دسته‌بندی نشده

ویژگی های فردی و حرفه ای شالیکاران شهرستان تالش-دانلود پايان نامه ارشد

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحليل سطوح دانشي و بينشي کشاورزي پايدار در بين شالي­کاران

قسمتی از متن پایان نامه :

فن­آوری­های کشاورزی پایدار

2-4-4-1- جنگل – زراعي[1]

هنوز كشت توام درخت و محصولات زراعي است و در بسياري از نقاط دنيا هنوز متداول است. سيستم هاي جنگل – زراعي به خصوص در مناطق حاره مجدداً مورد توجه قرار گرفته­ است. سیستم کشت جنگل  زراعي از نظر اكولوژيكي و زراعي نسبت به سایر سيستم­هاي زراعي قابليت بيشتري دارد. در اين سيستم، حركت باد و آب كاهش مي­يابد و فرسايش خاك به حداقل رسيده، درختان با كاهش درجه حرارت شرايط ميكرو كليما را تعديل كرده هوا را گرفته و آن را مجدداً در خاك توزيع مي­كنند(کوچکی و نصیری­محلاتی، 1386).

2-4-4-2- تلفيق دام و گياه

سيستم هاي زراعي، به شکلی برخوردار از نوعی دامداري هستند. در مناطق خشك، دامداري به صورت سيستم­هاي شباني است. طي 50-40 سال گذشته، در مزارع وسيع كه نهاده­هاي زيادي در آن­ها مصرف مي­شود دامداري از زراعت جدا شده است. مردم چين انواعي از سيستم هاي زراعي همراه با دام را ابداع كرده­اند كه گياه و دام در اين سيستم­ها در ارتباط با زنجيره ريزه­خواري قار مي­گيرد. در اين سيستم­ها برنج، محصول زراعي اصلي است. زماني كه دانه برداشت مي­شود، كاه و كلش همراه با كود دامي در يك دستگاه هضم كننده بيو گاز به صورت كمپوست در آمده و متان حاصله از اين فرآيند براي پخت و پز و روشنايي استفاده مي­شود. لجن و لاي حاصل از دستگاه هضم­كننده نيز براي توليد قارچ خوراكي استفاده مي­شود. بعد از اين­كه قارچ برداشت شد، بقاياي ماده آلي هم به عنوان كود به مزارع برنج برگردانده مي­شود، اين سيستم از نظر مصرف انرژي و چرخش عناصر غذايي بي نهايت كارآمد است (کوچکی و نصیری­محلاتی، 1386).

 2-4-4-3- مالچ

منظور از مالچ سطحی در کشاورزی پایدار همان بقایای گیاهی رهاشده در سطح خاک است که برای حفاظت خاک در مقابل فرسایش و تبخیر سطحی مورد استفاده قرار­می­گیرد (خواجه­پور، 1386).

2- Forestry- Farming

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1-    اهداف تحقیق

هدف کلی از اجرای این پژوهش، بررسی دانش و بینش شالی­کاران شهرستان تالش پیرامون کشاورزی پایدار می­باشد. بر این اساس اهداف اختصاصی مورد نظر در این تحقیق عبارت­اند از:

  1. بررسی ویژگی های فردی و حرفه­ای شالی­کاران شهرستان تالش.
  2. بررسی ویژگی اقتصادی – اجتماعی شالی­کاران شهرستان تالش.
  3. شناسایی مهم­ترین عوامل تاثیر گذار بر بینش و دانش شالی­کاران در خصوص کشاورزی پایدار
  4. بررسی میزان دانش و بینش شالی­کاران در زمینه فن­آوری­های کشاورزی پایدار

1-2-    سوالات تحقیق

  1. میزان دانش وبینش شالی­کاران در خصوص کشاورزی پایدار چگونه است؟

2. میزان دانش و بینش شالی­کاران در زمینه فن­آوری­های کشاورزی پایدار چگونه است؟

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir