سایت مقالات فارسی – بررسی پیوند اسکنه چهار رقم گل رز (Rosa sp.) بر روی پایه …

۲-۳- برخی ارقام رزهای معروف و رایج
واریته معروف سوپر استار[۲۵] با گلهای کشیده و خوش فرم به رنگ قرمز حنایی میباشد.
رقم کوئین الیزابت[۲۶] به رنگ صورتی و بسیار معطر و پر گل و قوی میباشد.
رقم ویرگو[۲۷] سفید رنگ است.
رقم کریستال امپریال[۲۸] به رنگ سرخ تیره با گلهای درشت می باشد.
رقم باکارا[۲۹] با گلبرگهای برگشته به روی یکدیگر به رنگ قرمز حنایی با ساقه های گل دهنده باند و مناسب برای گل بریده میباشد.
رقم ستاره نقره ای[۳۰] با گلهایی به رنگ نقره ای مایل به آبی
رقم پاسکال[۳۱] با گلهای سفید میباشد.تعداد کثیری از آنها دورگ چای میباشند. این دسته دارای تک گلهای درشت میباشند.
فلوریبندا دسته دیگر انواع گلسرخ[۳۲] است که گل آن ریزتر منتهی به دسته و خوشه میباشد.
۱۰-گلسرخهای مینیاتور[۳۳] کوتاه و کوچک بوده و غالبا بسیار پر گل میباشند(قاسمی قهساره و کافی، ۱۳۸۶).
در این قسمت به برخی از ارقام رایج گل سرخ که در آزمایش حاظر مورد استفاده قرار گرفته است پرداخته می شود.
۲-۳-۱- رقم Super Star
این رقم گلهای بزرگ به رنگ نارنجی و عطر نسبتا ملایمی دارد، برگهای نسبتا شفاف و رنگ سبز ملایم دارد، ارتفاع گیاه تقریبا ۱۲۰سانتیمتر و بوته ای به پهنای تقریبا ۸۰ سانتیمتر دارد. معمولا برای کاشت در فضای سبز به همراه سایر گیاهان همچنین به عنوان شاخه بریده کاربرد زیادی دارد. دارای عادت رشدی عمودی بوده و ازقدرت رشدی نسبتا قوی برخوردار است.این رقم در سال ۱۹۶۰ اصلاح و معرفی گردید(باتارچی[۳۴] و بنرجی[۳۵]، ۲۰۱۰).
۲-۳-۲- رقم Evening Star
رقم Evening star در سال ۱۹۷۴ در آمریکا اصلاح و معرفی گردید. این رقم گل های زرد کم رنگی دارد که معمولا دارای ۱۷-۲۵ گلبرگ دارد که گلها بصورت خوشهای ظاهر میشود. ارتفاع گیاه ۷۵تا ۱۵۰ سانتیمتر و پهنای بوته ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر گزارش شده است. معمولا برای کاشت در فضای سبز به همراه سایر گیاهان همچنین به عنوان شاخه بریده کاربرد زیادی دارد(باتارچی و بنرجی، ۲۰۱۰).
۲-۳-۳- رقم Taboo
این رقم در سال ۱۹۸۸ در کشور آلمان اصلاح گردید. گلهای نسبتا معطر با رنگ قرمز تیره با ۲۴-۲۶ گلبرگ قطر گل حدود ۸ سانتیمتر از مشخصات این رقم میباشد.دارای برگهای شفاف و با رنگ سبز تیره میباشد که ارتفاع گیاه ۹۰-۱۷۰ سانتی متر و عرض بوته ۶۰ سانتیمتر میباشد. ساقههای چوبی و و سخت و نیز مقاومت در برابر بیماریهای همچون لکه سیاه و سفیدک از ویژگیهای جالب توجه این رقم میباشد(باتارچی و بنرجی، ۲۰۱۰).
۲-۳-۴- رقم Dr. Benjamin Pal
رقم دکتر بنجامین پال[۳۶] یکی از هیبریدهای چای می باشد که از دورگگیری بین دو رقم سوئیت آفتون[۳۷]و فیرست پریز[۳۸] بدست آمده است. این گیاه دارای عادت رشدی عمودی بوده و از قدرت رشدی بالایی برخوردار است. دارای جوانههای متورم و درشتی می باشد که هر جوانه تولید تک گلهای بزرگ و درشت به رنگ صورتی می کند. گلها معطر بوده و میزان عطر به تدریج به سمت مرکز گل افزایش می یابد. گلها بصورت پر پر بوده و تعداد گلبرگها تا ۴۵ عدد نیز گزارش شده است(باتاچارجی و بنرجی ۲۰۱۰).
۲-۳-۵- نسترن کوهی
موطن این نمونه از رز از اروپا بوده و از آنجا هم در سال ۱۷۳۰ معرفی شده است. این نوع از رز اکنون در اروپای مرکزی و غربی به عنوان یک گیاه پرچین استفاده میشود. ارتفاع این رز گاهی به ۲ تا ۴ متر هم میرسد. نمونه دارای ساقههای کوچک و خارهای کوچک قلاب مانندی دارد. برگهای به رنگ سبز ملایم و از ۷-۵ برگچه تشکیل شده است. گلهایی سفید تا صورتی آن با قطر ۶-۴ سانتیمتر و معطر و کوچک که به صورت تک ردیف گلبرگ (۵ عدد) میباشد. این نوع رز دارای میوه هایی قرمز رنگ و غنی از ویتامین ث میباشد. در اسلوانی از هیپ های این نوع رز در تهیه شربتی به نام کوتا[۳۹] و یا ژله استفاده میشود. این نوع رز به جز پرچین دیگر به شکل باغی از آن استفاده نمیشود. اما به طور گسترده ای به عنوان پایه در رابطه با تکثیر تجاری دیگر رزها مورد استفاده قرار میگیرد. دو نظریه وجود دارد که چرا این نوع رزها به عنوان رز سگ[۴۰] نامیده میشوند(سعیدی و امید بیگی، ۱۳۸۸).
در سال ۱۹۶۰ ودول و لانگ[۴۱] اظهار نمودند که نام سگ گل برای آن، به دلیل کم ارزش بودن این نمونه در مقایسه با دیگر نمونههای باغی، به آن اختصاص داده شده است. کلمه dog علاوه بر اینکه معنی سگ را میدهد، معنی بی ارزش بودن را هم می دهد (رشیدی، ۱۳۸۷).
آقای هاوارد[۴۲] در سال ۱۹۸۷ بیان نموده است که چون در قرون ۱۸ و ۱۹ از این نوع رز برای درمان محل گزیدگی سگهای هار استفاده میشد، بنابراین به این نام خوانده میشد(رشیدی، ۱۳۸۷).
۲-۴-شرایط محیط رشد
مهمترین عوامل محیط رویش گیاهان دارویی که تاثیر عمده ای بر کیفیت و کمیت مواد موثره آنها می گذارد، نور، درجه حرارت، بارندگی، طول روز، عرض جغرافیایی، خصوصیات خاک، ارتقاع محل و تغذیه و غیره … می باشد. به طور کل شرایط اقلیمی از مجموعه فاکتورهای ادافیکی (خاکی) و کلیماتیکی (آب و هوایی) تشکیل شده است که باید به نقش هر دو و تاثیر هر کدام از آنها بر رشد، نمو، عملکرد و میزان مواد موثره گیاهان دارویی توجه بسیار زیادی داشت(بارتون وست، ۲۰۰۴). اگر چه میزان متابولیتهای ثانویه تحت کنترل ژنهاست ولی مقدار و غلظت و تجمع آنها به طور قابل توجهی تحت تاثیر شرایط محیطی میباشد (امید بیگی، ۱۳۸۴).
۲-۴-۱-pHخاک
رزها همانند اکثر گیاهان باغی، خاکی با میزان اسیدیته ملایم یعنی pH حدود ۸/۶ – ۶ و حتی ۷ را ترجیح میدهند. البته در بعضی رزها مثل رزهای وحشی به طور طبیعی در خاکهای گچی رشد میکنند. به عنوان مثال در باغی در انگلستان نمونهای از رز وحشی بسیار پر رشد وجود دارند که در گچ سفید جامد رشد میکنند.
برای کاهش pH در خاکهای قلیایی (بیشتر از ۶) به میزان ۵/۰ الی ۱ درجه، می توان حدود ۵/۱ کیلوگرم سولفات آهن به هر ۱۰ متر مکعب خاک اضافه نمود. اگر در مواردی که در قسمت زیرین بستر رزها، سنگ گچ (خاکهای گچی) وجود داشته باشد و لایه بالایی خاک فقط ۵۰ سانتیمتر ضخامت داشته باشد، بنابراین مجبور خواهید شد یا با افزودن خاک به لایه بالایی، ضخامت خاک مطلوب را افزایش دهید و یا اینکه هر مکانی میخواهید رز را میتوان کاشت، خاک آن قسمت را تا عمق ۶۰ سانتیمتری با خاک مرغوب عوض نمایید(محمودی و حکیمیان، ۱۳۷۹).
۲-۵-هرس
متاسفانه باور بسیار غلطی در مورد رز آن است که این گیاه به هرس چندانی احتیاج نخواهد داشت، در حالیکه با هرس صحیح می توان از مزایای زیر بهره برد(زیلسن و مو، ۱۹۸۵):
بهبود ورود نور به داخل بوته ها و در نتیجه افزایش عملکرد گیاه با توجه به نور پسند بودن رز
بهبود فضای کاری در گلستان گل محمدی و جلوگیری از ازدحام شاخهها و بوته های رز.
امکان مبارزه موثر با آفات، بیماریها و علف های هرز و جلوگیری از گسترش آن ها در سطح گلستان.
هدف از هرس، حذف شاخههای اضافی و بهبود ورود نور به داخل بوته ها و تنظیم رابطه مقصد و منبع در گیاهان است. اتفاقی که در زمان هرس به خصوص هرس سربرداری اتفاق میافتد آن است که غالبیت انتهایی حذف شده و امکان تولید شاخه های جدید از جوانه های جانبی و جوانه های خفته روی ساقههای افزایش مییابد.
۲-۶-تولید
گل رز با اختصاص بیش از یک سوم تولید گلبریدنی به خود و در مقام نخست تولید گلهای بریدنی جهان، بیشترین تجارت گلهای بریدنی را به خود اختصاص داده است(کراس، ۱۹۹۹). این گل در ایران نیز از بازار تولید و فروش قابل توجهی برخوردار است و بیشتر سطح زیر کشت گیاهان زینتی در کشور به تولید این محصول اختصاص دارد (گزارش عملکرد سالیانه دفتر امور گل و گیاهان زینتی. ۱۳۸۴). امروزه کشورهای مختلفی در دنیا اقدام به کشت و کار صنعتی گل ورد نموده اند. از جمله مهمترین این کشورها می توان به ترتیب بلغارستان، ترکیه، ایران، اوکراین، هند و چین اشاره کرد (رشیدی، ۱۳۸۷). در سال های اخیر تولید ورد رشد چشمگیری داشته است. با این حال در تجارت جهانی تنها محصول با کیفیت بالا می توان رضایتمندی مشتری را سبب شود. این رضایتمندی در گل بریدنی رز همبستگی زیادی با ویژگی های کیفی آن از جمله جذابیت رنگ، طول و قطر ساقه، اندازه گل، شادابی و عمر گلجایی برای صادرات آن دارد (خندان و همکاران، ۱۳۸۶).

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.