می، نیاسین، این، همکاران،، های، داروهای

کاهش تولید پروستاگلندین از سلول های لانگرهانس پوست وابسته است که این اثر بلاک کنندگی از طریق مصرف mg300 آسپیرین نیم ساعت قبل از مصرف نیاسین و یا مصرف یک قرص ایبوپروفن در روز و یا مصرف داروهای ضد پروستاگلندین مثل لاروپی پرانت قابل انجام است. مصرف همزمان دارو با غذا هم باعث کاهش عوارض جانبی آن می شود (کاتزونگ، 2006؛بارتر، 2006).
سمیت کبدی نیز ممکن است در اثر مصرف نیاسین ایجاد شود به این صورت که متابولیسم نیاسین در کبد انجام می شود. در نتیجه آمیداسیون نوعی متابولیت به نام نیکوتینوریک اسید ایجاد می شود که در گرگرفتگی و همچنین تولید NAD نقش دارد که در سمیت کبدی موثر است (جیلو همکاران، 2008).
از سوی دیگر مصرف زیاد نیاسین باعث افزایش قند خون می شود که در بیماری دیابت ملتیوس می تواند نگران کننده باشد ولی اثر واقعی آن روی قند خون تنها 5 تا 10 درصد است. لذا در بیماران دیابتی که از داروهای ضد دیابت استفاده می کنند مشکل ساز نبوده و نیاسین جز داروهای جلوگیری کننده بیماری های قلبی عروقی در این بیماران محسوب می شود (کیتو همکاران، 2006).
هیپراوریسمی که احتمال ایجاد نقرس را افزایش می دهد از دیگر عوارض نیاسین است.
نیاسین در دوز کاهنده لیپید می تواند در حیوانات آزمایشگاهی منجر به نواقص مادرزادی شود (کاپوزی و همکاران، 2000).
دوز های خیلی زیاد از نیاسین می تواند منجر به ماکولوپاتیشود که یک نوع ضخیم شدگی در ناحیه ماکولا (ناحیه ای در وسط شبکیه) است که در دید صحیح و تیز بینی نقش دارد و این ضخیم شدگی می تواند منجر به کوری شود که با کاهش دوز نیاسین برگشت پذیر است (گاس، 2003).
2-2- استخوانجسم جامدی است که شکل دهنده اسکلت جانوران است، استخوان با اشکال گوناگون در بخش های متفاوت بدن جایقیمت: 11200 تومان

این نوشته در پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *