دسته‌بندی نشده

سنجش کارايي کانال هاي توزيع با استفاده از روش تحليل پوششي داده ها-پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزيابي کارايي کانال هاي توزيع با استفاده از روش تحليل پوششي داده ها

قسمتی از متن پایان نامه :

– ضرورت و اهميت تحقيق

رشد و سودآوری در بازار، از اهداف اصلی تمامی موسسات و بنگاه های اقتصادی است و یکی از عوامل مهم در ارزیابی رشد و سودآوری این موسسات میزان فروش آن ها می باشد . در حال حاضر رقابت برای ارائه کالا‌ها و خدمات مطلوب با نازلترین قیمت  از مسايل مهمي است كه شركتها در بازار ايران با آن مواجه مي باشند و نکته اساسی در محقق شدن این مطلب، برخورداری از یک شبکه توزیع قوی است. بنابراین مجموعه‌ها و مجتمع های بزرگ تولیدی به منظور دست‌یابی به این ا هداف، اقدام به ایجاد شبکه‌های توزیع قوی در بازارهای تحت پوشش خود مي نمايند. كانالهاي توزيع مجموعه اي در هم آميخته از سازمانها يا افراد است كه وظيفه مهيا نمودن كالا و خدمات را براي مصرف كننده نهايي به عهده دارد و تعادل منطقي بين منافع اين نهادها ، تضمين كننده عمر كانال است . يك كانال توزيع هنگامي كارآمد است كه بتواند محصول را در” زمان ” مناسب ، به  ” ميزان ” مناسب ، در  ” شرايط ”  مناسب ، با ” هزينه ” مناسب ، در ” مكان ” مناسب و  به ” فرد ” مناسب برساند .اختيار سنجيده كانالهاي توزيع كالا در بازدهي و خروجي فرايندتوليد و مصرف اهميت حياتي دارد.دهه گذشته شاهد تغييرات سريع و چشمگيري در عرصه كانالهاي توزيع كالا و خدمات در اقتصادهاي توسعه يافته بوده است.ظهور شبكه هاي پيشرفته تلفني و لجستيكي و از همه مهمتر ، پيدايش شبكه ارتباطات بين المللي ( اينترنت ) كانالهاي توزيع تازه اي در دسترس خريداران ،  مشتريان و مصرف كنندگان گذاشته است.

بدیهی است ارزیابی عملکرد واحد های مختلف یک سازمان در یک الگوی استراتژیک به ویژه زمانی که شعب و بخش های متعددی داشته باشند می بایست به صورت سیستماتیک وطی یک چارچوب منطقی رخ دهد. شعب متعدد شرکت کرانه تجارت بین الملل در ایران نیز به منظور یکپارچه سازی ارزیابی عملکرد آنها لازم است با یک روش علمی و منطقی سنجیده شوند تا از نظر بازدهی عملکرد مورد شناسایی قرار گرفته وزمینه را برای ارزیابی صحیح آنها ایجاد نماید.

البته این عمل می تواند مدیران را برای تصمیم گیری در1- ارتقای درجه توزیع کنندگان2- ارتقاء سطح مدیران 3- افزایش یا کاهش نیروی انسانی یک مجموعه و مواردی مانند آنها کمک بسیار نماید. به هر حال وجود یک سیستم ارزیابی عملکرد،وجود یک بازخور مفید در سیستم سازمانی را مهیا می سازد. که ضرورت آن بر کسی پوشیده نیست این عامل می تواند به تبیین استراتژی های کلان سازمان نیز کمک نماید چرا که با ارزیابی است که می توان دریافت کدام فرایند درونی، انسانی، مشتری مداری یا سیستم های مالی دچار ضعف هایی هستند

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف اساسي تحقيق

برای بسیاری از شرکت‌ها، سیستم توزیع یک تصمیم اساسی برای ایجاد یک کسب و کار موفق است. سیستم توزیع برای عملکرد کارآمد و سودآوری شرکت فوق‌العاده مهم است. حال با توجه به وجود انواع کانال‌های توزيع سعی در بررسی و ارزيابي كارايي آن‌ها و انتخاب كانال توزيع كارا در شرکت کرانه تجارت بین‌الملل جهت افزايش ميزان فروش و سهم بازار نمودیم. برای این منظور شاخصه‌ای مهم جهت ارزيابي كارايي کانال‌های توزيع انتخاب سپس جهت مقايسه آن‌ها از روش تحليل پوششي داده‌ها ( DEA ) استفاده خواهد شد.

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir