پایان نامه ها

–181

عنوان:
بهینه سازی الگوهای مکانیابی در طراحی فضای سبز شهری

فصل اول :کلیات تحقیق1-1 مقدمهبا ظهور عصر صنعت و بعد از آن دوران مدرنیته، انسان به شدت از طبیعت فاصله گرفت.هوای دود آلود ریه ی شهر ها را پر وآسمان آنها را تیره و تار کرد. بیماری های جسمی  فزونی یافت و  افسردگی بر  مردم غالب شد. با گذشت زمان انسان دریافت که صنعت محض انسان را به نابودی می کشاند و در آن زمان بود که پست مدرنیته جای مدرنیته را گرفت و تفکر طبیعت گرا نیز جایی برای ابراز وجود پیدا کرد. بر این  اساس انسان  تاحدودی  به  فطرت  طبیعت گرای خود نزدیک شد.اکنون با رشد جمعیت و ثابت ماندن اندازه خشکی های زمین،شاهدکاهش فضای سبز خصوصی هستیم و به تبع آن مجبوریم میزان فضای سبز عمومی را افزایش دهیم. چراکه فشار ناشی از کمبود فضای سبز خصوصی به  فضای سبز عمومی می رسد و از آنجایی که یکی  از مهمترین کاربری های پارکها تفرج است، مردم برای جبران نیاز های تفرجی خود  به پارکها می روند و در صورتیکه  ظرفیت تعداد افراد ورودی به یک پارک نسبت به ظرفیت  برد آن بیشتر باشد،خسارات جبران ناپذیری نظیر تخریب پوشش گیاهی و تهدید حفاظت، متوجه پارک می شودهمچنین به علت بی توجهی طرح های توسعه امروزی به فضای سبز، ما روزانه شاهد کاهش غیر اصولی و بدون جایگزین درختان هستیم و همین امر،لزوم افزایش پارک ها را دو چندان می کند.پارک ها علاوه بر تلطیف وتصفیه هوا و عایق نمودن صدا و بهبود شرایط بیوکلیماتیک شهر ، باعث شادابی روح و جسم و آرامش انسان می شوند.لذا نیاز مندیم همگام با رشد جمعیت،فضای سبز عمومی را نیز افزایش داده و بدین ترتیب گام موثری در تحقق این مهم برداریم.
1-2 بيان مسأله اساسي
با افزايش جمعيت شهرها، حجم تقاضا براي خدمات عمومي افزايش يافت. ولي به علت ساختار اقتصادي-سياسي خاص كشورمان همواره سرعت پاسخگويي به نيازها از سرعت رشد نيازها كمتر بوده است. یکی از این نیازها، احتیاج شهروندان به داشتن فضاهای جانبی جهت گذران اوقات فراغت، سرگرمی و گردهمآیی است. فضاهای سبز مانند بوستان های شهری و کمربندهای سبز با کاربری تفریحی و … از این دست هستند(خاکی،9،1387).
فضاي سبز در شهرها نقش‌هاي متعددي را ايفا مي‌كند كه از مهمترين آنها مي‌توان به توليد اكسيژن و پاكيزگي هوا، كاهش آلودگي هوا، افزايش رطوبت هوا و كاهش دما، كاهش آلودگي صدا، استفاده تفرجگاهي، كنترل سيل و فرسايش خاك، زيباسازي فضاهاي شهري و جذب آب و حفظ پاكيزگي آن اشاره کرد.
برنامه ریزان شهری جهت رفع این نیاز اقدام به تدوین الگوهایی جهت مکان یابی و طراحی بوستان های شهری دست می یازند و با توجه به جمعیت، میزان سرانه استاندارد و نیز برخی شرایط بالادستی، مولفه های مکان یابی و طراحی را اجرایی می سازند. در کشور ایران، تاریخچه برنامه ریزی جهت طراحی بوستان های شهری، نشان می دهد؛ مكان‌يابي كاربريهاي پرتقاضا مانند فضاهای سبز به دلايلی مانند عدم هماهنگي نهادهاي اجرايي شهرها، در پاسخگويي به نيازهاي جمعيت شهرها با مشكلات زيادي مواجه بوده‌است.
1-3 اهمیت و ضرورت انجام تحقيقاهميت هر تحقيقي به اهميت موضوع مورد تحقيق برمي‌گردد. با گسترش پديده شهرنشيني و شهرگرايي و توسعه مهاجرت به شهرها و گسترش كالبدي شهر و حضور روزافزون اتومبيل‌ها و به دنبال آن افزايش تراكم ازدحام در شهر و ايجاد آلودگي‌هاي متعدد و متنوع زيست محيطي و نامطلوب شدن سيماي شهرها وقت آن رسيده است كه فضاي سبز در شهرها جايگاه واقعي و حقيقي خود را بيابد و از اين طريق بتواند، اولاً مقدار زيادي از آلودگي‌هاي زيست محيطي را خنثي نمايد، ثانياً فرصت‌هايي جهت گذارندن اوقات فراغت در شهرها ايجاد نمايد و ثالثاً چهره و سيماي شهرها را اصلاح نموده و بر زيبايي آنها بيفزايد.اصولا میتوان به طور اجمال چنین بیان کرد که بررسی موضوع مکانیابی فضای سبز در شهر ایلام از این جهت اهمیت پیدا میکند که شهر ایلام از لحاظ عملکرد تفریحی وفرهنگی فقیر است ودر این میان پارکها میتوانند تا حدودی خلاء موجود راپرنمایند وبابررسی مکانیابی پارکها وفضای سبز این شهر میتوان نقاط قوط وضعف توزیع فضایی پارکها رادر سطح شهر بشناساند ودر مواردی که ضعف وعدم تعادل وتوازن مشاهده میگردد پیشنهاداتی جهت جبران کمبودها وکاستی ها ارائه کرد و در نهایت بتوان کمبود دسترسی شهروندان را به فضای سبز شهری در ایلام جبران نماید.
1-4 مرور ادبیات و سوابق مربوطهدر کشور ما در زمینه طراحی فضای سبز آثار متنوعی به چاپ رسیده است که در اینجا به ذکر چند مورد از این آثار اکتفا می شود.
ناشر مترجم نام کتاب نویسندگان شماره
پیام نور
————-
طراحی باغ وپارک دکتر جمشید حکمت
سید محمد رضا سیفی 1
انتشارات آذر
اصول وضوابط طراحی پارک های شهری
مرتضی دینار وندی
اسماعیل صالحی 2
شهرداری تهران ———— طراحی مصور باغ و پارک
کارول گرانت
جان گرانت 3
هنر و معماری قرن ———— قوانین ساخت وساز های شهری اکبر مختار پور 4
انتشارات سمت ———— مباحثی پیرامون پارک ها و تفرج گاه ها هنریک مجنونیان 5
سازمان شهر داری ها ———— کتاب سبزراهنمای شهرداری ها هنریک مجنونیان 6
انتشارات آفتاب
———–
طراحی فضای سبز و معماری منظر
مسعود احمدی / کسری طالبی
سارا هادی 7
فرهنگ معین دکتر محسن فیضی از مفهوم تا فرم در طراحی منظر گرانت دبلیو 8
سازمان پارک ها و فضای سبز سازمان پارک ها و فضای سبز
طراحی منظر در خیابان های شهری
جوانا گیبونز
برنارداوبرهولستر 9
نشر آییژ ————–  باید ها و نباید ها در 100 طرح منظروپارک اسماعیل پیش بین 10
همچنین در دانشگاه های مختلف پژوهش های متفاوتی در زمینه طراحی فضای سبز ومکانیابی پارک های درون شهری صورت گرفته است که در اینجا به ذکر چند مورد از این آثار اکتفا می شود.
دانشگاهاهداف پژوهشنام پژوهشپژوهشگرانشمارهدانشگاه شهيد بهشتي،13781)بررسی وجود یا عدم تعادل بین فضای سبز شهری موجود و جمعیت شهریبررسي وضعيت فضاي سبز شهر خرم‌آبادرضا همتي1دانشگاه تهران جنوب،1390 برقراری ارتباط بصری و عملکردی بین فضاهای مختلف پارک در طراحی توسط  مسیرهای حرکتیبررسي وضعيت فضاي سبز شهر كرمانشاهرضا میرزایی2دانشگاه چمران،1389بررسی نقش فضاي سبز در بيوكليماي شهر اهوازنقش فضاي سبز در بيوكليماي شهر اهوازامیر احمدی3دانشگاه تهران،1382حفظ سلامت زیست محیطی و زیبایی محیط شهری توسعه فيزيكي شهر ايلام و پيامدهاي زيست محيطي آن كه در آن فضاي سبز شهر ايلاممحمد شوهاني4دانشگاه خوراسگان،1392استفاده از روشهای اکوتکنیک(انتخاب مواد و مصالح از منابع تجدید شونده، استفاده از انرژیهای طبیعی) طراحی اکولوژیک منظر شهری مطالعه موردی: پارک درون شهری منطقه 1و4 شهر اصفهانامین آریا5دانشگاه هنر اصفهان،13901)بررسی تاثیراکو پار ک های شهری در منظر شهری2)پیوند رودخانه زاینده رود وبدنه شهر طراحی اکو پارک هاشیه رودخانه زاینده رودامید عباسی6دانشگاه آزاد شیراز،1391تاثیر اکو پارک های شهری بر زندگی اجتماعی شهروندان طراحی اکو پارک درون شهری(مطالعه موردی : پارک شقایق – منطقه 4شهر اصفهان)مریم محبی7دانشگاه آزادبروجرد،1390 نقش اکو پار ک شهری بر زیبا سازی منظر شهری  ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺍﻛﻮﻟﻮﮊﻳﻚ ﭘﺎﺭﻙ،ﻣﻄﺎﻟﻌﺔ ﻣﻮﺭﺩﻱ: شهرﺑﺮﻭﺟﺮﺩآيت‌اله زماني81-5 جنبه جديد بودن و نوآوري در تحقيقتوجه به فضای سبز شهری بصورت تفرجگاه ها و باغهای عمومی وخصوصی یک ابداع جدید نیست ، باغهای زینتی توسط مصریان ویونانی هادر دوره های باستان ایجاد ونگهداری شده است(حسین زاده،1371). مکان یابی نادرست فضای سبز شهری در نهایت منجر به ایجاد ناهنجاری هایی از جمله استفاده کم کاربران از فضاهای سبز ایجاد شده ،ایجاد محدودیت در انتخاب چیدمان گیاهی مناسب وآشفتگی در سیمای شهری و… شده است(رحمانی،1383). حال در این پژوهش سعی میشود که الگوهای مکان یابی بهینه سازی شده تا مشکلات ذکر شده به حداقل رسانده شود. بدیهی است که بهینه سازی واستفاده از تئوری های مکان یابی برای توزیع فضای سبز شهری در ایلام امری تازه وجدید است چرا که در مکان یابی فضاهای سبز شهری در ایلام هیچ الگوی خاصی مشاهده نمی شود وآنچه از وضعیت توزیع وپراکنش فضای سبز به چشم می خورد حاکی از آن است که توزیع این فضاها تصادفی می باشد.
1-6 اهداف مشخص تحقيق
1-6-1 هدف اصلیهداف عمده انجام اين تحقيق يافتن اصول حاكم بر مکانیابی وتوزیع فضاي سبز در شهر ایلام مي‌باشد كه ازمنابع مختلف ومرتبط گردآوري مي‌شود.
1-6-2 اهداف خردبررسي ساختار سلسله مراتبي وضع موجود فضای سبز وپارک ها در سطح شهرایلام به تفکیک مناطق
تو جه به عوامل موثر در مکان یابی فضای سبز شهری وهمچنین پیش بینی رشد جمعیت وارتقا فضای سبز درشهر ایلام.
– تعیین مکان مناسب جهت احداث فضاهای سبز شهری در مناطق مختلف شهر تحت عنوان پارک درون شهری.
1-7 سؤالات تحقیقآيا تمام مناطق شهرایلام از سلسله مراتب منطقي و اصولي فضاي سبز برخوردارمی باشد؟
آیا میزان فضاي سبز در سطح مناطق شهر ايلام در مقايسه با عواملي نظير جمعیت ومیزان تقاضا، مناسب توزيع شده است؟
آياتوزيع وپراکنش فضاي سبز درشهر ايلام براساس تئوری های مکانیابی صورت گرفته است؟
آیا مکان یابی فضاهای سبز در شهر ایلام بهینه است؟
1-8 فرضيه‏هاي تحقیقتمام مناطق شهرایلام از سلسله مراتب منطقي و اصولي فضاي سبز برخوردار نمی باشد.
میزان فضاي سبز در سطح مناطق شهر ايلام در مقايسه با عواملي نظير جمعیت ومیزان تقاضا، مناسب توزيع نشده است.
توزيع وپراکنش فضاي سبز درشهر ايلام براساس تئوری های مکانیابی صورت نگرفته است.
مکان یابی فضاهای سبز در شهر ایلام بهینه نیست.
1-9 تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی
1-9-1 فضای سبزﻣﻨﻈﻮر از ﻓﻀﺎﻫﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي، ﻧﻮﻋﻲ از ﺳﻄﻮح ﻛﺎرﺑﺮي زﻣﻴﻦ ﺷﻬﺮي ﺑﺎ ﭘﻮﺷﺶ ﻫﺎي ﮔﻴﺎﻫﻲ اﻧﺴﺎن ﺳﺎﺧﺖ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﻢ واﺟﺪ بازدهی اجتماعی و هم واجدبازدهی اکولوژیکی هستند(کتاب سبز،20،1383).
در اﻳﻦ ﻣﻴﺎن ﺑﺎغ ﻫﺎي ﻣﻴﻮه در ﺷﻬﺮ ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻫﻢ واﺟﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ و ﻫﻢ واﺟﺊ ﺑﺎزدﻫﻲ اﻗﺘﺼﺎدي اﻣﺎ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻋﺪم اﻣﻜﺎن ﺑﻬﺮه ﺑﺮداري ﻋﻤﻮﻣﻲ، ﻓﻀﺎي ﺧﺼﻮﺻﻲ ﺗﻠﻘﻲ ﺷﺪه و ﻧﻤﻲ ﺗﻮاﻧﻨﺪ واﺣﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
ﻣﻨﻈﻮر از ﺑﺎزدﻫﻲ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ ﻋﺒﺎرت اﺳﺖ از : زﻳﺒﺎ ﺳﺎزي ﺑﺨﺶ ﻫﺎي ﺷﻬﺮي، ﻛﺎﻫﺶ دﻣﺎي ﻣﺤﻴﻂ، ﺗﻮﻟﻴﺪ اﻛﺴﻴﮋن، اﻓﺰاﻳﺲ ﻧﻔﻮذﭘﺬﻳﺮي ﺧﺎك در ﻣﻘﺎﺑﻞ اﻧﻮاع ﺑﺎرش و ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻳﻨﻬﺎ و از دﻳﺪﮔﺎه ﺣﻔﺎﻇﺖ ﻣﺤﻴﻂ زﻳﺴﺖ، ﻓﻀﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي، ﺑﺨﺶ ﺟﺎﻧﺪار ﺳﺎﺧﺖ ﻛﺎﻟﺒﺪي ﺷﻬﺮ را ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲ دﻫﺪ.
ﻓﻀﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي از دﻳﺪﮔﺎه ﺷﻬﺮﺳﺎزي در ﺑﺮﮔﻴﺮﻧﺪه ﺑﺨﺸﻲ از ﺳﻴﻤﺎي ﺷﻬﺮ اﺳﺖ ﻛﻪ از اﻧﻮاع ﭘﻮﺷﺶ ﻫﺎي ﮔﻴﺎﻫﻲ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ و ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ ﻋﺎﻣﻞ زﻧﺪه و ﺣﻴﺎﺗﻲ در ﻛﻨﺎر ﻛﺎﻟﺒﺪ ﺑﻲ ﺟﺎن ﺷﻬﺮ، ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻛﻨﻨﺪه ﺳﺎﺧﺖ ﻣﺮﻓﻮﻟﻮژﻳﻚ ﺷﻬﺮ اﺳﺖ .ﻓﻀﺎﻫﺎي ﺑﺎز ﺷﻬﺮي از ﻳﻚ ﺳﻮ، در ﺑﺮﮔﻴﺮﻧﺪه ﻓﻀﺎﻫﺎي ﺳﺒﺰ ﻣﻮﺟﻮد و از ﺳﻮي دﻳﮕﺮ، ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻓﻀﺎﻫﺎﻳﻲ ﺑﺎﻟﻘﻮه ﺟﻬﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﻀﺎﻫﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي ﻣﻄﺮح ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ(همان).1-9-2 انواع فضای سبزﺗﻤﺎﻳﺰﻓﻀﺎي ﺳﺒﺰوﺳﻄﻮح ﺳﺒﺰاز ﻧﻈﺮ اﻛﻮﻟﻮژﻳﻜﻲ، از اﻳﻦ ﻧﻈﺮ اﻫﻤﻴﺖ دارد ﻛﻪ ﺳﻄﻮح ﺳﺒﺰ )ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل ﻳﻚ ﭘﺎرك ﺗﺰﺋﻴﻨﻲ (ﻧﻤﻲ ﺗﻮاﻧﺪ ﻋﻤﻞ ﻏﺒﺎرﮔﻴﺮي را ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻓﻀﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﺒﻪ ﺟﻨﮕﻠﻲ اﻧﺠﺎم دﻫﺪ و ﻳﺎ در ﻛﺎﻫﺶ آﻟﻮدﮔﻲﺻﻮﺗﻲ ﻧﻘﺶ ﻣﺆﺛﺮي داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﻳﺎ ﺑﻪ ﻧﺤﻮ ﻣﻄﻠﻮﺑﻲ ﻣﻮﺟﺒﺎت ﻛﺎﻫﺶ دﻣﺎ ﮔﺮدد(کتاب سبز،22،1383).
اﻧﻮاع ﻓﻀﺎي ﺳﺒﺰ، از اﻳﻦ دﻳﺪﮔﺎه ﻃﺒﻘﻪ ﺑﻨﺪي ﺷﺪه اﻧﺪ:
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ را ﻣﻲ ﺗﻮان به دو دﺳﺘﻪ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي وﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﻏﻴﺮ ﺷﻬﺮي ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﺮد.
الف) فضای سبز شهری
اﻓﺰون ﺑﺮ آن ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي، ﺑﻪ ﺳﻪ دﺳﺘﻪ زﻳﺮ ﻧﻴﺰ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲ ﺷﻮد:
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰﻋﻤﻮﻣﻲ
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﻧﻴﻤﻪ ﻋﻤﻮﻣﻲ
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﺧﻴﺎﺑﺎﻧﻲ(همان،23).
فضاهای سبز عمومی
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ واﺣﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ .اﻳﻦ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎ ﺑﺮاي ﻋﻤﻮم ﻣﺮدم در ﮔﺬران اوﻗﺎت ﻓﺮاﻏﺖ ، ﺗﻔﺮﻳﺢ وﻣﺼﺎﺣﺒﺖ ﺑﺎ دوﺳﺘﺎن وﮔﺮدﻫﻤﺎﻳﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ و ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﮔﺮدد.ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﻳﺎد ﺷﺪه اﺳﺎﺳﺎ ﺑﺮاي اﻳﻦ ﻣﻨﻈﻮر ﻃﺮاﺣﻲ ﻳﺎ ﺗﺠﻬﻴﺰ ﺷﺪه اﻧﺪ .وﺟﻮد ﻧﻴﻤﺖ، وﺷﻨﺎﻳﻲ، آﺑﺨﻮري، دﺳﺘﺸﻮﻳﻲ، ﻛﻒ ﺳﺎزي ﻣﻌﺎﺑﺮ و دﺳﺘﺮﺳﻲ ، از ﻣﻮﻟﻔﻪ ﻫﺎي ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ )ﻋﻤﻮﻣﻲ (ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﻲ رود .از اﻳﻦ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ،ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﭘﺎرك ﻧﺎم ﺑﺮده ﻣﻲ ﺷﻮد .در واﻗﻊ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺷﺎﻣﻞ ﻫﻤﻪ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰﻋﻤﻮﻣﻲﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺎت وﺗﺴﻬﻴﻼت ﻣﻲ ﺷﻮد(کتاب سبز،1383،ج9،13).
فضاهی سبزنیمه عمومی
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰي ﻛﻪ ﺑﺎزدﻫﻲ اﻛﻮوژﻳﻜﻲ دارﻧﺪ ، ﻟﻴﻜﻦ اﺳﺘﻔﺎده ﻛﻨﻨﺪﮔﺎن آﻧﻬﺎ ، ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻣﻌﺪودﺗﺮﻫﺴﺘﻨﺪ؛ ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، واﺟﺪ ﺑﺎزدﻫﻲ ﺗﺎم اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ .ﻣﺤﻮﻃﻪ ﻫﺎي ﺑﺎز ﺑﻴﻤﺎرﺳﺘﺎﻧﻬﺎ، ﭘﺎدﮔﺎﻧﻬﺎ، واداراتدوﻟﺘﻲ و …در اﻳﻦ دﺳﺘﻪ ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ.
فضاهای سبز خیابانی
ﻧﻮﻋﻲ از ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﺷﻬﺮي ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﻌﻤﻮل درﺧﺘﻜﺎري ﺣﺎﺷﻴﻪ ﺑﺎرﻳﻜﻲ از ﺣﺪ ﻓﺎﺻﻞ ﻣﺴﻴﺮﻫﺎيﭘﻴﺎده رو وﺳﻮاره رو را ﺗﺸﻜﻲ ﻣﻲ دﻫﻨﺪ وﻳﺎ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻣﺘﻤﺮﻛﺰ در ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻛﻮﭼﻚ ﻣﻴﺪاﻧﻬﺎ و ﻳﺎ درزﻣﻴﻨﻬﺎيﭘﻴﺮاﻣﻮن ﺑﺰرﮔﺮاﻫﻬﺎ وﺧﻴﺎﺑﺎﻧﻬﺎ ﺷﻜﻞ ﮔﺮﻓﺘﻪ اﻧﺪ(همان،24).
ب) فضای سبز غیر شهری
ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﻏﻴﺮ ﺷﻬﺮي، ﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﺎرﻛﺮد ﺷﻬﺮي ﻧﺪارﻧﺪ .ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻫﺎي ﺷﻬﺮي در ﺑﺎﻓﺖ ﻫﺎي ﺷﻬﺮي ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ؛ ﻟﻴﻜﻦ از آﻧﺠﺎ ﻛﻪ ﻛﺎرﻛﺮد آﻧﻬﺎ ﺧﺎص ﻣﺮاﻛﺮ ﺷﻬﺮي ﻧﻴﺴﺖ، در دﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪيﻓﻀﺎﻫﻬﺎي ﺳﺒﺰ ﻏﻴﺮ ﺷﻬﺮي ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ .اﻳﻦ ﻓﻀﺎﻫﻬﺎ ﻳﺎ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﻧﻈﻴﺮ ﺟﻨﮕﻠﻬﺎي ﻃﺒﻴﻌﻲ وﻳﺎ ﻣﺼﻨﻮﻋﻲﻫﺴﺘﻨﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎﻏﻬﺎ و.ﺟﻨﮕﻠﻬﺎي ﻣﺼﻨﻮﻋﻲ(کتاب سبز،1383،ج9،13).
1-9-3 بوستان شهری بوستان یا پارک به مکانی محفوظ می‌گویند که به صورت طبیعی یا نیمه طبیعی توسط دولت به وجود آمده‌است، و در کنار آن برای تفریح و لذت بردن انسان، یا برای حفاظت از حیات وحش یا زیستگاه طبیعی. بوستان‌ها ممکن است شامل سنگ، فواره، خاک، آب و قسمت‌های چمن باشد. بسیاری از پارک‌ها قانونا حفاظت شده و محفوظ اند(ویکی پدیا- دانشنامه آزاد).
1-9-4 بهینه سازیبهینه سازی به معنی ایجاد تغییرات در نحوه ی انجام فرایند ها به منظور بیشینه کردن سود و کمینه کردن هزینه ها و زمان انجام فرایند ها می باشد(سلیمانی،18،1377).
1-9-5 تعریف پارکپارک فضایی عمومی است و دارای نقش های زیست محیطی،تفرجی و ساختاری

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *