دسته‌بندی نشده

دانلود پايان نامه بررسی پرورش کرم ابريشم در اقتصاد خانوارهاي روستايي شهرستان صومعه سرا

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي نقش پرورش کرم ابريشم در اقتصاد خانوارهاي روستايي شهرستان صومعه سرا

قسمتی از متن پایان نامه :

. کشاورزی از نظر تجاری و معیشتی :

برخی تفاوتهایی بین کشاورزی سنتی و کشاورزی مدرن وجود دارد. از این میان، درجه تجاری شدن در رده اهمیت قرار دارد، اما تعیین یا برآورد دامنه و وسعت کشاورزی معیشتی، کار سهل و ساده ای نیست. کشاورزانی که محصولات خویش را به خارج از مزرعه نفروشند به ندرت یافت می شوند. از طرف دیگر کشاورزانی که هدف اصلی آنها تامین غذا و سایر مایحتاج خانواده های خود بوده و دستیابی به پول نقد برای آنها در درجه دوم اهمیت قرار دارد، در اکثر مناطق قاره آسیا، مناطق حاره آفریقا و بخشهایی از آمریکای جنوبی پراکنده اند، این کشاورزان را می توان تحت عنوان کشاورزان نیمه معیشتی توصیف کرد.در نواحی گرمسیری آفریقا، سه چهارم و حتی بیشتر محصولات زراعی ودر هندوستان دو سوم محصولات غلات در داخل مزارع مصرف می شوند. در کشو چین در دهه هفتاد میلادی، چهار پنجم کل محصولات غذایی توسط افرادی که در تولید آن دخیل بودند به مصرف می رسید، اگر چه این نسبت از آن زمان تا کنون کاهش یافته است. کشاورزی آمریکای لاتین از درجه تجاری بیشتری برخوردار است. برای تقریبا بعضی از جمعیت کشاورزی این کشورها اولین هدف از کشت و پرورش گیاهان زراعی تامین غذا و مایحتاج خود و خانواده خود می باشد، اما تولیدات مزارع کوچک این کشاورزان خرده پا در تامین مواد غذایی بازار های خانگی و برخی گیاهان زراعی صادراتی، سهیم می باشند. کشورهای پیشرفته ی امروزی نیز در گذشته دارای نوعی اقتصاد کشاورزی نیمه معیشتی بودند؛ اما امروزه قریب به تمامی محصولات غذایی کشورهای پیشرفته در خارج از مزرعه به فروش رسیده و مصرف می شوند؛ کشاورزان تجاری همانند افراد غیر کشاورز، مواد غذایی مورد نیاز خویش را از فروشگاهها خریداری می کنند. عوامل متعددی در بیان درجه تجاری شدن مورد استفاده قرار می گیرند. اولا، تعداد جمعیت شهر نشین، جایی که هیچ یک از افراد در تولید غذای خویش نقشی ندارند،اندازه بازار را برای کشاورزی مشخص می کنند. امروزه نیروی کار شاغل در بخش کشاورزی کمتر از5 درصد بوده و اکثر افراد مجبور به غذای خویش می باشند. دومین عامل، اندازه مزرعه است که بخش اعظم مزارع جهت تامین معاش خانوار مورد استفاده قرار می گیرد، بدین ترتیب مقدار ناچیزی از محصول برای فروش به بازار عرضه می شود.

عامل سوم: موقعیت مکانی است، جایی که مزارع در فاصله دوری از شهر ها واقع بوده و هزینه حمل و نقل محصول به بازار عرضه زیاد باشد، یافتن مبنای شخصی برای فروش گیاهان زراعی با فراورده های دامی دشوار است مگر آنکه محصولات به ازای واحد وزن از ارزش بسیار زیادی برخوردار باشند. علیرغم تغییرات صورت گرفته در روشها و ابزار کشاورزی،در بسیاری از مناطق جهان کشاورزی هنوز شکل معیشتی دارد. (( در کشاورزی و دامداری معیشتی کشاورزان تولید گیاهان زراعی و دام را اصولا جهت تامین معاش خویش انجام داده و مقدار کمی از آن در بازار محلی به فروش می رسد. از آنجایی که پولی بدین ترتیب نصیب کشاورزان نمی شود، آنها نمی توانند از عهده خرید ماشین آلات مدرن و گران و نژادهای خوب دامی، برآیند آنها حتی قادر نیستند تا بهترین بذرهای بدست آمده از محصول خود را برای کشت مجدد جهت دستیابی به بهترین عملکرد، نگهداری نمایند. وجود عناصر معیشتی زراعی هنوز هم در برخی نواحی کشت مخلوط معیشتی به چشم می خورد. بدین ترتیب استفاده از روشهای سنتی کشاورزی بیش از این که یک استثنا باشد یک قانون است )).( سینک و دیلون، 1374،ص 473)

تحول در روشها و ابزار مورد استفاده در کشاورزی در تمامی نقاط کره زمین در یک مقطع زمانی صورت نگرفت و تحولاتی که در قرن نوزدهم آغاز شد فقط در قسمت هایی از قاره اروپا بود که بعد از آن بتدریج به سایر مناطق جهان گسترش پیدا کرد.بطوریکه امروزه اغلب نقاط جهان کم و بیش از روشهای علمی و ابزار ماشینی در کشاورزی استفاده می کنند، هر چند که در بسیاری از مناطق استفاده از ابزار فقط کار کشاورزی را تسهیل کرده و تحول ساختاری در روش ها دیده نمی شود و در بسیاری از

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

هدف اصلی تحقیق « بررسی اثرات پرورش کرم ابریشم در اقتصادی خانوارهای روستایی شهرستان صومعه سرا» است . دیگر اهداف تحقیق عبارتند از:

1- تعیین وضعیت تولید کرم ابریشم در بین خانوارهای روستایی

2- تعیین وضعیت اقتصادی خانوارهای کشاورز شهرستان صومعه سرا

3- تعیین مسائل و مشکلات تولید کرم ابریشم در بین خانوارهای روستایی شهرستان صومعه سرا

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir