دسته‌بندی نشده

پايان نامه کارشناسي ارشد:سنجش ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

) تأمین مالی بر اساس منبع

شرکت‌ها برای تأمین نیازهای مالی کوتاه‌مدت و بلند‌مدت خود از دو منبع استفاده می‌کنند:

 • منابع داخل شرکت، که عمدتاً شامل موارد زیر است:
 • كاهش دارايي‌هاي جاري
 • فروش دارايي‌هاي ثابت اضافي
 • سود انباشته
 • اندوخته و سود تقسيم نشده
 • منابع خارج از شرکت (بازارهای پول و سرمایه)
 • اخذ وام از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري
 • خريدهاي نسيه و اقساطي
 • به تعويق انداختن (افزايش) بدهي‌ها
 • صدور و انتشار اوراق قرضه، سهام عادي و سهام ممتاز( عالی و معروفانی‌اصل، 1381، 47).

آیا شرکت‌ها بیش از حد بر وجوه داخلی تکیه می‌نمایند؟

معمولاً به طور متوسط، وجوه داخلی (سود انباشته به اضافه‌ی استهلاک) بیشترین وجوه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری را تأمین می‌نمایند. چنین به نظر می‌رسد که تأمین مالی از محل درآمدهای داخلی نسبت به تأمین مالی از محل فروش سهام و اوراق قرضه راحت‌تر باشد. ولی برخی از صاحبنظران از این بابت نگران هستند که مدیران نسبت به تأمین مالی از محل منابع خارج از شرکت به شیوه‌ای نابخردانه و در جهت عکس منافع خویشتن (شرکت) عمل نمایند. اگر مدیری بداند با انتشار سهام جدید و رویارویی با پرسش‌های ناهنجار از جانب سرمایه‌گذاران بالقوه روبه‌رو خواهدشد، احتمالاً وسوسه می‌شود در پروژه‌ای پرریسک، ولی خالص ارزش فعلی مثبت چشم‌پوشی نماید تا مبادا شغل وی به خطر افتد (از نظر استخدامی احساس راحتی بیشتر می‌نماید). شاید مدیران مسیری را انتخاب نمایند که با مقاومت کمتری روبه‌رو شوند و از رعایت «نظم حاکم بر بازار سرمایه» طفره روند.

ولی همچنین در مورد تکیه کردن بر وجوه ایجاد شده در داخل شرکت چندین دلیل خوب هم ارائه کرده‌اند. برای مثال، شرکت نباید هزینه‌ی انتشار اوراق بهادار جدید را تحمل نماید. گذشته از این، معمولاً اعلام انتشار سهام جدید برای سرمایه‌گذاران خبر خوشایندی نمی‌باشد زیرا آنها نگران این هستند که مبادا چنین اعلامیه‌ای به معنی کاهش یافتن سودهای آینده یا افزایش ریسک باشد. اگر انتشار، پرهزینه باشد و پیام ناخوشایندی به سرمایه‌گذاران بدهد، در آن صورت شاید اقدام شرکت‌هایی که در مورد پروژه‌هایی که نیاز به انتشار سهام جدید دارد دقت بیشتری می‌نمایند، قابل توجیه است(بری‌لی و دیگران[1]، 2006).

[1] Brealey & others

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد.

اهداف فرعی:

 1. تعیین رابطه بین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه میزان شدت این رابطه در هر سه مرحله.
 2. تعیین رابطه بین ساختار سرمایه با متغیر سهام منتشر شده در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه میزان شدت این رابطه در هر سه مرحله.
 3. تعیین رابطه بین ساختار سرمایه با متغیر سود انباشته در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه میزان شدت این رابطه در هر سه مرحله.
 4. 5-1) سؤال اصلی تحقیق :

آیا بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir