No category

اولویت میراث فرهنگی، ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک و پلای تاریخی لرستان

ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک و پل های تاریخی استان لرستان در اولویت اول سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور قرار داره.

جلسه شورای راهبردی میراث فرهنگی لرستان با حضور دکتر عزیزی مدیر پایگاه های سازمان، دکتر محب علی از استادان برجسته تعمیر بناهای تاریخی کشور، مهندس قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان و اعضای این شورا برگزار شد.

عزیزی در این جلسه پیشرفت گردشگری و درآخر رونق اقتصادی رو از یافته های ثبت جهانی یه اثر شمرد و یکی از مهم ترین راهکارها واسه جلوگیری از ریزش های احتمالی و تعمیر بناها در استان لرستان رو حفاظت لازم از بناها و راه اندازی دفتر فنی دونست.

به گفته ایشون قلعه فلک الافلاک و پل های تاریخی لرستان از آثار مهم ملی کشور هستن که باید روند تعمیر و هم اینکه روند ثبت جهانی اون ها در دستور کار قرار گیرد.

:

فعالیت های بخش بناهای تاریخی باید طبق یه پروسه مهندسی منظم انجام بشه و یه مجموعه کامل از همه فعالیت ها مستندسازی شه.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان هم گفت پلان ثبت جهانی پل های تاریخی لرستان به عنوان اولویت اصلی واسه ثبت در سال ۲۰۲۱ ارائه شده و از دیگر برنامه های این اداره عملیات تعمیر قلعه و بناهای حریم اینه.

ایشون به ریزش بخشی از دیوار باشگاه افسران در محوطه قلعه فلک الافلاک خرم آباد اشاره کرد و گفت این بنا با زیربنای ۳۰۰ مترمربع یادگاری از آخرای زمان قاجار و ابتدا زمان پهلوی بوده که عواملی مثل پوسیدگی لوله ها و رطوبت اون رو دچار مشکل کرده، اما تعمیر اون به طور کامل اون شروع شده و داره انجام میشه.

به زودی دفتر فنی این اداره کل با مهندسین متخصص برگزار می شه که این دفتر وظیفه آماده و ارائه کلیات و جزییات طرح ساماندهی قلعه و بناهای حریم اون در محوطه این اثر مهم رو رو دوش داره تا عملیات اجرایی اون به زودی شروع شه.

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *