیدا کنند. تنها با ایجاد تغییرات مطلوب در کشاورزان به­عنوان یگانه واحدهای متفکر تولیدکننده در بخش کشاورزی می­توان انتظار داشت که در نظام تولیدات کشاورزی تغییر مناسب ایجاد گردد و این تغییری است که قادر خواهد بود نظام کشاورزی را به توسعه پایدار رهنمون سازد. مطالعات و پژوهش­های قابل توجهی در دنیا در زمینه کشاورزی پایدار صورت گرفته که هدف اکثر آنها یافتن نکاتی است که به پایداری منجر شده و یا حذف پیشنهادهایی بوده که در خلاف جهت پایداری بوده است. اما در این مطالعات کمتر به جنبه­های رفتاری کشاورزان و عوامل موثر بر بروز یا عدم بروز رفتارهایی که به پایداری منجر می­شوند، توجه شده است (عنایتی­راد و همکاران، 1388).

دو دهه گذشته دستیابی به کشاورزی پایدار به عنوان عمده­ترین چالش اساسی دولت­ها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، مطرح بوده است. در نتیجه توجه به نگرش­ها و رفتارهای کشاورزان نسبت به کشاورزی پایدار به طور قابل ملاحظه­ای افزایش یافته است. (رحمانی، 1389). پایداری واحدهای بهره­برداری از جمله موضوعات جدی است که در سالیان اخیر توجه بسیاری محققان را به خود جلب کرده است. بررسی میزان دانش کشاورزان در مورد کشاورزی پایدار از عوامل تعیین­کننده در پایداری واحدهای تولیدی کشاورزی است (داودی و مقصودی، 1389).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1-    اهداف تحقیق

هدف کلی از اجرای این پژوهش، بررسی دانش و بینش شالی­کاران شهرستان تالش پیرامون کشاورزی پایدار می­باشد. بر این اساس اهداف اختصاصی مورد نظر در این تحقیق عبارت­اند از:

  1. بررسی ویژگی های فردی و حرفه­ای شالی­کاران شهرستان تالش.
  2. بررسی ویژگی اقتصادی – اجتماعی شالی­کاران شهرستان تالش.
  3. شناسایی مهم­ترین عوامل تاثیر گذار بر بینش و دانش شالی­کاران در خصوص کشاورزی پایدار
  4. بررسی میزان دانش و بینش شالی­کاران در زمینه فن­آوری­های کشاورزی پایدار

1-2-    سوالات تحقیق

  1. میزان دانش وبینش شالی­کاران در خصوص کشاورزی پایدار چگونه است؟

2. میزان دانش و بینش شالی­کاران در زمینه فن­آوری­های کشاورزی پایدار چگونه است؟

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir