–181

عنوان:
بهینه سازی الگوهای مکانیابی در طراحی فضای سبز شهری

فصل اول :کلیات تحقیق1-1 مقدمهبا ظهور عصر صنعت و بعد از آن دوران مدرنیته، انسان به شدت از طبیعت فاصله گرفت.هوای دود آلود ریه ی شهر ها را پر وآسمان آنها را تیره و تار کرد. بیماری های جسمی  فزونی یافت و  افسردگی بر  مردم غالب شد. با گذشت زمان انسان دریافت که صنعت محض انسان را به نابودی می کشاند و در آن زمان بود که پست مدرنیته جای مدرنیته را گرفت و تفکر طبیعت گرا نیز جایی برای ابراز وجود پیدا کرد. بر این  اساس انسان  تاحدودی  به  فطرت  طبیعت گرای خود نزدیک شد.اکنون با رشد جمعیت و ثابت ماندن اندازه خشکی های زمین،شاهدکاهش فضای سبز خصوصی هستیم و به تبع آن مجبوریم میزان فضای سبز عمومی را افزایش دهیم. چراکه فشار ناشی از کمبود فضای سبز خصوصی به  فضای سبز عمومی می رسد و از آنجایی که یکی  از مهمترین کاربری های پارکها تفرج است، مردم برای جبران نیاز های تفرجی خود  به پارکها می روند و در صورتیکه  ظرفیت تعداد افراد ورودی به یک پارک نسبت به ظرفیت  برد آن بیشتر باشد،خسارات جبران ناپذیری نظیر تخریب پوشش گیاهی و تهدید حفاظت، متوجه پارک می شودهمچنین به علت بی توجهی طرح های توسعه امروزی به فضای سبز، ما روزانه شاهد کاهش غیر اصولی و بدون جایگزین درختان هستیم و همین امر،لزوم افزایش پارک ها را دو چندان می کند.پارک ها علاوه بر تلطیف وتصفیه هوا و عایق نمودن صدا و بهبود شرایط بیوکلیماتیک شهر ، باعث شادابی روح و جسم و آرامش انسان می شوند.لذا نیاز مندیم همگام با رشد جمعیت،فضای سبز عمومی را نیز افزایش داده و بدین ترتیب گام موثری در تحقق این مهم برداریم.
1-2 بیان مسأله اساسی
با افزایش جمعیت شهرها، حجم تقاضا برای خدمات عمومی افزایش یافت. ولی به علت ساختار اقتصادی-سیاسی خاص کشورمان همواره سرعت پاسخگویی به نیازها از سرعت رشد نیازها کمتر بوده است. یکی از این نیازها، احتیاج شهروندان به داشتن فضاهای جانبی جهت گذران اوقات فراغت، سرگرمی و گردهمآیی است. فضاهای سبز مانند بوستان های شهری و کمربندهای سبز با کاربری تفریحی و … از این دست هستند(خاکی،9،1387).
فضای سبز در شهرها نقش‌های متعددی را ایفا می‌کند که از مهمترین آنها می‌توان به تولید اکسیژن و پاکیزگی هوا، کاهش آلودگی هوا، افزایش رطوبت هوا و کاهش دما، کاهش آلودگی صدا، استفاده تفرجگاهی، کنترل سیل و فرسایش خاک، زیباسازی فضاهای شهری و جذب آب و حفظ پاکیزگی آن اشاره کرد.
برنامه ریزان شهری جهت رفع این نیاز اقدام به تدوین الگوهایی جهت مکان یابی و طراحی بوستان های شهری دست می یازند و با توجه به جمعیت، میزان سرانه استاندارد و نیز برخی شرایط بالادستی، مولفه های مکان یابی و طراحی را اجرایی می سازند. در کشور ایران، تاریخچه برنامه ریزی جهت طراحی بوستان های شهری، نشان می دهد؛ مکان‌یابی کاربریهای پرتقاضا مانند فضاهای سبز به دلایلی مانند عدم هماهنگی نهادهای اجرایی شهرها، در پاسخگویی به نیازهای جمعیت شهرها با مشکلات زیادی مواجه بوده‌است.
1-3 اهمیت و ضرورت انجام تحقیقاهمیت هر تحقیقی به اهمیت موضوع مورد تحقیق برمی‌گردد. با گسترش پدیده شهرنشینی و شهرگرایی و توسعه مهاجرت به شهرها و گسترش کالبدی شهر و حضور روزافزون اتومبیل‌ها و به دنبال آن افزایش تراکم ازدحام در شهر و ایجاد آلودگی‌های متعدد و متنوع زیست محیطی و نامطلوب شدن سیمای شهرها وقت آن رسیده است که فضای سبز در شهرها جایگاه واقعی و حقیقی خود را بیابد و از این طریق بتواند، اولاً مقدار زیادی از آلودگی‌های زیست محیطی را خنثی نماید، ثانیاً فرصت‌هایی جهت گذارندن اوقات فراغت در شهرها ایجاد نماید و ثالثاً چهره و سیمای شهرها را اصلاح نموده و بر زیبایی آنها بیفزاید.اصولا میتوان به طور اجمال چنین بیان کرد که بررسی موضوع مکانیابی فضای سبز در شهر ایلام از این جهت اهمیت پیدا میکند که شهر ایلام از لحاظ عملکرد تفریحی وفرهنگی فقیر است ودر این میان پارکها میتوانند تا حدودی خلاء موجود راپرنمایند وبابررسی مکانیابی پارکها وفضای سبز این شهر میتوان نقاط قوط وضعف توزیع فضایی پارکها رادر سطح شهر بشناساند ودر مواردی که ضعف وعدم تعادل وتوازن مشاهده میگردد پیشنهاداتی جهت جبران کمبودها وکاستی ها ارائه کرد و در نهایت بتوان کمبود دسترسی شهروندان را به فضای سبز شهری در ایلام جبران نماید.
1-4 مرور ادبیات و سوابق مربوطهدر کشور ما در زمینه طراحی فضای سبز آثار متنوعی به چاپ رسیده است که در اینجا به ذکر چند مورد از این آثار اکتفا می شود.
ناشر مترجم نام کتاب نویسندگان شماره
پیام نور
————-
طراحی باغ وپارک دکتر جمشید حکمت
سید محمد رضا سیفی 1
انتشارات آذر
اصول وضوابط طراحی پارک های شهری
مرتضی دینار وندی
اسماعیل صالحی 2
شهرداری تهران ———— طراحی مصور باغ و پارک
کارول گرانت
جان گرانت 3
هنر و معماری قرن ———— قوانین ساخت وساز های شهری اکبر مختار پور 4
انتشارات سمت ———— مباحثی پیرامون پارک ها و تفرج گاه ها هنریک مجنونیان 5
سازمان شهر داری ها ———— کتاب سبزراهنمای شهرداری ها هنریک مجنونیان 6
انتشارات آفتاب
———–
طراحی فضای سبز و معماری منظر
مسعود احمدی / کسری طالبی
سارا هادی 7
فرهنگ معین دکتر محسن فیضی از مفهوم تا فرم در طراحی منظر گرانت دبلیو 8
سازمان پارک ها و فضای سبز سازمان پارک ها و فضای سبز
طراحی منظر در خیابان های شهری
جوانا گیبونز
برنارداوبرهولستر 9
نشر آییژ ————–  باید ها و نباید ها در 100 طرح منظروپارک اسماعیل پیش بین 10
همچنین در دانشگاه های مختلف پژوهش های متفاوتی در زمینه طراحی فضای سبز ومکانیابی پارک های درون شهری صورت گرفته است که در اینجا به ذکر چند مورد از این آثار اکتفا می شود.
دانشگاهاهداف پژوهشنام پژوهشپژوهشگرانشمارهدانشگاه شهید بهشتی،13781)بررسی وجود یا عدم تعادل بین فضای سبز شهری موجود و جمعیت شهریبررسی وضعیت فضای سبز شهر خرم‌آبادرضا همتی1دانشگاه تهران جنوب،1390 برقراری ارتباط بصری و عملکردی بین فضاهای مختلف پارک در طراحی توسط  مسیرهای حرکتیبررسی وضعیت فضای سبز شهر کرمانشاهرضا میرزایی2دانشگاه چمران،1389بررسی نقش فضای سبز در بیوکلیمای شهر اهوازنقش فضای سبز در بیوکلیمای شهر اهوازامیر احمدی3دانشگاه تهران،1382حفظ سلامت زیست محیطی و زیبایی محیط شهری توسعه فیزیکی شهر ایلام و پیامدهای زیست محیطی آن که در آن فضای سبز شهر ایلاممحمد شوهانی4دانشگاه خوراسگان،1392استفاده از روشهای اکوتکنیک(انتخاب مواد و مصالح از منابع تجدید شونده، استفاده از انرژیهای طبیعی) طراحی اکولوژیک منظر شهری مطالعه موردی: پارک درون شهری منطقه 1و4 شهر اصفهانامین آریا5دانشگاه هنر اصفهان،13901)بررسی تاثیراکو پار ک های شهری در منظر شهری2)پیوند رودخانه زاینده رود وبدنه شهر طراحی اکو پارک هاشیه رودخانه زاینده رودامید عباسی6دانشگاه آزاد شیراز،1391تاثیر اکو پارک های شهری بر زندگی اجتماعی شهروندان طراحی اکو پارک درون شهری(مطالعه موردی : پارک شقایق – منطقه 4شهر اصفهان)مریم محبی7دانشگاه آزادبروجرد،1390 نقش اکو پار ک شهری بر زیبا سازی منظر شهری  ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺍﻛﻮﻟﻮﮊﻳﻚ ﭘﺎﺭﻙ،ﻣﻄﺎﻟﻌﺔ ﻣﻮﺭﺩﻱ: شهرﺑﺮﻭﺟﺮﺩآیت‌اله زمانی81-5 جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیقتوجه به فضای سبز شهری بصورت تفرجگاه ها و باغهای عمومی وخصوصی یک ابداع جدید نیست ، باغهای زینتی توسط مصریان ویونانی هادر دوره های باستان ایجاد ونگهداری شده است(حسین زاده،1371). مکان یابی نادرست فضای سبز شهری در نهایت منجر به ایجاد ناهنجاری هایی از جمله استفاده کم کاربران از فضاهای سبز ایجاد شده ،ایجاد محدودیت در انتخاب چیدمان گیاهی مناسب وآشفتگی در سیمای شهری و… شده است(رحمانی،1383). حال در این پژوهش سعی میشود که الگوهای مکان یابی بهینه سازی شده تا مشکلات ذکر شده به حداقل رسانده شود. بدیهی است که بهینه سازی واستفاده از تئوری های مکان یابی برای توزیع فضای سبز شهری در ایلام امری تازه وجدید است چرا که در مکان یابی فضاهای سبز شهری در ایلام هیچ الگوی خاصی مشاهده نمی شود وآنچه از وضعیت توزیع وپراکنش فضای سبز به چشم می خورد حاکی از آن است که توزیع این فضاها تصادفی می باشد.
1-6 اهداف مشخص تحقیق
1-6-1 هدف اصلیهداف عمده انجام این تحقیق یافتن اصول حاکم بر مکانیابی وتوزیع فضای سبز در شهر ایلام می‌باشد که ازمنابع مختلف ومرتبط گردآوری می‌شود.
1-6-2 اهداف خردبررسی ساختار سلسله مراتبی وضع موجود فضای سبز وپارک ها در سطح شهرایلام به تفکیک مناطق
تو جه به عوامل موثر در مکان یابی فضای سبز شهری وهمچنین پیش بینی رشد جمعیت وارتقا فضای سبز درشهر ایلام.
– تعیین مکان مناسب جهت احداث فضاهای سبز شهری در مناطق مختلف شهر تحت عنوان پارک درون شهری.
1-7 سؤالات تحقیقآیا تمام مناطق شهرایلام از سلسله مراتب منطقی و اصولی فضای سبز برخوردارمی باشد؟
آیا میزان فضای سبز در سطح مناطق شهر ایلام در مقایسه با عواملی نظیر جمعیت ومیزان تقاضا، مناسب توزیع شده است؟
آیاتوزیع وپراکنش فضای سبز درشهر ایلام براساس تئوری های مکانیابی صورت گرفته است؟
آیا مکان یابی فضاهای سبز در شهر ایلام بهینه است؟
1-8 فرضیه‏های تحقیقتمام مناطق شهرایلام از سلسله مراتب منطقی و اصولی فضای سبز برخوردار نمی باشد.
میزان فضای سبز در سطح مناطق شهر ایلام در مقایسه با عواملی نظیر جمعیت ومیزان تقاضا، مناسب توزیع نشده است.
توزیع وپراکنش فضای سبز درشهر ایلام براساس تئوری های مکانیابی صورت نگرفته است.
مکان یابی فضاهای سبز در شهر ایلام بهینه نیست.
1-9 تعریف واژه‏ها و اصطلاحات فنی و تخصصی
1-9-1 فضای سبزﻣﻨﻈﻮر از ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی، ﻧﻮﻋﻲ از ﺳﻄﻮح ﻛﺎرﺑﺮی زﻣﻴﻦ ﺷﻬﺮی ﺑﺎ ﭘﻮﺷﺶ ﻫﺎی ﮔﻴﺎﻫﻲ اﻧﺴﺎن ﺳﺎﺧﺖ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﻢ واﺟﺪ بازدهی اجتماعی و هم واجدبازدهی اکولوژیکی هستند(کتاب سبز،20،1383).
در اﻳﻦ ﻣﻴﺎن ﺑﺎغ ﻫﺎی ﻣﻴﻮه در ﺷﻬﺮ ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻫﻢ واﺟﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ و ﻫﻢ واﺟﺊ ﺑﺎزدﻫﻲ اﻗﺘﺼﺎدی اﻣﺎ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻋﺪم اﻣﻜﺎن ﺑﻬﺮه ﺑﺮداری ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﻓﻀﺎی ﺧﺼﻮﺻﻲ ﺗﻠﻘﻲ ﺷﺪه و ﻧﻤﻲ ﺗﻮاﻧﻨﺪ واﺣﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
ﻣﻨﻈﻮر از ﺑﺎزدﻫﻲ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ ﻋﺒﺎرت اﺳﺖ از : زﻳﺒﺎ ﺳﺎزی ﺑﺨﺶ ﻫﺎی ﺷﻬﺮی، ﻛﺎﻫﺶ دﻣﺎی ﻣﺤﻴﻂ، ﺗﻮﻟﻴﺪ اﻛﺴﻴﮋن، اﻓﺰاﻳﺲ ﻧﻔﻮذﭘﺬﻳﺮی ﺧﺎک در ﻣﻘﺎﺑﻞ اﻧﻮاع ﺑﺎرش و ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻳﻨﻬﺎ و از دﻳﺪﮔﺎه ﺣﻔﺎﻇﺖ ﻣﺤﻴﻂ زﻳﺴﺖ، ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی، ﺑﺨﺶ ﺟﺎﻧﺪار ﺳﺎﺧﺖ ﻛﺎﻟﺒﺪی ﺷﻬﺮ را ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲ دﻫﺪ.
ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی از دﻳﺪﮔﺎه ﺷﻬﺮﺳﺎزی در ﺑﺮﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺨﺸﻲ از ﺳﻴﻤﺎی ﺷﻬﺮ اﺳﺖ ﻛﻪ از اﻧﻮاع ﭘﻮﺷﺶ ﻫﺎی ﮔﻴﺎﻫﻲ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ و ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ ﻋﺎﻣﻞ زﻧﺪه و ﺣﻴﺎﺗﻲ در ﻛﻨﺎر ﻛﺎﻟﺒﺪ ﺑﻲ ﺟﺎن ﺷﻬﺮ، ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻛﻨﻨﺪه ﺳﺎﺧﺖ ﻣﺮﻓﻮﻟﻮژﻳﻚ ﺷﻬﺮ اﺳﺖ .ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺑﺎز ﺷﻬﺮی از ﻳﻚ ﺳﻮ، در ﺑﺮﮔﻴﺮﻧﺪه ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺳﺒﺰ ﻣﻮﺟﻮد و از ﺳﻮی دﻳﮕﺮ، ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻓﻀﺎﻫﺎﻳﻲ ﺑﺎﻟﻘﻮه ﺟﻬﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی ﻣﻄﺮح ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ(همان).1-9-2 انواع فضای سبزﺗﻤﺎﻳﺰﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰوﺳﻄﻮح ﺳﺒﺰاز ﻧﻈﺮ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ، از اﻳﻦ ﻧﻈﺮ اﻫﻤﻴﺖ دارد ﻛﻪ ﺳﻄﻮح ﺳﺒﺰ )ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل ﻳﻚ ﭘﺎرک ﺗﺰﺋﻴﻨﻲ (ﻧﻤﻲ ﺗﻮاﻧﺪ ﻋﻤﻞ ﻏﺒﺎرﮔﻴﺮی را ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﺒﻪ ﺟﻨﮕﻠﻲ اﻧﺠﺎم دﻫﺪ و ﻳﺎ در ﻛﺎﻫﺶ آﻟﻮدﮔﻲﺻﻮﺗﻲ ﻧﻘﺶ ﻣﺆﺛﺮی داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﻳﺎ ﺑﻪ ﻧﺤﻮ ﻣﻄﻠﻮﺑﻲ ﻣﻮﺟﺒﺎت ﻛﺎﻫﺶ دﻣﺎ ﮔﺮدد(کتاب سبز،22،1383).
اﻧﻮاع ﻓﻀﺎی ﺳﺒﺰ، از اﻳﻦ دﻳﺪﮔﺎه ﻃﺒﻘﻪ ﺑﻨﺪی ﺷﺪه اﻧﺪ:
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ را ﻣﻲ ﺗﻮان به دو دﺳﺘﻪ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی وﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﻏﻴﺮ ﺷﻬﺮی ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﺮد.
الف) فضای سبز شهری
اﻓﺰون ﺑﺮ آن ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی، ﺑﻪ ﺳﻪ دﺳﺘﻪ زﻳﺮ ﻧﻴﺰ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲ ﺷﻮد:
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰﻋﻤﻮﻣﻲ
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﻧﻴﻤﻪ ﻋﻤﻮﻣﻲ
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﺧﻴﺎﺑﺎﻧﻲ(همان،23).
فضاهای سبز عمومی
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ واﺣﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ .اﻳﻦ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎ ﺑﺮای ﻋﻤﻮم ﻣﺮدم در ﮔﺬران اوﻗﺎت ﻓﺮاﻏﺖ ، ﺗﻔﺮﻳﺢ وﻣﺼﺎﺣﺒﺖ ﺑﺎ دوﺳﺘﺎن وﮔﺮدﻫﻤﺎﻳﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ و ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﮔﺮدد.ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﻳﺎد ﺷﺪه اﺳﺎﺳﺎ ﺑﺮای اﻳﻦ ﻣﻨﻈﻮر ﻃﺮاﺣﻲ ﻳﺎ ﺗﺠﻬﻴﺰ ﺷﺪه اﻧﺪ .وﺟﻮد ﻧﻴﻤﺖ، وﺷﻨﺎﻳﻲ، آﺑﺨﻮری، دﺳﺘﺸﻮﻳﻲ، ﻛﻒ ﺳﺎزی ﻣﻌﺎﺑﺮ و دﺳﺘﺮﺳﻲ ، از ﻣﻮﻟﻔﻪ ﻫﺎی ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ )ﻋﻤﻮﻣﻲ (ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﻲ رود .از اﻳﻦ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ،ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﭘﺎرک ﻧﺎم ﺑﺮده ﻣﻲ ﺷﻮد .در واﻗﻊ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺷﺎﻣﻞ ﻫﻤﻪ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰﻋﻤﻮﻣﻲﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺎت وﺗﺴﻬﻴﻼت ﻣﻲ ﺷﻮد(کتاب سبز،1383،ج9،13).
فضاهی سبزنیمه عمومی
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰی ﻛﻪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﻛﻮوژﻳﻜﻲ دارﻧﺪ ، ﻟﻴﻜﻦ اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن آﻧﻬﺎ ، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻌﺪودﺗﺮﻫﺴﺘﻨﺪ؛ ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، واﺟﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ ﺗﺎم اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ .ﻣﺤﻮﻃﻪ ﻫﺎی ﺑﺎز ﺑﻴﻤﺎرﺳﺘﺎﻧﻬﺎ، ﭘﺎدﮔﺎﻧﻬﺎ، واداراتدوﻟﺘﻲ و …در اﻳﻦ دﺳﺘﻪ ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ.
فضاهای سبز خیابانی
ﻧﻮﻋﻲ از ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮی ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﻌﻤﻮل درﺧﺘﻜﺎری ﺣﺎﺷﻴﻪ ﺑﺎرﻳﻜﻲ از ﺣﺪ ﻓﺎﺻﻞ ﻣﺴﻴﺮﻫﺎیﭘﻴﺎده رو وﺳﻮاره رو را ﺗﺸﻜﻲ ﻣﻲ دﻫﻨﺪ وﻳﺎ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻣﺘﻤﺮﻛﺰ در ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻛﻮﭼﻚ ﻣﻴﺪاﻧﻬﺎ و ﻳﺎ درزﻣﻴﻨﻬﺎیﭘﻴﺮاﻣﻮن ﺑﺰرﮔﺮاﻫﻬﺎ وﺧﻴﺎﺑﺎﻧﻬﺎ ﺷﻜﻞ ﮔﺮﻓﺘﻪ اﻧﺪ(همان،24).
ب) فضای سبز غیر شهری
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﻏﻴﺮ ﺷﻬﺮی، ﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﺎرﻛﺮد ﺷﻬﺮی ﻧﺪارﻧﺪ .ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫﺎی ﺷﻬﺮی در ﺑﺎﻓﺖ ﻫﺎی ﺷﻬﺮی ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ؛ ﻟﻴﻜﻦ از آﻧﺠﺎ ﻛﻪ ﻛﺎرﻛﺮد آﻧﻬﺎ ﺧﺎص ﻣﺮاﻛﺮ ﺷﻬﺮی ﻧﻴﺴﺖ، در دﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪیﻓﻀﺎﻫﻬﺎی ﺳﺒﺰ ﻏﻴﺮ ﺷﻬﺮی ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ .اﻳﻦ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎ ﻳﺎ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﻧﻈﻴﺮ ﺟﻨﮕﻠﻬﺎی ﻃﺒﻴﻌﻲ وﻳﺎ ﻣﺼﻨﻮﻋﻲﻫﺴﺘﻨﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎﻏﻬﺎ و.ﺟﻨﮕﻠﻬﺎی ﻣﺼﻨﻮﻋﻲ(کتاب سبز،1383،ج9،13).
1-9-3 بوستان شهری بوستان یا پارک به مکانی محفوظ می‌گویند که به صورت طبیعی یا نیمه طبیعی توسط دولت به وجود آمده‌است، و در کنار آن برای تفریح و لذت بردن انسان، یا برای حفاظت از حیات وحش یا زیستگاه طبیعی. بوستان‌ها ممکن است شامل سنگ، فواره، خاک، آب و قسمت‌های چمن باشد. بسیاری از پارک‌ها قانونا حفاظت شده و محفوظ اند(ویکی پدیا- دانشنامه آزاد).
1-9-4 بهینه سازیبهینه سازی به معنی ایجاد تغییرات در نحوه ی انجام فرایند ها به منظور بیشینه کردن سود و کمینه کردن هزینه ها و زمان انجام فرایند ها می باشد(سلیمانی،18،1377).
1-9-5 تعریف پارکپارک فضایی عمومی است و دارای نقش های زیست محیطی،تفرجی و ساختاری

این نوشته در پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *