پایان نامه بررسی افزایش کارائی و اثربخشی در سازمان کشتی های تجاری

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسائی عوامل مؤثر بر انگیزه شغلی دریانوردان ایرانی شاغل بر کشتی های تجاری اقیانوس پیما

قسمتی از متن پایان نامه :

سیستم پاداش :

به جبران زحمتی که فرد در سازمان متحمل می شود ، در ازای وقت و نیرویی که او در سازمان به خاطر میل به اهداف سازمان صرف می کند ، به تلافی خلاقیت و ابتکارات وی برای یافتن و به کارگیری رویه ها و روش های کاری جدیدتر و بهتر ، سازمان به فرد پاداش می دهد پاداشی که فرد از سازمان دریافت می دارد یا به خاطر وظایف محول در حد عادی و متعارف است که در این صورت حقوق یا دستمزد نامیده می شود ، یا بخاطر انجام وظایف در سطحی بالاتر از استانداردهای عادی کاری است که در این صورت از پاداش، به عنوان مزایایی فوق العاده و به خاطر کار فوق العاده صحبت می شود.(سعادت،1386، 253)

سیستم پاداش در سازمان ، هر دو نوع عملکرد را در بر می گیرد ، و سیستمی است که براساس موازین و شیوه های خاصی ، پاداش هریک از کارکنان متناسب با کارشان به آنها می دهند سیستم پاداش باید کارا و اثربخش باشد و به عبارتی دیگر ، تخصیص و اعطای پاداش در سازمان باید به گونه ای باشد که حداکثر بازده را برای سازمان ممکن سازد . به عنوان اولین قدم در این راستا سیستم باید طوری طراحی گردد که اعطای پاداش مشروط به عملکرد موثر باشد . تنها در این صورت است که استفاده از پاداش به عنوان مکانیسمی برای تشویق و ایجاد انگیزه در کارکنان کارساز است. (سعادت ، 1386 ، 253)

حقوق خوب مهم است ولی یک محیط کاری مناسب مهمتر از حقوق است.

معمولاً پول آنقدر که تصور می شود یک عامل برانگیزانده نیست اگر حقوق به قدر کافی بالا باشد که هزینه رهن منزل ، پوشاک کافی ، قرض های موجود ، غذایی را که گاهی بیرون خورده شود تامین کند و علاوه بر این ها مقدار دیگری نیز برای تعطیلات سالانه باقی بماند افزایش حقوق تاثیر زیادی در تقسیم مشارکت کاری ندارد. البته هیچ کس واقعاً قصد ندارد پیشنهاد افزایش حقوق را رد کند ولی درآمد بالا بزودی یک عادت می شود و امری عادی تلقی می گردد. (سعادت ، 1386 ، 253)

آنچه کارکنان را تشویق می کند که بیشتر تلاش کنند به طور نزدیک بستگی به رفاه شخصی و افزایش روابط انسانی و نوع کار مورد نظر دارد . محیط کاری خوب ، کار جالب ، و چشم اندازهای واقعی در مورد تحول شخصی ، کارکنان با صلاحیت را مجذوب می کند هنگامی که این عوامل وجود نداشته باشد کارکنان شروع به ورق زدن آگهی های استخدامی می کند و البته شغلی را حقوق بالاتری داشته انتخاب می کند . انگیزش اول و مهمتر از همه به عواملی غیر از پول بستگی دارد برعکس حقوق بالا فی نفسه تضمین نمی کند که افراد از کارشان لذت ببرند خبر خوب برای مدیریت این است که بتواند سهم زیادی در افزایش انگیزش در کارکنان داشته باشد ، بدون اینکه این امر ذره ای هزینه در بر داشته باشد. (گودرزی ، 1384 ، 54)

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق :

برای افزایش کارائی و اثربخشی در سازمان نیاز به تأمین شرایطی هستیم ، نیروی انسانی انگیخته شده برای انجام این کار مهمترین عامل می باشد . برای ایجاد انگیزه و افزایش آن باید نیازهای آنان را شناخت و در جهت تأمین و ارضای نیازهای افراد در محیط کار اقدام کرد لذا هدف کلی این تحقیق شناسایی عوامل مؤثر بر انگیزه شغلی دریانوردان ایرانی شاغل بر کشتی های تجاری اقیانوس پیما و تعیین اولویت و اهمیت هر یک از عوامل مؤثر بر انگیزه شغلی دریانوردان ایرانی شاغل بر کشتی های تجاری اقیانوس پیما می باشد

1-8 سئوالات تحقیق :

با توجه به موضوع تحقیق ، سئوال های اصلی تحقیق به شرح ذیل می باشد .

1) عوامل مؤثر بر انگیزه شغلی دریانوردان ایرانی شاغل بر کشتی های اقیانوس پیما کدامند؟

2) ترتیب عوامل اثرگذار بر انگیزه شغلی دریانوردان ایرانی شاغل بر کشتیهای تجاری اقیانوس پیما چگونه    می باشد؟

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.