دسته‌بندی نشده

پایانامه در رابطه با : بررسی تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

لشکر به جلوی جریر و یاران او فرستاد و در محل نخیله( در نزدیکی کوفه حالیه) با هم روبه رو گردید، طولی نکشید که اعراب پیروز شدند و تمام ساحل یسار فرات تا حدود مداین پایتخت ایران را گشودند این جنگ به واقعه نخیله یا به مناسبت سردار ایرانی به یوم مهران معروف می باشد[1].

عمر لشکر عرب را که فرمانده آنها مسعود بن عمرو ثقفی به همراه مثنی بن حارثه بود به عراق فرستاد و بین ایران و اعراب جنگی معروف به جنگ جسر رخ داد.[2]

نبرد بعدی که بسیار معروف و سرنوشت­ساز خصوصاً برای ایرانیان بود، نبرد قادسیه می­باشد، که در سال 16 هجری/ 637م  در قادسیه بین سپاه ایران و سپاه اعراب که سعد ابن ابی وقاص فرماندهی لشکر عرب را بر عهده داشت، جنگی در گرفت و اعراب پیروز شدند. او  ایرانیان را دعوت به اسلام نمود اکثرآنها اسلام را پذیرفتند و با سرشناس ترین قبیله آن زمان که در جنگ حاضر بودند یعنی قبیله بنی­تمیم عقد اتحاد و موالات بستند و رسماً جزء موالی بنی تمیم شدند. چیزی نگذشت که تیسفون پایتخت ساسانیان به دست اعراب افتاد و بخشی از مردم آن مقتول و بخشی هم به بردگی برده شدند.[3]

علی بن بذیمه( از راویان معروف) و ابوزهیر جد مطلب بن زیاد از شاهزادگان ایرانی بودند،که در  جنگ مداین اسیر شدند و سعدوقاص سردار اسلام آنها را به سمره بن جناده( از صحابه) هدیه داد. توسط اعراب تصرف گردید زیرا قبل از اسلام، اعراب بنی کلب به خوزستان مهاجرت کرده بودند پس آنها در جریان فتوح اسلامی به مسلمانان گرایش بسیار داشتند و به این شکل زمینه سقوط آنها فراهم گردید.[4]

در جنگ جلولاء ( 16ه/ 637م)[5]نیز غنائم هنگفت با اسیران بسیار به چنگ مسلمین افتاد کثرت این اسیران چنان بود که گویند وجود اسیران جلولاء برای عمر مایه نگرانی بود[6].

فتح شام و فلسطین

در روزگار عمر هنگامی که مسلمانان در صدد حمله به شام و فلسطین برآمدند این دو ناحیه زیر نفوذ روم شرقی بود فرمانداران رومی با مردم شام و فلسطین بدرفتاری می­کردند و مردم از جور[1]. آشتياني، عباس اقبال،پيشين، ص338.

[2]. مقدسي، مطهر بن طاهر، آفرينش و تاريخ، مقدمه ترجمه و تعليقات محمد رضا شفيعي کدکني، تهران: بي نا، چ اول، 1374، ص125.

[3]. پطرولويچ پطروشفسکي، ايليا، پيشين، ص 41؛ ابراهيم حسن، حسن،پيشين، 1373، ص 146 و 248.

[4]. محمدي، محمد، فرهنگ ايراني پيش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلامي و ادبيات عربي، تهران: نشر توس، چ اول، 1374، ص77و 78.

[5].  پيرنيا، حسن، پيشين، ص232.

[6]. زرين کوب، عبدالحسين، تاريخ ايران پس از اسلام، ص322

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir