دسته‌بندی نشده

تاثیر عامل توان و دانش فني براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي-دانلود پايان نامه مديريت

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

تامین کنندگان کالاهای صنعتی و پالایشگاهی با استفاده از معیارهای مناسب در تجزیه و تحلیل سلسله مراتبی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-6-      مفهوم لجستيك کالا

در فضاي رقابتي تجارت امروز دنيا، شرکت ها و سازمان ها با بهره گيري از انواع فناوري و علوم مديريت، اقدام به ايجاد مزاياي رقابتي از طريق ابزارهاي مديريت داده و مديريت دانش و بهينه سازي روندهاي سازماني مانند توليد و يا ارتباطات سازمان مي‌کنند. يکي از مهمترين علوم مديريتي که در اين زمينه مباحث بسيار سودمندي را مطرح کرده است، مديريت زنجيره‌ تأمين و مفهوم لجستيک کالا است. با بهره گيري از اين ابزار سازمان قادرخواهد بود روابط تجاري خود را با بهينه‌سازي تبادل اطلاعات با همكاران تجاري نظير تأمين كنندگان مواد اوليه، توزيع كنندگان محصولات و پيمانكاران حمل و نقل كالا توسعه دهد. با پيدايش، نمودار‌‌گيري، توسعه و رشد موضوع لجستيك در بيشتر فعاليت‌هاي جامعه امروزي، اگر از صاحبن ظران لجستيكي خواسته شود از لجستيك تعريفي بيان كنند، بر اساس چگونگي ارتباط و نحوه كاربرد لجستيك تعريفي ارائه خواهند كرد. اين موضوع بيانگر اين واقعيت است كه با وجود كاربرد وسيع مفهوم لجستيك در دنياي امروز، اتفاق نظري در تلقي افراد از مفاهيم و محدوده آن وجود‌ ندارد و اين حالت همان‌طوركه نشانگر غناي مفهومي و كاربردي اين مسأله است، چنانچه در اصول و مفاهيم اصلي و اساسي آن اشتراك نظر نسبي حاصل نشود مي تواند در آينده، منمودار‌ساز باشد.

براي شروع بهتر است با بيان بعضي تعاريف مرتبط با “لجستيك و زنجيره‌ تأمين ” شروع كنيم. ابتدا لجستيك را مرور مي‌كنيم:

در منابع مختلف تعاريفي از لجستيك آورده شده است كه بعضي نظامي (به دليل ريشه تاريخي لفظ لجستيك در ارتش يونان باستان و پيشرفت لجستيك به لحاظ علمي و عملي در ارتش‌هاي جهان) و بعضي غيرنظامي (تجاري) هستند. در ذيل به برخي از تعاريف تجاري لجستيك اشاره مي‌شود.

– علم برنامه‏ريزي، انتقال، جابجايي و نگهداري نيروها، كه به طور كلي شامل فعاليت‏هاي زير مي‏شود (غفاري توران، 1383، 25)

 • طراحي، توسعه، اكتساب، ذخيره، انتقال، توزيع، نگهداري، تخليه و دفع ، آرايش و چيدمان مواد.
 • انتقال نيروها و افراد.
 • اكتساب يا ساخت، نگهداري، اداره كردن و آرايش و چيدمان تجهيزات.
 • اكتساب (بدست آوردن) يا تهيه و ارائه خدمات.
 • پشتيباني خدمات ايمني و بهداشتي.

– علم طرح‏ريزي و اجراي عمليات جابجايي و نگهداري و تثبيت وضعيت نيروها. آن دسته از عمليات نظامي كه به طراحي، توسعه و تأمين، ذخيره‏سازي، حمل و نقل، توزيع، نگهداري و تعميرات، تخليه و ترخيص مواد، جابجايي، تخليه و بستري كردن پرسنل، تهيه و ترخيص تسهيلات ساختماني، نگهداري، عمليات و تأمين خدمات مربوط مي‏شود.

– فرآيند برنامه‏ريزي، اجرا و كنترل جريان و انبارداري و نگهداري كارآمد و صرفه‏جويانه مواد خام، موجودي‏هاي بين راهي و فرآورده‏هاي تمام شده و اطلاعات مربوط به آنها از نقطه مبدأ تا نقطه مصرف، به منظور تأمين نيازهاي مشتريان )کالاکوتا؛رابینسون.1999.ص1(.[1]

توسط انجمن مديريت لجستيك[2] تعريف غيرنظامي از لجستيك، بدين شرح آورده شده است: لجستيك بخشي از فرآيند زنجيره‌ تأمين است كه برنامه‌ريزي، اجرا و كنترل موثر و كاراي جريان و انبارش كالاها، خدمات و اطلاعات مرتبط را از نقطه مبداء تا نقطه مصرف به عهده دارد تا نيازمندي هاي مشتري برآورده شود. در كتاب مديريت لجستيك بازرگاني، لجستيك اين‌گونه تعريف شده است: مديريت لجستيك بازرگاني شامل برنامه‌ريزي، سازمان‌دهي و كنترل فعاليت‌هاي مربوط به حركت و توقف مواد است، به‌طوري‌كه جريان محصول را از نقطه آغازين مواد خام تا نقطه نهايي مصرف تسهيل كرده و به منظور پشتيباني سطوح مورد انتظار خدمات مشتريان و موارد مربوطه، نظير هزينه‌ها، زمان، مكان مورد نظر و ارائه خدمت يا تحويل كالا به مشتري، جريان اطّلاعات را تحت پوشش قرار دهد.

 

در نمودار(2-9) ارائه شده از سيستم كلان لجستيك، فعاليت‏هاي تدارك، اكتساب، انبارداري، حمل و نقل و توزيع به عنوان اجزاء اصلي زنجيره‌ تأمين سيستم دفاعي در نظر گرفته شده‏اند. هدف اين فعاليت‏ها ارائه ملزومات و تجهيزات به نيروهاي نظامي است.

[1] . Kalakota & Robinson, 1999, 1

[2].  Council of Logistics Management

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوال‌هاي اصلي تحقيق

 • نقش عواملي همچون بعد مسافت، شهرت(نام تجاري)، توان مالي، سابقه همکاري(با شرکت هاي توابعه نفت)، توان و دانش فني، استانداردها وگواهي کيفيت تامين کنندگان براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
 • درجه اهميت و اولويت هريک از معيارها در ارزيابي تامين کنندگان چگونه است؟

 

1-5- سوال‌هاي فرعي تحقيق

 1. نقش بعد مسافت براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
 2. نقش شهرت(نام تجاري) براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
 3. نقش توان مالي براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
 4. نقش سابقه همکاري(با شرکت هاي توابعه نفت)براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
 5. نقش توان و دانش فني براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
 6. نقش استانداردها وگواهي کيفيت تامين کنندگان براي انتخاب تامين كنندگان كالاهاي صنعتي و پالايشگاهي چگونه است؟
متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir