چگونه همسر بهتری باشیم

چگونه برای همسر خود شوهر بهتری باشیم؟

اختصاصی بیست ستون:

با وجود اینکه هر ‌ازدواج و رابطه زناشویی با ازدواج‌های دیگر متفاوت است، اما دستورالعمل های کلی و مشخصی وجود دارند که هر زن و مردی باید با استفاده از آن‌ها زندگی کند. با خواندن این مقاله خواهید آموخت چگونه ازدواجتان را محکم‌تر کرده و برای همسر خود شوهر بهتری باشید.

 • بخش اول: رابطه‌تان را سالم نگه دارید

1-    نحوه درست گفت‌وگو کردن را بیاموزید

یک گفت‌وگوی صمیمانه و بی‌آلایش مهم‌ترین وجه یک رابطه سالم و اساسی‌ترین عامل در ایجاد ‌اعتماد است. عدم گفت‌وگوی صحیح باعث می‌شود که سوءتفاهم‌های ساده به دعواهایی جنجالی تبدیل شوند. رابطه‌تان را قوی نگه داشته و با روش‌های زیر از بحث‌های افراطی دوری کنید:

 • زمانی که اتفاقی می‌افتد به جای نگه داشتن آن درباره‌اش صحبت کنید چرا که گذر زمان فقط دلخوری و حس بیزاری ایجاد می‌کند.
 • سیاست خود را هنگام مشاجره کردن حفظ کنید. اگر همسرتان در حال انتقاد کردن از شماست بیش از حد حالت تدافعی به خود نگیرید. از بالا بردن صدا و یا استفاده از الفاظ بد هنگام مشاجره با همسرتان بپرهیزید.
 • به همسرتان گوش دهید. اینکه تنها یک صحبت کننده خوب باشید کافی نیست! خیلی مهم است که زمانی که همسرتان در حال صحبت است با تمام وجود به حرف‌هایش گوش دهید. در چشم‌هایش نگاه کنید و از او سوال بپرسید و اگر او درباره مسئله مهمی در حال صحبت است به صفحه موبایل یا کامپیوترتان نگاه نکنید.
 • اگر بنا به هر دلیلی حالتان خوب نیست، به جای نادیده گرفتن همسرتان و بی‌اعتنایی به او، برایش به طور مفصل شرایطتان را توضیح دهید. با این راهکار همسرتان بدون اینکه از رفتارتان چیزی به دل بگیرد برای شما آرامش و شرایط لازم را فراهم می‌کند.

2-     تعادل را نگه دارید

یک رابطه سالم مثل یک خیابان دو طرفه است. بعد از گذشت مدتی از ازدواجتان، کارهایی هست که ناگزیر برای خوشحال کردن همسرتان باید از آن‌ها دست بکشید و بالعکس همسرتان نیز باید این‌گونه رفتار کند. اگر فقط یکی از شما قرار باشد یک‌طرفه به خواسته‌های یکدیگر احترام بگذارید، در ادامه مسیر رنجش و دلخوری پیش می‌آید.

3-    در صورت لزوم مدتی تنها باشید

در هر رابطه طولانی مدت طبیعی ست که گاهی یک یا هر دو طرف نیاز داشته باشند که مدتی تنها بوده و بیش‌تر روی خودشان تمرکز کنند. احتیاج داشتن به تنهایی هیچ مشکلی ندارد اما مهم است که درباره آن با همسرتان صحبت کنید و او را قانع کنید که دراین‌باره چیزی به خود نگیرد.

 • یک روز در هفته یا در ماه را آزاد گذاشته و آن را به انجام کارهای شخصی‌تان اختصاص دهید اجازه دهید که همسرتان نیز همین کار را انجام دهد. اگر فرزندی دارید، به نوبت در از آن‌ها مراقبت کنید.
 • هیچ‌گاه برای اینکه وقتتان را با همسرتان نگذرانید به او دروغ نگویید. اگر او واقعا شما را دوست داشته باشد به خوبی درک می‌کند که شما نیاز به تنهایی یا گذراندن شبی در کنار دوستانتان دارید.
 • بخش دوم: در خانه چطور رفتار کنید

1-    در انجام کارهای خانه کمک کنید

مطالعات نشان داده‌اند که خانم‌ها به طور میانگین در هفته 10 ساعت بیش‌تر از همسرانشان کارهای خانه را انجام می‌دهند. انجام بیش‌ازاندازه کارهای خانه و یا هر فعالیت استرس‌زای دیگر موجب کاهش میل جنسی در هر دو طرف شود. با انجام کارهایی مثل شستن ظرف‌ها، جارو کشیدن، نظافت حمام، رسیدگی به حیاط، تعمیر لوازم و… در انجام دادن کارها تعادل ایجاد کنید.

 • نکته مهم این است که بدون اینکه از شما خواسته شود در انجام کارهای خانه کمک کنید. فراموش نکنید که شما هم به اندازه همسرتان در تمیز و مرتب نگه داشتن خانه وظیفه دارید.
 • اگر فرزندی دارید، برای کمک به همسرتان آن‌ها را از مدرسه برگردانید یا زمان‌هایی که همسرتان مشغول است از آن‌ها مراقبت کنید.

2-    به استانداردهای او در نظافت احترام بگذارید

برای بعضی افراد زندگی کردن در یک محیط به هم ریخته به مراتب آسان‌تر است. برای اینکه هر دوی شما در خانه احساس راحتی کنید، اجازه دهید استانداردهای فرد منظم‌تر در خانه اجرا شود.

 • شاید شما بتوانید شب را درحالی‌که انبوهی ظرف کثیف در سینک ظرف‌شویی‌تان است سپری کنید، اما ممکن است که همسرتان نتواند. پس به نظر او احترام بگذارید. اگر همسرتان فرد نامرتبی ست هر چند وقت یک بار با ملایمت به او یادآور ‌شوید که اطرافش را کمی مرتب کند.

3-    کارهای نظافتی‌تان را خود انجام دهید

اگر مشغله کاری‌تان این اجازه را به شما نمی‌دهد که خیلی در کارهای خانه کمک کنید، حداقل می‌توانید نظافت‌های مربوط به خودتان را بدون هیچ عذر و بهانه‌ای انجام دهید. کم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که ظرف‌هایتان را خودتان بشویید، لباس‌هایتان را خودتان مرتب کرده و خودتان آن‌ها را شست و شو دهید.

 • اگر در طی هفته خیلی پرمشغله هستید، می‌توانید هر آخر هفته 1 یا 2 ساعت را برای ‌آشپزی کردن، نظافت و یا رسیدگی به حیاط منزل اختصاص دهید.

4-    همه رازهایتان را برملا نکنید

زندگی کردن با یک شخص دیگر به معنی این است که گارد خود را پایین آورده و جوانبی از یکدیگر را ببینید که ممکن است خیلی هم جذاب نباشند. گرچه این مرحله از احساس راحتی با طرف مقابل یکی از نشانه‌های صمیمیت است اما در طولانی مدت می‌تواند به سطح جذابیت جنسی بین زن و شوهر آسیب وارد کند.

 • نظافت شخصی خود را رعایت کنید، به موقع حمام کرده و همواره آراسته باشید. فراموش نکنید که ‌تناسب اندام خود را حفظ کنید.

بخش سوم: کارهای کوچک با تاثیرات بسیار زیاد

1-     هر روز تماس فیزیکی داشته باشد: تماس مرتب پوست به پوست باعث ترشح هورمونی به نام اکسی توسین می‌شود که ‌استرس را کاهش داده و حس صمیمیت را در دراز مدت افزایش می‌دهد.

 • تماس فیزیکی لزوما به معنی داشتن ‌رابطه جنسی نیست. همیشه موقع خداحافظی همسرتان را ببوسید و هنگامی که دوباره یکدیگر را می‌بینید او را در آغوش بگیرید. یک فیلم بگذارید و با خیال آسوده با یکدیگر آن را تماشا کنید.

2-    با یکدیگر بخندید

در هر ازدواج فراز و نشیب‌هایی وجود دارد و برای فائق آمدن بر سختی‌ها و گذر کردن از مشکلات لازم است شوخ طبعی خود را حفظ کرده و گهگاه کارهای بامزه انجام دهید. لازم نیست که برای این کار حتما کمدین معروفی باشید، اما لازم است که همه تلاشتان را کنید تا هر روز لبخند را بر لب‌های همسرتان (و خودتان) بنشانید.

 • برای رفتن به یک تئاتر کمدی بلیط بگیرید، میزبان دوستانتان در شب مسابقه باشید، با یکدیگر ‌ورزش کنید یا هر کار دیگری که باعث خندیدن و شاد بودنتان می‌شود انجام دهید.
 • مرتب خندیدن نه تنها به ازدواجتان استحکام بیش‌تری می‌دهد بلکه باعث بهبود سلامتی، کاهش فشار خون، رسیدن اکسیژن بیش‌تر به مغز و ‌کاهش استرس می‌شود.

3- همسرتان را غافلگیر کنید

اینکه او همسر شما شده است به این معنی نیست که شما دست از تلاش برای به دست آوردن قلبش بردارید. هر چند وقت یکبار کارهای قشنگی مثل اوایل رابطه‌تان انجام داده و او را غافلگیر کنید. برایش گل بیاورید، او را به نمایش دلخواهش ببرید یا برای یک شب رمانتیک برنامه‌ریزی کنید.

منبع: www.bistsotoon.com

 

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir