دسته‌بندی نشده

سنجش حجم معاملات فوق العاده بر بازدهی غیر عادی سهام-پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي روش حادثه سنجي با تمرکز بر اعلام اخبار مربوط به DPS و EPS

قسمتی از متن پایان نامه :

فرضیات اصلی:

فرضیه اول: تعداد دفعات معامله هر روز با تعداد سهام معامله شده در آن روز همبستگی مثبت ندارد. هدف از این فرضیه شناسایی معاملات بازار است.(معاملات توسط چه نوع سهام­دارانی اعم از خرده­پا یا عمده انجام می‌گیرد).

فرضیه دوم: قدر مطلق تغییر قیمت سهام هر روز نسبت به روز بعد با تعداد دفعات معامله روز مورد نظر رابطه‌ای ندارد. هدف از این فرضیه شناسایی واکنش قیمت سهام نسبت به تعداد دفعات معامله است به عبارت دیگر آیا تعداد دفعات معامله سهام هر شرکت در یک روز مشخص در فاصله زمانی یک­روزه تاثیری در واکنش معامله‌گران و میزان عرضه و تقاضای سهام دارد یا خیر؟

فرضیه سوم: قدر مطلق تغییر قیمت سهام هر روز نسبت به روز قبل با تعداد دفعات معامله آن روز همبستگی مثبت ندارد. هدف از این فرضیه شناسایی معاملات بازار سهام از جهت تغییر قیمت است و به این مطب می‌پردازد که ایجاد تغییر بزرگ در قیمت یک سهم باید معاملات بیشتری بر روی سهم انجام شود. یا اصولاً تغییر قیمت سهام به تعداد دفعات معامله که بر روی سهام شرکت انجام می‌شود بستگی دارد.

فرضیه چهارم: قدر مطلق تغییر قیمت سهام هر روز نسبت به روز بعد با تعداد سهام معامله شده روز مورد نظر رابطه‌ای ندارد. هدف از این فرضیه بررسی واکنش قیمت سهام نسبت به حجم مبادلات در فاصله زمانی یک روز است.

فرضیه پنجم: قدر مطلق تغییر قیمت سهام هر روز نسبت به روز قبل با تعداد سهام معامله شده آن روز همبستگی مثبت ندارد. هدف از این فرضیه بررسی روند معاملات سهام است. رد یا قبول این فرضیه به معنای وجود رابطه مثبت یا منفی بین تغییر قیمت سهام و تعداد سهام معامله شده است.

فرضیه ششم: تغییر قیمت سهام هر روز نسبت به روز قبل با تغییر قیمت سهام همان روز نسبت به روز بعد همبستگی مثبت ندارد. هدف از این فرضیه پاسخ به این سوال که تغییر قیمت سهام امروز با تغییر قیمت سهام فردا هم جهت است یا خیر؟

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف تحقيق:

بررسی رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام از موضوعاتی است که از سال 1959 میلادی تاکنون مورد توجه محققان مالی و اقتصادی قرار داشته است. بورس اوراق بهادار تهران و بازار سرمایه در ایران بازار جوانی است، اما گاهی دیده شده که بسیاری از معامله‌گران جزء در بازار سرمایه از حرکات حجم معاملات و یا تغییرات قیمت برای تصمیمات آنی و کوتاه مدت خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و تغییرات قیمت و حجم معاملات را ناشی از اخبار و اطلاعاتی می‌دانند که ممکن است به گوش آنها نرسیده باشد.

هدف اصلی در این تحقیق بررسی رابطه حجم معاملات با قیمت و بازده سهام می‌باشد. در واقع در این تحقیق محتوای اطلاعاتی حجم معاملات در یک دوره 7 ساله از ابتدای سال 1384 تا انتهای سال 1390 مورد بررسی قرار داده تا از طریق بالاترین حجم معاملات غیر طبیعی به بازده غیرطبیعی سهام دست پیدا نمود در نتیجه راهکاری برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد.

 

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir