دسته‌بندی نشده

تاثیر حجم معاملات فوق العاده بر بازدهی غیر عادی سهام-دانلود پايان نامه مديريت

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي روش حادثه سنجي با تمرکز بر اعلام اخبار مربوط به DPS و EPS

قسمتی از متن پایان نامه :

تحقیق امید قائمی:

موضوع: بررسی رابطه بین قیمت سهام و حجم معاملات سهام در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

در این تحقیق امید قائمی به دنبال این موضوع می‌باشد که چگونه قیمت از حجم معاملات تاثیر می‌پذیرد و معتقد است حجم معاملات مساله پایداری و صحت قیمت را مورد توجه قرار می‌دهد و اینگونه بیان می‌دارد که تحقیقاتی که حجم معاملات را در کنار قیمت مورد توجه قرار نمی‌دهد در واقع مساله صحت قیمت را مورد توجه قرار نمی‌دهند، براین اساس او می‌گوید فقط قیمت­هایی صحیح هستند که کلیه افرادی که به پول خود احتیاج دارند در آن قیمت سهام خود را عرضه می‌کنند به عبارت دیگر حجم مبادلات نرمال در آن قیمت معامله می‌شود در این حالت تغییر قیمت کم است و قیمت سهام از پایداری نسبی برخوردار است.

محقق علت انتخاب تحقیق را اینگونه عنوان نموده که، تحقیقاتی که در خصوص بورس اوراق بهادار انجام گردیده غالباً به مسائل رابطه بین اطلاعات شرکت‌ها و قیمت سهام آنها توجه شده است و کمتر مسائل خود بازار سهام به عنوان یک عامل اساسی در تعیین قیمت سهام مورد توجه واقع شده است. از طرف دیگر عمده شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس تحت مدیریت بخش دولتی و یا نهادهای عمومی هستند و به دلیل عوامل محدود کننده قانون تجارت چندان به قیمت سهام خود اهمیت نمی‌دهند و به همین دلیل است که بررسی عوامل درونی بازار نسبت به اطلاعات شرکت­ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در تحقیق خود به عواملی که موجب عرضه و تقاضای بیشتر سهم در بازار می‌گردد توجه می‌نماید.

در اهداف تحقیق امید قائمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شناخت عوامل روانی بازار که منجر به عرضه و تقاضای زیاد یک نوع اوراق بهادار می‌شود و یا موجب افزایش میزان مبادلات یک نوع اوراق بهادار می‌گردد.

2ـ وضعیت پراکندگی عرضه و تقاضای سهام در بورس اوراق بهادار تهران

3- بررسی تاثیر مقدار عددی قیمت هر سهم بر ریسک مبادلات آن.

4- بررسی روند تغییر قیمت در بورس اوراق بهادار تهران.

5ـ شناخت نوع مبادلات صورت گرفته در بورس.

امید قائمی فرضیات خود را به دو گروه تقسیم نموده است:

-گروه اول فرضیات اصلی تحقیق را شامل شش فرضیه می‌شوند و گروه دوم فرضیات فرعی که شامل پنچ فرضیه هستند که مربوط به میزان عددی قیمت سهام، انحراف معیار قیمت سهام و میزان معاملات سهام هستند و تفاوت اصلی آنها با فرضیات اصلی، مربوط به فاصله زمانی روزهای بین دو مجمع هستند و در فاصله زمانی یک روز اندازه‌گیری نشده‌اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف تحقيق:

بررسی رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام از موضوعاتی است که از سال 1959 میلادی تاکنون مورد توجه محققان مالی و اقتصادی قرار داشته است. بورس اوراق بهادار تهران و بازار سرمایه در ایران بازار جوانی است، اما گاهی دیده شده که بسیاری از معامله‌گران جزء در بازار سرمایه از حرکات حجم معاملات و یا تغییرات قیمت برای تصمیمات آنی و کوتاه مدت خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و تغییرات قیمت و حجم معاملات را ناشی از اخبار و اطلاعاتی می‌دانند که ممکن است به گوش آنها نرسیده باشد.

هدف اصلی در این تحقیق بررسی رابطه حجم معاملات با قیمت و بازده سهام می‌باشد. در واقع در این تحقیق محتوای اطلاعاتی حجم معاملات در یک دوره 7 ساله از ابتدای سال 1384 تا انتهای سال 1390 مورد بررسی قرار داده تا از طریق بالاترین حجم معاملات غیر طبیعی به بازده غیرطبیعی سهام دست پیدا نمود در نتیجه راهکاری برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد.

 

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir