دانلود پايان نامه بررسی حجم معاملات فوق العاده بر بازدهی غیر عادی سهام

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي روش حادثه سنجي با تمرکز بر اعلام اخبار مربوط به DPS و EPS

قسمتی از متن پایان نامه :

خلاصه فصل دوم:

در این فصل محقق با مرور مفصل ادبیات موجود درزمینه حجم معاملات وقیمت به پیشینه ای از تحقیقات خارجی وداخلی میپردازد در انتها به خلاصه ای ازپیشینه ونتایج بدست آمده میپردازیم .مطالعه حجم معاملات و تاثير آن بر قیمت سهم مورد علاقه محققان بوده و تحقيقات قابل توجهي در باره حجم معاملات بيشتر در كشورهاي خارجي از دهه 1950 تا كنون انجام شده است. آغاز اين موضوع جذاب توسط اوزبرن در سال 1959بود. او تلاش كرد كه مدلي را براي تغيير قيمت به عنوان يك فرايند نشأت گرفته از تعداد دفعات معامله را بسازد و در آن تحقيق به اين نتيجه رسيد كه يك همبستگي مثبت بين حجم معاملات و قدر مطلق تغيير قيمت سهام وجود دارد. اوزبرن توانست فرآیند تغییر قیمت را در فاصله‌های زمانی مساوی تفسیر کند ولی به طور مستقیم اشاره‌ای به رابطه حجم مبادلات و قیمت نکرد.

پس از اوزبرن محققان ديگري ارتباط بين قیمت سهام و حجم معاملات از جنبه­ها و ديدگاه­هاي متفاوتي مورد بررسي قرار دادند. براي مثال گرانجر و مورگنسترن (1963) با استفاده از اطلاعات هفتگی بازار سهام از سال 1939 تا سال 1961 هیچ رابطه‌ای را بین شاخص ترکیبی بازار و سطح معاملات در بازار سهام نیویورک پیدا نکردند. همچنین اطلاعاتی که از معاملات سهام دو شرکت خاص توسط آنها مورد آزمون قرار گرفت، هیچ‌گونه رابطه‌ای را بین قیمت سهام و حجم معاملات نشان نداد.

گادفری، مورگنسترن، و گرنجر (1964) شواهد جدیدی را از چند سری داده شامل اطلاعات روزانه معاملات سهام چند شرکت خاص پیدا کردند، اما یکبار دیگر آنها نتوانستند همبستگی قابل ملاحظه‌ای را بین قیمت و حجم معاملات بیابند. نتیجه دیگر تحقیق آنها این بود که حجم مبادلات روزانه با تغییر قیمت سهام در روزهایی که تغییر قیمت زیاد یا کم است همبستگی مثبت دارد این نتیجه توسط تحقیقات بعدی مورد تایید قرار گرفت و تحقیقات بعدی نشان داد که حجم معاملات روزانه با مربع تغییرات قیمت روزانه همبستگی دارد. آنها این همبستگی را به سفارشات تعلیق دستور فروش یا دستور خرید­های بالای قیمت بازار نسبت دادند زیرا این عوامل حجم معاملات را افزایش می‌دهد و قیمت را از نقطه تعادل خود منحرف می‌کند.

یینگ (1966) با استفاده از توزیع کای دو و روش تحلیل واریانس و همچنین شاخص قیمت روزانه طی شش سال متوالی آزمونی را انجام داد او از شاخص ترکیبی استاندارد و پورز جهت 500 شرکت استفاده کرد و آن را با نسبت پرداخت سود سهم اصلاح کرد همچنین حجم معاملات روزانه را با تعداد کل سهام موجود در بازار سهام نیویورک تعديل کرد و دريافت كه حجم معاملات کم عموماً با کاهش قیمت همراه است؛ حجم معاملات زیاد عموماً با افزایش قیمت همراه است؛ و یک افزایش زیاد در حجم معاملات، عموماً با یک افزایش زیاد یا یک کاهش زیاد در قیمت همراه است. اگرچه كار یینگ مورد انتقاد واقع شد اما نتايج او درتحقیقات بعدی تائيد شد. در نتیجه یینگ اولین محققی بود که همبستگی حجم معاملات و قیمت را اثبات نمود.

مورگان (1976) با استفاده از آمار معاملات سهام 17 شرکت منتخب در فاصله زمانی 4 روزه و همچنین آمار معاملات سهام ماهانه 44 شرکت منتخب دیگر آزمون‌هایی انجام داد و ملاحظه کرد که در همه موارد تغییر قیمت و حجم معاملات با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

رابطه بين حجم معاملات و معاملات محرمانه در 20 سال گذشته توسط بسياري از محققان و با رويكردهاي مختلف بررسي شده است. اولين كوشش در اين حوزه به اپس (1975) است كه اين ضرب امثل وال استريت را كه مي‌گويد دوره‌هاي بازار گاوي معمولاً با چرخه هاي حجم معاملات زياد وابسته است را فرمول بندي نمود. كارپف (1985 و 1987) رابطه مثبتي را بين سطح بالاي حجم معاملات و اندازه تغيير قيمت نسبت به بازار سرمايه و آتي پيدا نمود. او رابطه مثبتي بين سطح حجم و علامت تغيير قيمت پيدا نمود بدين معني كه حجم معامله زياد عموماً به افزايش قيمت منتهي مي‌گردد.

در كارهاي بلوم، ايسلي، و اوهارا (1994)، و كمپ‌بل، گراسمن، و وانگ (1993) محتواي اطلاعاتي حجم معامله ديده شده است. بلوم و همكاران (1994) مدلي تدوين كردند كه با آن سرمايه‌گذاران مي‌توانند با رجوع به اطلاعات حجم و قيمت‌هاي گذشته اطلاعات مهمي را به دست بياورند. آنها نشان دادند كه حجم معامله مي‌تواند اطلاعات معني‌داري را در باره تغييرات قيمت‌هاي گذشته ارائه دهد. در نتيجه، آنها توانستند رابطه بين حجم گذشته و بازده جاري را براي شركت‌هاي كوچك پيش‌بيني نمايند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف تحقيق:

بررسی رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام از موضوعاتی است که از سال 1959 میلادی تاکنون مورد توجه محققان مالی و اقتصادی قرار داشته است. بورس اوراق بهادار تهران و بازار سرمایه در ایران بازار جوانی است، اما گاهی دیده شده که بسیاری از معامله‌گران جزء در بازار سرمایه از حرکات حجم معاملات و یا تغییرات قیمت برای تصمیمات آنی و کوتاه مدت خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و تغییرات قیمت و حجم معاملات را ناشی از اخبار و اطلاعاتی می‌دانند که ممکن است به گوش آنها نرسیده باشد.

هدف اصلی در این تحقیق بررسی رابطه حجم معاملات با قیمت و بازده سهام می‌باشد. در واقع در این تحقیق محتوای اطلاعاتی حجم معاملات در یک دوره 7 ساله از ابتدای سال 1384 تا انتهای سال 1390 مورد بررسی قرار داده تا از طریق بالاترین حجم معاملات غیر طبیعی به بازده غیرطبیعی سهام دست پیدا نمود در نتیجه راهکاری برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد.

 

Author: