متن کامل پایان نامه را در سایت منبع fuka.ir می توانید ببینید متن کامل پایان نامه را در سایت منبع 2 fuka.ir می توانید ببینید

متن کامل پایان نامه را در سایت منبع fuka.ir می توانید ببینید

درخت انار از این جهت که جزء گیاهان مقاوم به خشکی است و آب کمتری را در مقایسه با سایر درختان نیمه گرمسیری از طریق تعرق از دست میدهد، قابل کشت در مناطق خشک میباشد. و در مناطقی که بارندگی سالیانه به طور متوسط 50 میلیلیتر است خود را با این شرایط سازش می‏دهد. از نظر آب و هوایی، انار با آب و هوای گرم و معتدل سازگار است و گرمای خشک و کویری را به خوبی تحمل می‏نماید. اگر گرما با وزش باد همراه باشد باعث ترکیدگی و سوختگی انار میشود و از مرغوبیت آن می‏کاهد. محدوده کشت انار تا عرض 41 درجه شمالی و جنوبی همراه با انجیر و زیتون است. بالاترین حد امکان رشد آن تا ارتفاع 1600 متری از سطح دریا است. بعضی از انواع آن در ارتفاع پایینتر و برخی بالاتر، رشد می نمایند. مهمترین عامل آب و هوایی که کشت و کار انار را محدود میکند، سرمای زمستانه است. سرمای کمتر از 15- درجه سانتیگراد باعث سرمازدگی و از بین رفتن درختان میشود. برای برطرف شدن دوره رکود، گیاه به 200 تا 400 ساعت دمای زیر 7+ درجه سانتیگراد نیازمند است و میوه آن برای رسیدن به تابستان گرم و طولانی نیاز دارد. اصولا دو نوع سرمازدگی در درختان انار دیده میشود:
الف) سرمای دیرس بهاره: در اواخر زمستان هوا تا اندازهای گرم میشود. در این هنگام است که شکوفهها، باز شده اند، اگر کاهش دما (که گاهی اوقات تا نیمه فروردین نیز به تأخیر میافتد) رخ دهد، باعث از بین رفتن محصول درختان میوه و خشک شدن جوانهها و حتی سرشاخههای نازک درختان انار خواهد شد و در نتیجه محصول به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. اگر محصول نیز تولید شود به گلهای دوم یا سوم انار مربوط میشود که کیفیت چندانی ندارند.
ب) سرمای فصل خواب: شامل سرمای زودرس پاییزه و سرمای شدید زمستانه است. درختان انار قادرند تا سرمای 14- درجه سانتیگراد را تحمل کنند. البته این در صورتی است که افت درجه حرارت، تدریجی باشد و این دما در فصل زمستان و یخبندان اتفاق افتد ولی در مجموع باید توجه داشت که درخت انار خاص نواحی نیمه گرمسیری است (شاکری، 1382).
5-2 ارزش غذایی و دارویی انار
بنا به نوشتههای تاریخی، مصریان بیش از 4000 سال به خاصیت دارویی ریشه درخت انار واقف بودند و برای از بین بردن کرمهای معده و روده استفاده مینمودند، زیرا در آن ماده آلکالوئیدی وجود دارد که پزشکان ایرانی نیز به خاصیت آن آگاهی داشتند. آب انار مدر است. مصرف رقیق شده آن با آب برای بهبود بیماری مجاری ادرار، درمان التهاب دستگاههای بدن و یا ناشی از نارسایی‏های کیسه صفرا توصیه گردیده است. در پوست ریشه انار، آلکالوئیدی به نام پله تیرن وجود دارد که به مقدار 50-40 گرم آن ضد کرم کدو است.
قسمت خوراکی میوه انار آریل نامیده میشود و به صورت تازه مصرف میشود. همچنین میتوان آب انار را به شکل عصاره غلیظ برای تهیه مربا و سایر فرآوردهها نگهداری نمود. انار از جمله درختانی است که علاوه بر میوه، گل و پوست میوه، ساقه، پوست ریشه و برگها منبع خوبی از متابولیتهای ثانویه و ترکیبات آنتیاکسیدانی همانند تاننها، رنگدانهها، فلاونوئیدها، استروژن های گیاهی و آلکلالوئیدهامیباشد. در طب سنتی به خاطر اثرات دارویی آن به عنوان دارو و در صنعت دباغی و رنگسازی مورد استفاده قرار میگیرد (میرجلیلی، 1381). از خواص دارویی آن در طب نوین، در درمان فشار خون بالا، کاهش تجمع پلاکتهای خونی، چربیهای خون، تنش اکسایشی و کند کردن پیری سلولها، درمان تصلب شرایین، درمان آرتریت، کاهش حمله قلبی و مغزی، استفاده میشود و دارای خاصیت استروژنی و فعالیت ضد میکروبی، ضد اسهال، آلودگیهای میکروبی، انگل، مشکلات تنفسی وراثتی میباشد (آسری و همکاران، 2008). استفاده از عصاره، پوست و روغن بذر آن دارای خواص ضد سرطانی بوده و در درمان و جلوگیری از سرطان نقش داشته و این خاصیت با اثر ضد التهابی آن در ارتباط است. همچنین تأثیر پلیفنولهای موجود در روغن هسته و آب انار تخمیر شده بر جلوگیری از فعالیت اکسیداسیونی و کاهش سنتز پروستاگلاندین ها که در نتیجه باعث کاهش رشد وتکثیر سلولهای سرطانی سینه در افراد میشود گزارش شده است (لانسکی و نیومن،2007)
6-2 گیاه شناسی انار
انار با نام علمی Punica granatum L. از خانواده انارسانان (Punicacea) می باشد. جایگاه انار در سیستم رده‏بندی گیاهان به شرح زیر است (میرجلیلی،1381):
347278729546800سلسله (Kingdom)............................. گیاهان (Plants).
شاخه (Phyllum).............................. گیاهان آوندی (Tracheophyta)
گیاهان دانهدار (Spermatophyta)
پیدازادان (Phanerogames)
رده (Class)........................................... نهاندانگان (Angiosperms)
زیر رده (Sub class)............................ دولپهایها (Dicotyledons)
راسته (order) ...................................... میرتال (Myrtales)
تیره (Family)....................................... پونیکاسه (Punicacea)
جنس (Genus)..................................... پونیکا (Punica)
گونه (Species)............................... Punica granatum L.
Punica protopunica Balf.
انار دارای عدد کروموزمی پایه هشت (8X= ) است و تعداد کروموزمهای بدنی آن شانزده (16 = 2n) گزارش شده است. خانواده انار از نظر گیاه شناسی تنها دارای دو گونه میباشد:
1-گونه غیر خوراکی (Punica protopunica Balf.): که نمونهای از آن در کشور ایران فعلاً وجود ندارد و این گونه انار در مناطق آفریقایی و سواحل جزایر سوکاترا در افریقا و اقیانوس هند پراکنش دارد. ابتدا تصور میشد که گونه پورتوپونیکا شکل اجدادی این جنس میباشد اما موارد مهم اختلاف ریخت شناسی و تشریحی در ساختمان گل، تخمدان، میوه، دمبرگ و برگ ثابت کرد که در حقیقت یک گونه ابتدایی است و این موضوع که این گونه از اجداد انارهای معمولی میباشند، صحیح نیست (میرجلیلی،1381).
2- انارهای خوراکی و معمولی ( Punica granatum L.) دارای 4 واریته به شرح زیر میباشند:
الف: واریته انار وحشی (Punica granatum L. var. spinosa Lam.): به طور معمول دارای خارهای زیادی است و میوه آن ریز و بسیار ترش است.
ب- واریته انار اهلی با نام علمی (Punica granatum L. sativa): به طور معمول بدون خار یا کم خار بوده و دارای شکل های گیاه شناسی متعددی است.
ج- واریته انار پاکوتاه یا مینیاتور با نام علمی (Punica granatum L. gracissima): یا (Punica nana L.): که بهطور معمول مشابه انار معمولی ولی در اندازه کوچک بوده که در گلدان ارتفاع آن به نیم متر نیز نمیرسد و دوره طولانی گلدهی دارد و در صنعت خزانهکاری آمریکا P.multiflora نامگذاری شده است.
د- انار پرپر با نام علمی (Punica granatum L. var. pleniflora): تعداد گلبرگ های گل در این گونه زیاد و گلهای آن درشت و با دوام است و اکثراً میوه تولید نمیکند و به فارسی به آن گلنار میگویند.
تفاوت این دو گونه در این است که گونه P. granatum بومی ایران و نواحی مدیترانه است و تخمدان آن دارای دو یا سه ردیف برچه بوده ولی در گونه P. protopunica تخمدان داری یک ردیف برچه است و بومی سوکوترا میباشد (میرجلیلی،1381).
7-2 خصوصیات ریخت شناسی انار اهلی(Punica granatum L.)
انار درختچه یا درخت کوچک است که به صورت چند تنه و فاقد تنه اصلی رشد کرده و اغلب به عنوان یک گیاه زینتی از آن یاد میشود (میرجلیلی، 1381).
1-7-2 شاخه
شاخه انار باریک و بهطور معمول ناصاف بوده و با توجه به رقم، دارای خارهایی با تعداد و طول مختلف می‏باشند. به عنوان مثال رقم شیرین شاهوار بدون خار و انار ترش سبز از پرخارترین رقم های انار ایران هستند. شاخهها به هنگام جوانی مقطع تقریباً چهار گوش داشته و در زمان رشد کامل، مقطع دایرهای دارند. شاخه دارای پوست تقریباً خاکستری تا سبز میباشد. درختچه انار تولید شاخههای نامنظم میکند و میوهها در انتهای شاخه‏های میوه دهنده یا روی شاخههای یک ساله به صورت منفرد یا چندتایی تشکیل میگردد که شاخههای میوه دهنده را سیخک میگویند. سیخکها در واقع شاخههای کوچک و فشردهای هستند که روی آنها جوانه‏های میوه دهنده یا برگ تشکیل میشود. بهطور معمول سیخکها در انار بهترین میوهها را تولید میکنند. نوع دیگری از شاخهها در انار به نام شاخچه وجود دارند که طول آنها از سیخکها بیشتر است و ممکن است تا 30 سانتیمتر نیز برسند. در انتهای این شاخهها بهطور معمول گل تشکیل میشود. شاخههای انار انشعابهای زیادی تولید میکنند و حالت متراکمی به تاج درخت میدهند. درختانی که چنین حالت متراکمی را از خود نشان می‏دهند اغلب میوه کمتری تولید میکنند (رنجبر و همکاران، 1384).
2-7-2 ریشه
ریشه درخت انار بسته به نوع خاک، اندازه چاله کاشت، قابلیت نفوذ و ریشه دهی درخت انار تا عمق 5/1 متر به طول عمودی و 2 تا 5/3 متر بهطور افقی نفوذ و گسترش مییابد. بهطور کلی پراکندگی ریشههای انار به موازات سطح زمین از عمق آن بیشتر است. چنانچه در زمان تهیه قلمه و کاشت آنها در خزانه طول قلمهها بلند باشد (80 سانتیمتر) دو سوم قلمه (70-60 سانتیمتر) در داخل بستر کاشت قرار می گیرد. گیاهان تولید شده از این قلمهها به دلیل تولید ریشههای طولی بیشتر در مقابل کم آبی مقاومت نموده و به علت جذب مواد غذایی بهتر، میوه بیشتر و با کیفیت مطلوبتری تولید خواهند کرد (رنجبر و همکاران، 1384؛ و بینام، 1389 ). در ریشههای درختان انار نیز مانند بسیاری از گونههای گیاهی همزیستی میکوریزایی دیده میشود. ظاهراً ریشههای دارای میکوریزا با ریشههای بدون میکوریزا در انار تفاوت دارند. انشعابهای دوتایی مکرر همراه با برآمدگی ریشهای نشانه آلودگی میکوریزایی است. فصل بهار بهترین فصل برای نمونه برداری و تعیین وجود میکوریزا در ریشههای درختان انار است. به نظر میرسد درختانی که در شرایط pH قلیایی دارای مقدار فسفر و کلسیم بالا می باشند، شرایط فیزیکی و فیزیولوژیکی بهتری دارند. احتمالاً بین نوع خاک و درصد آلودگی میکوریزایی و سلامت گیاه رابطه مستقیمی وجود دارد. در خاکهای شنی- لومی درصد آلودگی بالاتر و سلامت گیاهان بهتر میباشد. همچنین با افزایش درصد رس خاک، درصد آلودگی میکوریزایی کاهش مییابد (میرجلیلی، 1381). در پوست ریشه انار چهار آلکالوئید به نام های پلیترین، پسودوپلترین، متیل پلترین و مقدار زیادی تانن یافت میشود که در زمان بیماری رودهای و معده مؤثر میباشد (مقصودی،1386 و میرجلیلی،1381).
3-7-2 برگ

متن کامل در سایت امید فایل 

برگها کامل با دمبرگ کوتاه، بدون کرک و فاقد گوشواره میباشند. برگهای انار متقابل و گاهی منفرد و تقریباً فراهم میباشند. برگهای مستطیلی، سرنیزهای و یا خطی مستطیلی بوده و طول آن 1 تا 8 سانتیمتر و عرض 5/0 تا 2 سانتیمتر میباشد. انار در نواحی معتدله و نیمه گرمسیری خزان پذیر بوده ولی در مناطق ساحلی، گرمسیری و مرطوب با زمستانهای ملایم مانند هندوستان و مناطق جنوب شرقی کشور (شهرستان چابهار) به صورت همیشه سبز دیده می شوند و ریزش برگهای آن مانند درختان گرمسیری میباشد. در نوک برگ درخت انار، غده مولد شهد وجود دارد که از آن ترشح خارج میشود. در میان این ترکیبات ترشحی موادی مانند گلوکز، فروکتوز و ساکارز تشخیص داده شده است. در هر برگ یک غده منفرد در نوک آن وجود دارد که از توده سلولهای کروی شکل و متراکم تشکیل شده است. برگ انار در طب سنتی به حالت تازه یا خشک در درمان ضعف اعمال معده، کم اشتهایی، کمخونی، میگرن و ضعف عمومی استفاده میشود (بهزادی شهر بابکی، 1389 و رنجبر و همکاران،1384).
4-7-2 گل
گلهای انار دارای تخمدان تحتانی (همه اعضا گل روی تخمدان قرار گرفتهاند)، بیبو و به رنگهای قرمز یا قرمز مایل به نارنجی و در برخی از گونههای تزئینی به رنگ سفید و یا به رنگ زرد میباشند. گلهای انار درشت، به قطر 3 سانتیمتر، به طول 5/3 تا 5/7 سانتیمتر و عرض 8/3 تا 5 سانتیمتر می رسند. گلهای کامل و زنگولهای شکل یا استوانهای هستند که دارای اندام نر و ماده به حالت دوجنسی هستند. گلها منفرد یا مجتمع (بهصورت یک گل آذین گرزن) تشکیل میگردند. گلهای منفرد در انتهای شاخهها را گلهای انتهایی میگویند. گلها ممکن است در انتهای شاخههای کوتاه و با رشد کم (سیخک) و یا در انتهای شاخههای بلندتر (شاخکها) تشکیل گردند. گلهای انار بهطور معمول در سه دوره زمانی ظاهر میشوند. دوره اول، طولانیتر بوده و در این دوره اغلب گلها روی سیخکها تشکیل میشوند و هرچه تعداد این گلها بیشتر باشد، از نظر تولید محصول بهتر است. دورههای بعدی تولید گل، کوتاهتر هستند و در مجموع دوره گلدهی نسبتاً طولانی و تا اواسط تابستان ادامه دارد. گلهایی که در انتهای فصل به وجود میآیند بهصورت کناری و در کنار برگ نیز مشاهده میشود. گلهای انار دارای شهد نیز میباشند که فعالیت زنبورهای عسل روی گلهای انار نشان دهنده این مطلب است. دانههای گرده انار بسیار درشت و سنگین بوده و مقدار گرده تولیدی نیز بسیار زیاد است و عمل گرده افشانی توسط حشرات انجام میگیرد. وجود شهد در قاعده پرچمها باعث جلب حشرات، زنبور عسل و زنبوری به نام آنتیدیوممیشود. از لحاظ تبدیل به میوه و ارزش اقتصادی، گلهای انار به سه دسته تقسیم میشوند:
الف) گلهای بارور (ثمری یا زایشی): که نسبت به گلهای دیگر اندازه درشتتر داشته، دارای خامه و پرچم بلند، بساکها و کلالهها تقریباً هم اندازه که کلاله مادگی بالای پرچم قرار داشته و فعال میباشد. این گلها کشیده هستند و قطرشان در محل اتصال بیشتر از قطرشان در محل گردن گل است. این گلها بطری مانند می‏باشند. میوههای مرغوب تجاری انار مربوط به این نوع گلها میباشد.
ب) گلهای نازا (ریزشی، غیر ثمری): این گلها کوچکتر از گلهای ثمری، با خامه و پرچم کوتاهتر و در زیر بساک قرار دارد. قطر این گلها در محل اتصال کمتر از گردن گل است. به عبارت دیگر این گلها قیفی یا شیپوری شکل میباشند. این گلها به تدریج ریزش میکنند و هیچکدام تبدیل به میوه نمیشوند.
ج) گلهای حد واسط: این گلها از نوع گلهای ریزشی و زایشی هستند که ممکن است دارای خامههایی به بلندی گلهای خامه بلند یا به کوتاهی گلهای خامه کوتاه باشند. گلهایی که دارای خامه بلند هستند گاهی تلقیح میشوند و تولید میوه هم میکنند ولی این میوهها به ندرت به مرحله برداشت میرسند در حالت رسیدن میوه بیشتر بد شکل، معیوب و نامرغوب خواهند بود و حدود 5 درصد خود گشنی گزارش شده است. در گرده افشانی میوه انار مربوط به این نوع گلها میباشد. بهطور معمول گلهای خامه بلند روی شاخه های مسنتر و گلهای خامه کوتاه روی شاخه‏های جوان ظاهر میشوند. درخت انار دو تا سه مرحله گلدهی دارد که گاهی اوقات تا زمان رسیدن و برداشت میوه هم گلهایی روی درخت انار مشاهده میشود که برخی از آنها میریزند و برخی تبدیل به میوه می‏شوند (بهزادی شهر بابکی ،1389 و رنجبر و همکاران، 1384).
5-7-2 میوه
میوه انار سته کروی، قرمز براق یا زرد مایل به سبز و در زمان رسیدن به ندرت سیاه مایل به ارغوانی میگردد. در حقیقت میوه انار جزء میوههای کاذب میباشد. این میوه از پوسته، مادگی، تخمدان و رشد و نمو نهنج به وجود میآیند و به آن بالوستا گویند که بهطور معمول روی سیخکهای مسنتر و شاخههای جوان به وجود می‏آیند. میوه انار تقریباً گرد با قطرهای متفاوت بین 5/12 تا 25/6 سانتیمتر با کاسه گل پایا و برجسته و سخت، پوست چرمی میباشد. میوه انار جزء ستهها طبقهبندی شده است. قسمت رویی میوه را پوست، قسمت زیرین را بافت اسفنجی و دانههای داخل میوه که روی بافت اسفنجی را گرفتهاند، دانهها یا میوهچه (آریل) بوده که با یک پرده نازک شفاف یا سفید رنگی در درون میوه از هم جدا میشوند. پوست میوه یک پوشش چرمی جهت حفاظت نسبی از صدمات مکانیکی و تلفات رطوبت را فراهم میکند. آریلها مملو از پوشش گوشتی آبدار و آب میوه قرمز، سفید و صورتی رنگ بسته به نوع رقم هستند. هر آریل دارای یک بذر ترد یا سخت زاویه دار است. کیفیت میوه به‏طور عمده به میزان قند، اسید و عصاره بستگی دارد و انار با کیفیت بالا همچنین دارای پوستی جذاب، بذرهای کوچک در آریل می باشد. انارهای ترش و ترش- شیرین دارای پوست قرمز و انارهای شیرین، پوست سبز متمایل به زرد دارند. آریلها در حدود 60-55 درصد از کل میوه و یا 76 تا 85 درصد آریل است. اسید غالب میوه اسید سیتریک بوده و میزان اسیدیته کل حدود 2 درصد وزن تر میوه است. مقدار اسید آسکوربیک آب میوه بین 49/0 تا 30 میلیگرم در 100 گرم عصاره بوده که بستگی به رقم دارد. میوه دارای 30 درصد تانن است (سرخوش و همکاران، 2006 و قادر، 2006 )
6-7-2 بذر
بذر انار 4 تا 18 میلیمتر عرض دارد. بذرها به تعداد زیاد و مثلثی بوده و دارای یک جنین دولپهای بدون آلبومن است که لپهها روی هم قرار داشته و از طول به یکدیگر پیچیدهاند. پوشش محافظ بذر یک لایه محکم و چوبی بوده که در زیر لایه گوشتی و خوراکی آریل قرار دارد و از رشد و توسعه پوششهای تخمک بهوجود میآید که بعد از رشد و توسعه دانه به آنها تستا گفته میشود. پوشش سخت بذر یکی از مشکلات این میوه در مصرف تازه خوری میوه انار محسوب میشود که علت آن چوبی شدن لایه داخلی پوسته بذر میباشد و درجه سختی آن به میزان چوبی شدن و ضخامت این لایه بستگی دارد و در ارقام مختلف نیز متفاوت است. آریل به رنگ های ارغوانی، قرمز، زرد، سفید و سیاه میباشد. رنگدانهها در انار سفید تا صورتی روشن و قرمز پر رنگ است و به دلیل وجود ماده رنگی آنتوسیانین است. سه نوع مهم از آنتوسیانینها عبارتند از: سیانیدین، عامل رنگ قرمز تیره یا سرخ، پلارگونیدین، مربوط به رنگ نارنجی متمایل به قرمز یا صورتی و دلفینیدین که رنگ ارغوانی یا بنفش را موجب میشوند. رنگدانه غالب در آب میوه انار ترکیب 3 و 5 دلفینیدین دی گلوکوزید است (قادر، 2006).
8-2 خصوصیات بیوشیمیایی
انواع گوناگونی از مواد بیوشیمیایی گیاهی و متابولیتهای ثانویه از قسمتهای مختلف شامل میوه انار (آریل‏ها، پوست، بافت اسفنجی، بذرها و پریکارپ) و درخت انار (پوست، ساقه، برگها و ریشهها) مشتق و شناخته شدهاند. پلی فنولها به عنوان گروه اصلی و غالب در میوه انار شامل فلاونوئیدها از جمله آنتوسیانین، تاننهای فشرده همانند پروآنتوسیانیدینها و تاننهای قابل هیدرولیز همانند الاجیتانین و گالوتانینهامیباشند. ترکیبات فنولی دیگر در انار شامل مشتقات اسید الاجیک و تاننهای قابل هیدرولیز (پونیکا لاجین و پونیکالین) هستند. ارتباط و همبستگی مثبتی بین فنول کل و فعالیت آنتیاکسیدانی در انار وجود دارد. هرچند که غلظت بیش از حد ترکیبات فنولی باعث ایجاد طعم نامطلوب و حالت گسی در آب میوه میشود. مواد شیمیایی دیگر شامل اسیدهای فنولی، استرولها و تریپنوئیدها، اسیدهای چرب، تریگلیسیریدها و آلکالوئیدها هستند (سیرام و همکاران، 2006). بذر انار بهطور متوسط دارای 25/0 درصد چربی میباشد. بذر انار تقریباً 15/0 درصد وزن خشک بذر را تشکیل میدهد که به علت این خواص دارای اهمیت صنعتی در گروه روغنهای خشک میباشد. مواد و ترکیبات موجود در میوه انار در ارقام مختلف اندکی متفاوت است (بینام، 1389). اسیدیته در انارهای ترش 6/3 درصد، در انارهای شیرین 5/0 درصد و در انارهای وحشی 8/3 درصد میرسد و وزن مخصوص آب انار 151/1 گرم بر سانتیمتر مکعب و عصاره خشک آن 145 گرم در یک کیلوگرم است (بینام، 1389).
جدول 1-2 ترکیبات موجود در 100 گرم قسمت خوراکی میوه انار (بینام، 1389)
ترکیبات شیمیایی گرم
چربی 9/0- 3/0
پروتئین 95/0- 5/0
آب 3/82- 80
کربوهیدرات 4/16
خاکستر 5/0
فیبر خام
انرژی 6/0- 2/0
78- 63 (کالری)
ویتامینها میلیگرم
تیامین (B1) 03/0
ریبوفلاوین (B2) 03/0
نیاسین (B3) 3/0
ویتامین C 6- 4
پانتوتنیک اسید 59/0
عناصر عمده میلیگرم
آهن (Fe) 3/0
کلسیم (Ca) 3
فسفر (P) 8
سدیم (Na) 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن کامل پایان نامه را در سایت منبع 23333 fuka.irمی توانید ببینید