دانلود پایان نامه بررسی حجم معاملات فوق العاده بر بازدهی غیر عادی سهام

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی روش حادثه سنجی با تمرکز بر اعلام اخبار مربوط به DPS و EPS

قسمتی از متن پایان نامه :

خلاصه فصل دوم:

در این فصل محقق با مرور مفصل ادبیات موجود درزمینه حجم معاملات وقیمت به پیشینه ای از تحقیقات خارجی وداخلی میپردازد در انتها به خلاصه ای ازپیشینه ونتایج بدست آمده میپردازیم .مطالعه حجم معاملات و تاثیر آن بر قیمت سهم مورد علاقه محققان بوده و تحقیقات قابل توجهی در باره حجم معاملات بیشتر در کشورهای خارجی از دهه 1950 تا کنون انجام شده است. آغاز این موضوع جذاب توسط اوزبرن در سال 1959بود. او تلاش کرد که مدلی را برای تغییر قیمت به عنوان یک فرایند نشأت گرفته از تعداد دفعات معامله را بسازد و در آن تحقیق به این نتیجه رسید که یک همبستگی مثبت بین حجم معاملات و قدر مطلق تغییر قیمت سهام وجود دارد. اوزبرن توانست فرآیند تغییر قیمت را در فاصله‌های زمانی مساوی تفسیر کند ولی به طور مستقیم اشاره‌ای به رابطه حجم مبادلات و قیمت نکرد.

پس از اوزبرن محققان دیگری ارتباط بین قیمت سهام و حجم معاملات از جنبه­ها و دیدگاه­های متفاوتی مورد بررسی قرار دادند. برای مثال گرانجر و مورگنسترن (1963) با استفاده از اطلاعات هفتگی بازار سهام از سال 1939 تا سال 1961 هیچ رابطه‌ای را بین شاخص ترکیبی بازار و سطح معاملات در بازار سهام نیویورک پیدا نکردند. همچنین اطلاعاتی که از معاملات سهام دو شرکت خاص توسط آنها مورد آزمون قرار گرفت، هیچ‌گونه رابطه‌ای را بین قیمت سهام و حجم معاملات نشان نداد.

گادفری، مورگنسترن، و گرنجر (1964) شواهد جدیدی را از چند سری داده شامل اطلاعات روزانه معاملات سهام چند شرکت خاص پیدا کردند، اما یکبار دیگر آنها نتوانستند همبستگی قابل ملاحظه‌ای را بین قیمت و حجم معاملات بیابند. نتیجه دیگر تحقیق آنها این بود که حجم مبادلات روزانه با تغییر قیمت سهام در روزهایی که تغییر قیمت زیاد یا کم است همبستگی مثبت دارد این نتیجه توسط تحقیقات بعدی مورد تایید قرار گرفت و تحقیقات بعدی نشان داد که حجم معاملات روزانه با مربع تغییرات قیمت روزانه همبستگی دارد. آنها این همبستگی را به سفارشات تعلیق دستور فروش یا دستور خرید­های بالای قیمت بازار نسبت دادند زیرا این عوامل حجم معاملات را افزایش می‌دهد و قیمت را از نقطه تعادل خود منحرف می‌کند.

یینگ (1966) با استفاده از توزیع کای دو و روش تحلیل واریانس و همچنین شاخص قیمت روزانه طی شش سال متوالی آزمونی را انجام داد او از شاخص ترکیبی استاندارد و پورز جهت 500 شرکت استفاده کرد و آن را با نسبت پرداخت سود سهم اصلاح کرد همچنین حجم معاملات روزانه را با تعداد کل سهام موجود در بازار سهام نیویورک تعدیل کرد و دریافت که حجم معاملات کم عموماً با کاهش قیمت همراه است؛ حجم معاملات زیاد عموماً با افزایش قیمت همراه است؛ و یک افزایش زیاد در حجم معاملات، عموماً با یک افزایش زیاد یا یک کاهش زیاد در قیمت همراه است. اگرچه کار یینگ مورد انتقاد واقع شد اما نتایج او درتحقیقات بعدی تائید شد. در نتیجه یینگ اولین محققی بود که همبستگی حجم معاملات و قیمت را اثبات نمود.

مورگان (1976) با استفاده از آمار معاملات سهام 17 شرکت منتخب در فاصله زمانی 4 روزه و همچنین آمار معاملات سهام ماهانه 44 شرکت منتخب دیگر آزمون‌هایی انجام داد و ملاحظه کرد که در همه موارد تغییر قیمت و حجم معاملات با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

رابطه بین حجم معاملات و معاملات محرمانه در 20 سال گذشته توسط بسیاری از محققان و با رویکردهای مختلف بررسی شده است. اولین کوشش در این حوزه به اپس (1975) است که این ضرب امثل وال استریت را که می‌گوید دوره‌های بازار گاوی معمولاً با چرخه های حجم معاملات زیاد وابسته است را فرمول بندی نمود. کارپف (1985 و 1987) رابطه مثبتی را بین سطح بالای حجم معاملات و اندازه تغییر قیمت نسبت به بازار سرمایه و آتی پیدا نمود. او رابطه مثبتی بین سطح حجم و علامت تغییر قیمت پیدا نمود بدین معنی که حجم معامله زیاد عموماً به افزایش قیمت منتهی می‌گردد.

در کارهای بلوم، ایسلی، و اوهارا (1994)، و کمپ‌بل، گراسمن، و وانگ (1993) محتوای اطلاعاتی حجم معامله دیده شده است. بلوم و همکاران (1994) مدلی تدوین کردند که با آن سرمایه‌گذاران می‌توانند با رجوع به اطلاعات حجم و قیمت‌های گذشته اطلاعات مهمی را به دست بیاورند. آنها نشان دادند که حجم معامله می‌تواند اطلاعات معنی‌داری را در باره تغییرات قیمت‌های گذشته ارائه دهد. در نتیجه، آنها توانستند رابطه بین حجم گذشته و بازده جاری را برای شرکت‌های کوچک پیش‌بینی نمایند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف تحقیق:

بررسی رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام از موضوعاتی است که از سال 1959 میلادی تاکنون مورد توجه محققان مالی و اقتصادی قرار داشته است. بورس اوراق بهادار تهران و بازار سرمایه در ایران بازار جوانی است، اما گاهی دیده شده که بسیاری از معامله‌گران جزء در بازار سرمایه از حرکات حجم معاملات و یا تغییرات قیمت برای تصمیمات آنی و کوتاه مدت خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و تغییرات قیمت و حجم معاملات را ناشی از اخبار و اطلاعاتی می‌دانند که ممکن است به گوش آنها نرسیده باشد.

هدف اصلی در این تحقیق بررسی رابطه حجم معاملات با قیمت و بازده سهام می‌باشد. در واقع در این تحقیق محتوای اطلاعاتی حجم معاملات در یک دوره 7 ساله از ابتدای سال 1384 تا انتهای سال 1390 مورد بررسی قرار داده تا از طریق بالاترین حجم معاملات غیر طبیعی به بازده غیرطبیعی سهام دست پیدا نمود در نتیجه راهکاری برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد.

 

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.