اولین نقشه های جهان، گنجینهای تاریخی

این ۱۰ نقشه که از قرن ها پیش به جای مونده ان، گنجینه ای تاریخی واسه آدمی حساب می شن.

مقاله های در رابطه:

  • گوگل مپ، راهنمای کامل نقشه گوگل
  • ثبت جای در گوگل مپ : آموزش به کار گیری Add place در نقشه گوگل
  • دقیق ترین نقشه جغرافیایی جهان رو ببینین

نقشه ها فقط وسیله ای واسه نمایش راحت داده ها و اماکن نیستن، بلکه آثار مهم تاریخی، فرهنگی و حتی هنری هستن. تعدادی از این نقشه ها در سال های گذشته بسیار به درد بخور و موثر در شناخت امپراتوری ها و سرزمین های قدیمی بوده ان. بعضی از نقشه ها در طول تاریخ باعث اتفاق بعضی اختلافات بد سیاسی شده ان. به طور خلاصه، این نقشه ها دلیل به وجود اومدن جهان امروز به صورتی که می بینیم شده ان.

هر نظری که در مورد نقشه ها داشته باشین، این واقعیت غیر قابل انکاره که اونا اطلاعات بسیار مهمی از تاریخ رو در اختیار ما قرار داده ان. شاید نقشه ها توانایی نمایش زبون های از بین رفته یا نمایش جزئیات فرهنگی مثل موارد بد اخلاقی از نظر مردم مثلا آمریکا رو نداشته باشه، ولی تاریخ رو به طور خلاصه به ما منتقل می کنن. روشنه که اهمیت فرق های دینی، فرهنگی و حتی سیاسی در نقش دادن به دنیای امروز به اندازه ی اهمیت مرز های کشورها نبوده.

در ادامه ۱۰ نقشه ی مهم جهان که در شکل گیری حکومت ها و دنیای امروز نقش به سزایی داشته ان رو می بینید.

نقشه جغرافیای بطلمیوس (‍۱۵۰ سال بعد از میلاد مسیح)

نقشه ی کلاودیوس بطلمیوس (Claudius Ptolemy) جز اینکه نقشه ای هنری و بسیار خوشگل بود، اولین نقشه ای بود که از ریاضیات و هندسه به کار گیری شده بود تا به وسیله ی مستطیل های رسم شده خوندن نقشه رو آسون کنه. باحال بود که عرض و طول جغرافیایی واسه بیشتر از ۸۰۰۰ نقطه از جهان در اروپا، آسیا و آفریقا در این نقشه نشون داده شده بود که پایه تموم نقشه هاییه که این روزا در دسترس همه قرار داره.

نقشه جهان العدریسی (AL-Idrisi)

نقشه جهان العدریسی

الشریف العدریسی اولین نقشه ورداری بود که واسه شاه نرمن راجر دوم (Norman King Roger II) کار می کرد و نقشه ای به زبون عربی (در سال ۱۱۵۴ میلادی) از مناطق یهودی، یونانی، مسیحی و اسلامی جفت و جور کرد. این نقشه شامل دو قسمته؛ یکی قسمت بزرگ مرکزی و دیگری ۷۰ قسمت کوچیک و جدا از هم. برخلاف نقشه های دیگری که در اون زمان جفت و جور می شده ان، الشریف مکه رو که در جنوب قرار داره، در بالای نقشه ترسیم کرده. (آفریقا به شکل خشکی هلالی در بالای نقشه نشون داده شده، شبه جزیره ی عربی هم در مرکز نقشه دیده می شه.)

نقشه هرفورد (Hereford)

نقشه ی هرفور ( در سال ۱۳۰۰ میلادی) که شکلی غم آلود داره، در واقع جهان رو در زمان قرون وسطی نمایش می دهد. موردی که این نقشه رو جدا می کنه این مسئله س که این نقشه کم کم تکمیل شده و اگه به جزئیات علاقه مند باشین، این نقشه طبق انجیل طراحی شده و نه طبق واقعیت.

بهشت عدن (Garden of Eden) در بالای نقشه و در پایین اون ستون های هرکول (Pillars of Hercules) در جبل الطارق قرار داره.

نقشه کوون کون کانگیندو (Kwon Kun’s Kangindo)

نقشه ی کانگیندو در سال ۱۴۰۰ میلادی و به وسیله گروهی از منجمان اون زمان که تحت رهبری کوون کون کار می کردن، جفت و جور شده. نکته ی باحال این نقشه پیش زمینه ی سیاسی اینه. این نقشه طبق ایده سیاسی سلطنتی طراحی شده و نقاط شمالی در بالای نقشه قرار دارن. دلیل این در تفکر اون زمان آسیای جنوبی پنهونه. وقتی که به امپراتور نگاه می کردن، باید به بالا یا شمال نگاه می کردن و وقتی که امپراتور به مردم نگاه می کرد مردم در پایین یا جنوب قرار داشتن.

نقشه جهانی والدسمولر (Waldseemuller)

نقشه ی والدسمولر در سال ۱۵۰۷ جفت و جور شده بود. آمریکا واسه به گرفتن این نقشه ۱۰ میلیون دلار هزینه کرد؛ پس می توان به مهم بودن این نقشه فهمید. این نقشه از شاهزاده ای آلمانی خریداری شد و اولین نقشه ای بود که اقیانوس آروم و قاره ها و البته قاره ی آمریکا در اون نشون داده شده بود. این نقشه بسیار روشنه و والدسمولر این نقشه رو به نام آمریگو وسپوجی (Amerigo Vespucci)، اولین شخصی که آمریکا رو به عنوان سرزمینی حقیقی شناسایی کرد، نام نهاد.

نقشه جهانی ریبیرو (Ribeiro)

نقشه ی ریبیرو هم مثل نقشه ی کوون کون، یکی از اولین نمونه‎های نقشه های سیاسیه. در این نقشه فضای خشک و خالی بزرگی بین پرتغال و اسپانیا در نظر گرفته شده. مورد باحال دیگه اینه که به خاطر زنجیره ای بودن جزیره ها مالدیو در اون زمان نام مولوکاس (Moluccas) بر اون گذاشته شده بود. خلاصه اینکه بین این دو کشور قراردادی امضا شد و این جزیره ها رو که تازگیا کشف شده بودن، در سال ۱۴۹۴ بین دو کشور تقسیم کردن. در اون زمان ریبیرو واسه شاه اسپانیا کار می کرد و جزیره ها اسپایس (Spice Islands) رو در نقشه در طرف اسپانیا رسم کرد. اصل ماجرا این بود که این جزیره ها در سهم پرتغال قرار داشت، ولی در اون روزا اگه کسی با شاه مخالفت می کرد، سر خود رو از دست می داد.

نقشه جهانی مرکاتور (Mercator)

مطمئنا ژرارد مرکاتور (Gerardus Mercator) یکی از مهم ترین نقشه برداران در تاریخ جهان بوده. اون اولین کسی بوده که تلاش کرده، انحناهای زمین رو خوب روی نقشه (در سال ۱۵۶۹ میلادی)  بکشه. اون در طول زندگی خود مظنون به ارتداد بود و در قرن بیستم به خاطر این موضوع مورد اذیت قرار گرفت. دریانوردان اروپایی واسه جهت پیدا کنی از این نقشه به کار گیری می کردن، نقشه ی مرکاتور این روزا هم به کار گیری می شه.

نقشه جهانی اطلس بلای (Blaeu’s Atlas)

تحت ساپورت شرکت هلندی هند شرقی، تعداد زیادی نقشه به سبک باروک جفت و جور شده که یکی از این نقشه ها، نقشه ی اطلس بلایه. موردی که این نقشه رو از بقیه ی نقشه ها جدا می کنه، فرق سبک نقشه س و اینکه کره ی زمین در مرکز جهان هستی قرار داره.

در وقتی که این نقشه جفت و جور می شد (سال ۱۶۶۲)، فقط پنج سیاره واسه آدم ها شناخته شده بود. خورشید هم در این نقشه ها در مرکز کیهان و در بالای نقشه قرار گرفته. این روزا می دانیم که این تفکر به طور کامل غلطه، به هر حال هنوزم دیدن این نقشه های هنری لذت بخشه.

پروژه گال پیتر (Gall-Peter)

نقشه ی گال پیتر، جهان رو به کلی تغییر داد و نقشه ی مرکاتور رو از رده بیرون کرد. در سال ۱۹۷۳ یه آلمانی با نام آرنو پیترز (Arno Peters) عزمشو جزم کرد که نقشه ی مرکاتور رو که مرکزیتش اروپا بود به رقابت بکشه. اون قصد داشت که هر قاره رو با مساحت واقعی نشون بده، به همین علته که در نقشه ی اون نسبت به نقشه ی مرکاتور، مساحت قاره ی آفریقا بزرگ تر دیده می شه، چون این قاره واقعا از اروپا بزرگ تره. درسته که این نقشه هم به طور کامل غلطه و به دلیل نمایش کره ی گرد روی کاغذ دو بعدی مقداری خطا و انحراف ریاضی داره، ولی در هر حال تلاش شده که طرف راستی در اون رعایت شه.

گوگل ارث (Google Earth)

گوگل ارث

گوگل ارث کامل ترین نقشه ایه که تا به امروز جفت و جور شده (در سال ۲۰۰۵ جفت و جور شد) و می توان به کمک اون از زمین به آسمون و اقیانوس رفت. تموم نرم افزارها از نرم افزار سلامتی روی گوشی گرفته تا نرم افزار سفارش آژانس از این گوگل ارث به کار گیری می کنن. این روزا وسایل حمل و نقل هم بسیار توسعه یافته ان و به کمک گوگل ارث بعد دیگری از نقشه ها در دسترس همه قرار گرفته.

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *