تاثیر خصوصیات فردی و بهره وری کارشناسان فنی دهیاریها-پایان نامه مدیریت

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی و اولویت بندی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی

قسمتی از متن پایان نامه :

بهره‌وری معادل تولید نیست

«تولید مربوط می‌شود به عملیات و فعالیتهای فیزیکی، ساختن کالاها و ایجاد و ارایه خدمات، حال آنکه «بهره‌وری» مربوط می‌شود به استفاده همراه با کارآئی منابع «نهاده‌ها» برای تولید کالاها و ارایه خدمات «بازده» تولید، یعنی کل ستاده بدست آمده در حالیکه بهره‌وری یعنی کل ستاده تولید شده، به ازای هر واحد نهاده بکار رفته. افزایش تولید لزوماً به معنای افزایش بهره‌وری نیست (ابطحی و کاظمی، 1375، ص32).

برای مثال شرکتی را در نظر بگیرید که ماشین حساب تولید می‌کند این شرکت 2000 ماشین حساب را با 40 کارگر در 50 روز کاری در ماه و 10 ساعت کار در روز تولید می‌کند دراین حال:

20000 ماشین حساب= میزان تولید

یک ماشین حاسب در هر ساعت = = بهره‌وری کار

حال تصور کنید این شرکت، تولید را به 25000 ماشین حساب در ازای بکارگیری 10 کارگر اضافی با همان 50 روز کاری و 10 ساعت کار در روز افزایش دهد. در این صورت:

25000 ماشین حساب= میزان تولید

یک ماشین حساب در هر ساعت= = بهره‌وری کار

اکنون به وضوح مشاهده می‌شود که میزان تولید ماشین حساب 25 درصد بالا رفته است (از 20000 عدد به 25000 عدد) لکن در بهره‌وری کار تغییری حاصل نشده است. با محاسبات به آسانی می‌توان ثابت کرد که حتی با افزایش تولید، ممکن است بهره‌وری کار کاهش پیدا کند، یا بر عکس بهره‌وری کار همراه با افزایش تولید بالا رود. به هر حال نکته مهم آن است که «تولید اضافی الزاماً معنای افزایش بهره‌وری را نمی‌دهد و همراه با بالا رفتن قدرت تولیدی نیست» (شیروانی و صمدی، 1378، ص 69).

2-2-3 بهره‌وری، تنها به معنی تلاش برای افزایش کارآیی[1] نیست

نسبت بازده واقعی به دست آمده به بازده استاندارد و تعیین شده (مورد انتظار) کارآیی یا راندمان است، یا در واقع مقدار کاری که انجام می‌شود به مقدار کاری که باید انجام شود.

[1] – Efficiency

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

8 سؤال تحقیق

سوال اصلی این تحقیق عبارت است از :” عوامل تاثیرگذار بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریها کدامند و میزان تاثیر هر کدام چقدر است؟”

10 اهداف تحقیق

1-10-1 هدف اصلی

تحقیق حاضر شناسایی عوامل موثر بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریهای استان گیلان می باشد.

1-10-2 هدف فرعی

اولویت بندی عوامل شناسایی شده و ارائه مدل

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.