دسته‌بندی نشده

پایانامه ارشد : بررسی تاثير ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تاثير ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

تکه ای از متن پایان نامه :

مدیریت نقدینگی به معنی توانایی بانک برای ایفای تعهدات مالی خود در طول زمان می باشد. مدیریت نقدینگی در سطوح مختلفی انجام می شود. اولین نوع مدیریت نقدینگی به صورت روزانه صورت پذیرفته و به صورت متناوب نقدینگی مورد نیاز در روزهای آتی پیش بینی می گردد. دومین نوع مدیریت نقدینگی که مبتنی بر مدیریت جریان نقدینگی می باشد، نقدینگی مورد نیاز را برای فواصل طولانی تر شش ماهه تا دو ساله پیش بینی می کند.  سومین نوع مدیریت نقدینگی به مطالعه نقدینگی مورد نیاز بانک در شرایط بحرانی می پردازد. ریسک نقدینگی خطرات ناشی از کمبود نقدینگی در یک بازه زمانی پیش  رو  را شامل می گردد.(پناهیان،1382،ص 51).

اگر چه مدیریت ریسک به عنوان یکی از تخصصی ترین حوزه هاي فعالیت هاي داخلی نهاد مالی شناخته شده می باشد؛ اما اغلب، تا وقوع بحرانی جدي و یا در بهترین حالت تا مشاهده علائم هشدار دهنده پیش از وقوع بحران، به طور جدي به آن پرداخته نمی گردد. از آنجا که دلیل اصلی گرفتاري بانک هاي سراسر جهان در بحران اخیر را می توان در مدیریت و رهبري نامحتاطانه و بیش از اندازه بلندپروازانه آنها جستجو نمود؛ بحث مدیریت ریسک طی بحران اخیر، مجدداً از اهمیت ویژه اي برخوردار گشته می باشد.

1-2- اظهار مساله

تعداد و شدت درماندگي هاي نقدينگي در طي بحران مالي 2007 – 2009 وضع كنندگان قوانين را برآن داشت تا با تأكيد براهميت مديريت ریسکنقدينگي در دسامبر سال 2010 چارچوب استانداردهاي نقدينگي را با پيشنهاد دو استاندارد جديد ریسکنقدينگي تقويت كنند. يكي ازاين استانداردها،استاندارد نسبت پوششي نقدينگي (LCR) می باشد كه بانكها را ملزم مي كند تا براي بقاء خود تحت سناريوي فشار در طي يك ماه دارايي هاي نقدي با كيفيت تري به مقدار كافي داشته باشند. در حاليكه در استاندارد دوم نسبت خالص وجوه پايدار مورد تأكيد می باشد مواردي كه از آن استنتاج مي گردد آن می باشد كه بانك ها فعاليت هاي خود را بر مبنای منابع پايدارتر وجوه داراي پشتوانه مالي انجام دهند. اين تحقيق در صدد می باشد به چند سوال مهم در موضوع استانداردهاي جديد بين المللي نقدينگي پاسخ هايي را ارائه دهد. اولاً در حالي كه نسبت هاي ریسکنقدينگي جديد روش شناسي هاي اضافي نسبت پوششي و خالص دارايي هاي نقدي را مي سازد، اجزا و مفروضاتي را فراهم مي آورد كه آنها بطور كلي مورد آزمون قرار نگرفته اند. بنابراين، شواهد تجربي به تأييد اينكه آيا نسبت هاي جديد شاخص هاي بهتري براي ریسکنقدينگي بانك نسبت به ساير معيارهاي ریسکنقدينگي اضافي از قبيل نسبت جاري، نسبت اوراق مشاركت دولتي و نسبت سپرده‌هاي واسطه اي فراهم مي آورد. ثانياً، از آنجا كه پژوهش هاي نظري اخير ديدگاه هاي مهمي را در چگونگي دلايل ریسکنقدينگي و يا تشديد بحران مالي مطرح مي كنند مطالعات تجربي، پيوند بين درماندگي هاي بانكي و ریسکنقدينگي را مورد آزمون قرار داده اند. بنابراين اين تحقيق درصدد می باشد تا ارتباط بين درماندگي هاي بانك ها و معيارهاي جديد و نوع سوم ریسکنقدينگي را مورد آزمون قرار دهند.

1-3-اهمیت و ضرورت پژوهش

در دنیای معاصر، بانک‌ها تأثیر قابل ملاحظه­ای را در رشد توسعه نظام­های اقتصادی و همچنین در مبادلات اقتصادی بر عهده دارند. زیرا که امروزه رشد اقتصادی،افزایش رفاه و بهبود سطح زندگی در هر کشوری به میزان سرمایه­گذاری­ها که در حقیقت از طریق جمع­آوری سپرده­ها و پس اندازهای مردم از طریق شبکه­بانکی صورت می­گیرد،انجام می گردد.

عواملي زیرا صنعتي شدن جوامع، گسترش و تحول در فعاليت­هاي اجتماعي و در نتيجه، پديدار شدن نيازهاي جديد از عوامل مهم و اثرگذار در ايجاد و گسترش نهادهاي مالي بوده­اند ولي توسعه و پيشرفت­هاي اقتصادي نيز يكي از مهمترين عوامل در گسترش و تحول اين نهادها به شمار مي روند، رگرسيون مي باشد و برای آزمون هر فرضیه از آزمون‏ های همبستگی خط رگرسیون توسط نرم افزار SPSS و ضریب تعیین بهره گیری خواهد گردید.

 مطالعه تاثير ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری: مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir