دسته‌بندی نشده

دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تاثير ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تاثير ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

تکه ای از متن پایان نامه :

اگرچه اين روش در آغاز مفيد و بهترين راه‌حل بود، ولي گرايش به مقرّرات‌زدايي و سفته‌بازي بانك‌هاي سنتي (و بهره گیری ی بي‌رويّه) آن را از ماهيت اصلي خارج، و به عامل اصلي ریسکتبديل كرد كه منجر به بحران مالي گردید

  1. بهره گیری از مشتّقات اعتباري

بانك‌ها و نهادهاي سپرده‌پذير، براي مديريت ریسکنقدينگي، به طور عمده دو راهكار پيش‌رو دارند:

  1. مديريت از طريق خريد نقدينگي؛
  2. مديريت از طريق نقدينگي انباشته

در گذشته، نهادهاي سپرده‌پذير از روش دوم براي مديريت ریسکنقدينگي بهره گیری مي‌كردند؛ امّا امروزه، بيشتر بانك‌هاي تجاري جهان از روش اول براي مديريت اين ریسکبهره گیری مي‌كنند. بدين مقصود، آنها ابزارهاي مشتقه را به كار مي‌گيرند. اين ابزارها عبارت‌اند از: تاخت‌هاي نكول اعتباري، اختيارات معامله روي شاخص‌هاي مشتقات اعتباري،اسناد اعتباري با كوپن ساختاريافته و تعهدات با پشتوانه ی بدهي (وام) تركيبي  اين ابزارها مستلزم محاسبات بسيار پيچيده و دانش رياضي به مقصود ارزيابي و قيمت‌گذاري هستند و در بانك‌هاي پيشرفته مورد استفادة گسترده قرار مي‌گيرند. البته، خطر افراط در بهره گیری از اين ابزارها نيز هست؛ اگر مقرّرات بازدارنده نباشد، ممكن می باشد به ماهيت ضد فلسفه ی وجودي تبديل گردد.

2-3- درماندگی

در فرهنگ لغات آكسفورد، واژه « Distress» به معني درد، اندوه، فقدان منابع پولي و تنگدستي آورده شده می باشد. در ادبيات مالي نيز تعاريف مختلفی از درماندگي مالي ارائه گرديده می باشد. گوردن در يكي از اولين مطالعات آكادميك بر روي تئوري درماندگي مالي، آن را به عنوان كاهش قدرت سودآوري شركت تعريف مي كند كه احتمال عدم توانايي بازپرداخت بهره و اصل بدهي را افزايش می دهد(گوردن[1]،1971، ص11).

لايحه اصلاحيه قسمتي از قانون تجارت مصوب سال 1347 وظايف شركت در صورت ورشكستگي به توضیح زير بيان شده می باشد :

اگر بر اثر زيانهاي وارده حداقل نصف سرمايه شركت از ميان برود، هيات مديره مكلف می باشد بلافاصله مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نمايد تا موضوع انحلال يا بقاي شركت مورد راي واقع گردد. هر گاه مجمع مذبور راي به انحلال شركت ندهد بايد در همان جلسه و با رعايت مقررات ماده 6 اين قانون، سرمايه شركت را به مبلغ سرمايه موجود كاهش دهد. در صورتيكه هيات مديره بر خلاف اين ماده به دعوت مجمع عمومي فوق العاده مبادرت نكند و يا مجمعي كه دعوت مي گردد نتواند مطابق مقررات قانوني منعقد گردد هر ذينفع مي تواند انحلال شركت را از دادگاه صلاحيتدار درخواست كند.

گرچه در اين ماده قانوني امر ورشكستگي به صراحت مشخص نشده می باشد اما در ماده 143 همين قانون كه در ادامه می آید ورشكستگي تصريح گرديده می باشد.

همان طور كه مي بينيم طبق قانون تجارت، شركت ورشكسته شركتي می باشد كه داراي زيان انباشته حداقل به ميزان كل سرمايه شركت باشد. در اين صورت مي بايد مجمع عمومي فوق العاده تشكيل و در مورد انحلال يا ادامه فعاليت شركت تصميم گيري گردد. بنابراين قانون، حمايت اندكي از ذينفعان و بخصوص اعتباردهندگان مي كند و شركت را در مورد بقا يا انحلال مخيرمي داند، در حالي كه ممكن می باشد كل سرمايه آنها بر اثر اين تصميم گيري از دست برود. از طرف ديگر حتي تعريف ورشكستگي شركت هم مبتني بر منافع سهامداران بوده و معيار را زيان انباشته و سرمايه اسمي مي داند. قدرت[1] Gordon

 مطالعه تاثير ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری: مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir