پایان نامه بررسی شناسایی و تخصیص وام به مشتریان معتبر

 دانلود پایان نامه ارشد

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه بین مدیریت ریسک اعتباری با مطالبات معوق بانک ملت مطالعه موردی مدیریت شعب بانک ملت استان سمنان

قسمتی از متن پایان نامه :

مدل های محاسبه ریسکاعتباری و تحلیل مدل CR+

مدل های ریسکاعتباری از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا بصیرت و دانش لازم را در مورد زیانهای احتمالی اعطای تسهیلات برآورد و ارائه خواهند نمود. مدل های ریسکاعتباری با اندازه گیری ریسکمی توانند ارتباط منطقی بین ریسکو بازده ایجاد و قیمت گذاری مناسبی از دارایی ها را فراهم آورند و در دو سطح قابل انجام است:

  • بررسی وام ها و مشتریان به صورت انفرادی (اعتبار سنجی)
  • بررسی ریسکپرتفوی اعتباری تسهیلات

برخی از معروف ترین مدلهای سنجش ریسکپرتفوی اعتباری عبارتند از :

1- ریسک اعتباری

2- نگرش پرتفوی اعتباری

3- سنجش ریسک

4- مدل سنجش ریسک

طی چند سال اخیر، تعدادی مدل های جدیدی برای مدلسازی ریسکاعتباری ارائه شده اند در این قسمت به بررسی مدل های اصلی ریسکاعتباری پرتفوی پرداخته شده است، روش سنجش ریسک توسط جی.پی. مورگان بر اساس تحلیل تغییر رتبه (انتقال) اعتباری بنا شد.

سپس تام ویلسون مدل تغییر رتبه اعتباری را توسعه داد و مدل نگرش پرتفوی اعتباری را پیشنهاد نمود که بر آن اساس احتمال نکول در یک چرخه اعتباری تغییر می کند و تابعی از متغیرهای کلان اقتصادی
می باشد و به فاصله کوتاهی پس از آن مدل سنجش ریسک از یک رویکرد کلان استفاده نمود که احتمال نکول هربدهکار رابه ارزش بازار دارایی های او مرتبط می سازد.

و بالاخره،بانک سرمایه گذاری (CSEP) Credit Suisse Financial Products مدل ریسک اعتباری را در اکتبر 1997 معرفی کرد این مدل از نظر ریاضیات به کار رفته در آن میان مدل های پرتفوی موجود منحصر به فرد است یکی از دلایل اصلی موفقیت مدل ریسک اعتباری تمرکز آن بر رویداد نکول است.

ویژگی های اصلی این مدل به شرح زیر است.

1- علت نکول بدهکار در این مدل موضوعیت ندارد نکول یک رویداد تصادفی است که به وسیله احتمال نکول توصیف می شود.

2- احتمال نکول بدهکار یک عدد ثابت نیست بلکه یک کمیت متغیر و تصادفی است که به وسیله یک یا چند عامل ریسک(سیستماتیک) ایجاد شده و معمولاً فرض می­شود دارای توزیع گاما است.

3- بین عوامل ریسک سیستماتیک و احتمال نکول رابطه خطی وجود دارد.

4- نکول بدهکاران، مستقل از هم است.

5- همبستگی بین بدهکاران آشکار نیست بلکه تنها به طور ضمنی به خاطر عوامل ریسکمشترکی که به وجود آورنده احتمال نکول هستند ایجاد می­شود.

6- توزیع احتمال زیان، از توابع مولد احتمال استخراج می­شود و اگر زیانها مقادیر گسسته را اختیار کنند می توان از این توابع استفاده کرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف از اجرای این طرح، طراحی سازوکاری برای اندازه‌گیری و مدیریت ریسکاعتباری بانک است. چنین سازوکاری شامل ارزیابی‌های ریسکاعتباری در هر دوسطح وام‌های انفرادی و سبد وام است.

این سازوکار تصمیمات مدیریت ریسکاعتباری و دایرۀ اعتبارات بانک را در جهت شناسایی و تخصیص وام به مشتریان معتبر راهنمایی می‌کند و در عین حال تصمیمات مدیریت سبد وام را برای بهره‌برداری بهینه از اثرات تنوع ‌بخشی سبد پشتیبانی می‌نماید.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : بررسی رابطه بین مدیریت ریسک اعتباری با مطالبات معوق بانک ملت مطالعه موردی مدیریت شعب بانک ملت استان سمنان  با فرمت ورد

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.