پایان نامه با موضوع نقش ساختار سازمانی و بهره وری کارشناسان فنی دهیاریها

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی و اولویت بندی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی

قسمتی از متن پایان نامه :

6 صرفه جوئیهای ناشی از تولید به مقیاس وسیع

بر طبق قانون « صرفه جوئیهای ناشی از مقیاس وسیع »[1] هر چه کارخانه بزرگتر باشد مقدار تولید افزایش می یابد و هزینه متوسط هر واحد کالا کاهش می پذیرد. زیرا هر واحد کالای اضافی فقط قسمتی کوچک از هزینه های ثابت را به خود جذب می کند. بنابراین اندازه واحد تولیدی یا حجم تولید عامل اساسی دیگری است که به سطح بهره وری تاثیر می گذارد. « دفتر بین المللی کار » در یکی از نشریات خود در توجیه این مورد صنایع فولاد ایالات متحده آمریکا را با بریتانیا مقایسه می کند. صنعت فولاد آمریکا نسبت به بریتانیا به دفعات بزرگتر بوده و از تجمع و درجه ادغام بیشتری برخوردار است. به این ترتیب امکان نیل به بهره وری افزونتر در ایالات متحده آمریکا به مراتب بیشتر است (ابطحی و کاظمی، 1375 ، ص ، 121 ).

2-2-16-7  سایر عوامل موثر در سطح بهره وری

تغییر و دگرگونی در کیفیت مواد اولیه و نیز فرایند ساخت ممکن است موجبات تقلیل کمیت مواد اولیه لازم برای تولید را فراهم سازد. استفاده از حداکثر ظرفیت واحد تولیدی و اجتناب از تنگناهای تولیدی ، بی تردید اثرات بارزی بر بهره وری می گذارد. استفاده از تدابیر « ارگونومی » (مهندسی انسانی یا هماهنگ سازی میان انسان ، محیط و ماشین ) باعث سلامت ، شادابی ، رفاه و ایمنی کارکنان و در نتیجه باعث افزایش بهره وری کار می شود. در نظام JIT[2] ( نظام تولید به هنگام )  و نظام موجودی صفر (ZI)[3] یا بدون انبار ، به جای اینکه کالا به مقدار زیاد خریداری و انبار شود ، همواره به اندازه نیاز در جریان حمل و نقل و ورود به کارخانه است ، و از این جهت در هزینه های سرمایه ای و عملیاتی انبار و انبارداری صرفه جوئی شده که این خود یکی دیگر از عوامل افزایش بهره وری می باشد. از سوی دیگر مسائلی نظیر نظام اطلاعاتی مدیریت ( MIS )[4] صحیح ، رهبری درست ، روابط مطلوب صنعتی و ارتباطات صحیح کارکنان و کارفرمایان مطرح می شود. مثلاً هرگاه کارکنان نقش واقعی خود را در تحقق نهایی اهداف سازمان تشخیص دهند ، بی شک به کوشش و تکاپوی خود خواهند افزود و در چنین شرایطی می توان انتظار داشت که سطح بهره وری با ضرب آهنگی سریعتر افزون شود. هدف از MIS عبارت است از تامین اطلاعات مورد نیاز برای مدیران در سطوح مختلف. در اینجا بار دیگر تکرار می شود که کارگرانی که آموزش بهتر و بیشتری دیده اند قادرند از سرمایه بهتر و بیشتر و به نحو کارآمدتری استفاده کنند و محصول بیشتری تحویل دهند. به همین اعتبار است که قبول می کنیم افزایش سطح بهره وری به جای آنکه متاثر از عامل یا علت بخصوصی باشد ، معلول ترکیبی از عوامل گوناگون است. اهم این عوامل عبارتند از : پیشرفت تکنولوژی ، کارایی مدیریت ، بهبود جریان مواد و مصالح و قطعات و نیز مهارت و مجاهدت بیشتر کارکنان (ابطحی و کاظمی ، 1375 ، صص 122 – 124).

4 – Rule of Economies of large scale

[2] – Jast In Time production system

[3] – zero Inventory

[4] – Management Information system

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

8 سؤال تحقیق

سوال اصلی این تحقیق عبارت است از :” عوامل تاثیرگذار بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریها کدامند و میزان تاثیر هر کدام چقدر است؟”

10 اهداف تحقیق

1-10-1 هدف اصلی

تحقیق حاضر شناسایی عوامل موثر بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریهای استان گیلان می باشد.

1-10-2 هدف فرعی

اولویت بندی عوامل شناسایی شده و ارائه مدل

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.