پایان نامه ها

مي، ریحان، هاي، كه، اين، حشرات

Homozygot مي نامند و چنانچه بذر به دست آمده از آميزش دانه هاي گرده غير از گياه مادر باشد بذر حاصل را ناهمگن يا اصطلاحاً Heterozygot گويند. معمولاً اين روش براي گياهاني كه ناهمگني يا Heterozygot دارند (مثل گل هاي يك ساله كه نياز به تنوع و چند رنگي بيشتري دارند) از ديدگاه توليد كننده بهتر است، همچنين در جاي كه اين روش مقرون به صرفه است (مثلاً در گياهاني كه تكثير به روش غير بذري مدت زمان طولاني مي گيرد) استفاده مي شود (صمصام شریعت، 1382؛ ابراهیم پور و عیدی زاده، 1388).
1-8- گلدهی در گیاه ریحان اولین گلها در اواخر بهار (خرداد) ظاهر میشوند و گلدهی تا اوخر شهریور ادامه مییابد. چنانچه گیاهان در مرحله گلدهی برداشت شوند، در شرایط اقلیمی مناسب اواخر تابستان (شهریور) مجدداً به گل میروند. میوهها از اواسط تابستان (مرداد) به تدریج تشکیل میشوند. بذرها پس از رسیدن از گیاه جدا و به اطراف پراکنده میشوند (امید بیگی، 1374).
1-9- گرده افشانی در ریحان گرده افشاني توسط حشره در گياهاني انجام مي شود كه داراي گل هايي با رنگ درخشان، بوي خوب، يا گل هاي مشخص مي باشند و مي توانند حشرات را به سوي خود جلب كنند. زنبور عسل، يكي از مهمترين حشرات گرده افشان مي باشد. زنبورهاي وحشي، پروانه ها، شب پره ها و مگس ها نيز گرده و شهد را از گل ها مي‌گيرند. به طور كلي در اين مورد، گرده سنگين و چسبناك است و به حشرات مي چسبند. برخي از محصول هاي بذري در اين گروه به اين قرار هستند (آسسوک، 1971؛ خوشخوی و همکاران، 1389). يونجه، سه برگه پنجه كلاغي، شبدر قرمز، شبدر سفيد، ارزن، پياز و هندوانه، افزون بر اين، گل ها و سبزي هاي بسياري به وسيله حشرات گرده افشاني مي شوند. ریحان به عنوان گیاهی که باعث جلب حشرات خاص می شود، به عنوان گیاه دگر افشان توانسته زیر گونه ها و واریته ها و جمعیت های متعددی را پدید آورد که می تواند مورد توجه محققین در زمینه های مختلف علمی و دارویی قرار گیرد (بخشی خانیکی، 1389). پلی مورفیسم و سهولت دگرگرده افشانی در جنس ریحان باعث بوجود آمدن زیر گونه ها، واریته ها و فرم های متعددی گردیده است که در عادت رشدی، رنگ و ترکیبات معطر فرق می کنند و این اختلافات باعث شده تا طبقه بندی صحیح آنها به لحاظ گیاه شناسی مشکل باشد (ماروتی و همکاران، 1996؛ وایرا و سیمون، 2000؛ اصغری و همکاران، 1391). اگر چه این گیاه به طور معمول از طریق بذر تکثیر می شود اما دانهال های حاصله تنوع زیادی را در اثر دگرگرده افشانی طبیعی گیاه نشان می دهند.
1-10- تولید و مصرف فرآورده های ریحان استفاده دارویی از گیاه ریحان از دیر باز در طب سنتی ایران، هند و چین مرسوم بوده است و از آن به عنوان از بین برنده بوی بد دهان، ضد تب، ضد باکتری، ضد سرطان و ضد دیابت استفاده می شده است (طالبی و همکاران،قیمت: 11200 تومان

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *