دسته‌بندی نشده

پايان نامه با موضوع نقش شناخت جاذبه های استان گیلان برای جذب توریسم

 

عنوان کامل پایان نامه :

 توسعه گردشگري گيلان با تاکيد بر پتانسيل هاي سرمايه گذاري خارجي

قسمتی از متن پایان نامه :

2-19-4 FDI و بنگاه های محلی :

ارتباط سرمایه گذاران خارجی با بنگاه های محلی به رشد فعالیت عرضه کنندگان منابع به آن ها منجر می شود .اما نگرانی از وجود آثار برونزایی ( اثر دفع ازدحامی ) به هنگام حضور سرمایه گذاران خارجی ، روی بنگاه های محلی رقیب وجود دارد . به عنوان تایید این موضوع در جلب اعتبارات بانکی کم بهره دولتی ، در موارد متعددی مشاهده شده که برنده نهایی ، سرمایه گذار خارجی بوده است . فعالیت چند ملیتی ها به گسترش رقابت با بنگاه های محلی و گسترش فرهنگ رقابت در میان آن ها منجر شده است و زمانی که بنگاههای محلی نتوانسته اند به دلایلی نظیر محدودیت منابع مالی ، نیروی انسانی و قابلیت های بازاریابی ، رقابتی پایاپای را داشته باشند ، این جدال به شکست بنگاه های محلی انجامیده است و بر این اهمیت نقش حمایتی دولت از بنگاه های محلی تاکید دارد . (زاهدی،1389،ص9)

 

 

2-19-5FDI  و تجارت خارجی و وابستگی

حضور سرمایه گذاران خارجی بر تجارت خارجی کالاها و خدمات و البته سرمایه ها میان سرزمین مقصد و جهان خارج ، نقش تعیین کننده ای دارد . گاه شرکت های چندملیتی نهاده های مورد نیاز خود را خارج وارد کرده و تراز جاری کشور را هم تحت تاثیر قرار می دهند . این موضوع به تنوع و قدرت تولیدی داخلی بستگی بسیار دارد . از طرف دیگر ، سرمایه گذار خارجی علاقه مند است تا منافع فعالیت خود را از کشور خارج نماید .و این نیز روی تراز پرداخت ها اثر منفی دارد ولی نفس حضور آن ها می توان به گسترش تقاضای سفر به مقصد منجر شود . مدیریت کلان اقتصاد مقصد با اتخاذ تدابیری می تواند آثار منفی حضور شرکت های چند ملیتی و سرمایه گذاران خارجی را محدود نماید .(همان)

صنعت گردشگری می تواند منافع قابل ملاحظه ای به جامعه میزبان وارد نماید و البته بدیهی است هزینه هایی را نیز بدان تحمیل خواهد کرد و FDI می تواند در این هزینه ها درگیر باشد . شاید گردشگری نباید به بخش اصلی یک اقتصاد مبدل شود . به آن معنی که نقشی نظیر نفت بیابد . در حال حاضر اقتصاد ایران را نباید برای آینده آن نه در اقتصاد ما بلکه در اقتصاد های دیگر نیز در نظر گرفت ، زیرا کسب و کاری است که بشدت تحت تاثیر متغیرهای غیر اقتصادی بیرون از آن قرار دارد . (زاهدی،1389،ص10)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

شناخت جاذبه های استان گیلان برای جذب توریسم

بررسی میزان امکانات و زیرساخت های گردشگری استان برای جذب توریسم

بررسی راه های جذب سرمایه گذار خارجی

 

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir