دانلود پايان نامه تعیین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

فرض ترتیب هرمی تأمین مالی

شرکت‌ها علاوه بر منابع خارجی، جهت تأمین مالی می‌توانند از طریق منابع موجود در شرکت نیز وجوه مورد نیاز خود را تأمین کنند. بدین ترتیب که سود را میان سهامداران خود تقسیم نکرده، و آن را در شرکت مجدداً سرمایه‌گذاری می‌کنند. از میان روش‌های تأمین مالی خارج از شرکت، هزینه‌ی استقراض کمتر از هزینه‌ی انتشار سهام و یا استفاده از منابع داخلی (سود تقسیم نشده) می‌باشد. از میان انتشار سهام و یا استفاده از منابع داخلی، سیاست عدم توزیع سود میان سهامداران هزینه‌ی کمتری را در برخواهد داشت.

در نتیجه، میان دو روش تأمین سرمایه، سود انباشته ارجح است. تحقیقات انجام شده توسط دونالدسون نیز در سال 1961 مؤید استقبال بیشتر شرکت‌ها از وجوه داخلی می‌باشند. اگر منابع داخلی برای نیاز مالی شرکت جهت سرمایه‌گذاری کافی نباشد، آن‌گاه شرکت‌ها به سوی تأمین مالی خارج از واحد انتفاعی متمایل می‌شوند که در گام نخست استقراض، سپس انتشار اوراق بهادار قابل تبدیل و در نهایت انتشار سهام در کانون توجه قرار خواهدگرفت. مایرز[1] این سلسله مراتب را با عنوان نظریه‌ی ترتیب هرمی تأمین مالی معرفی نموده که در شکل «1-2» نشان داده شده است(مایرز، 1984).

 

شکل 1-2: ترتیب هرمی تأمین مالی از دیدگاه مایرز

بدون توجه به هزینه‌ی هریک از روش‌های تأمین مالی، می‌توان از جمله دلایل دیگر وجود چنین سلسه مراتبی را اهمیت انعطاف‌پذیری و کنترل از دیدگاه مدیران دانست. منابع خارجی از انعطاف‌پذیری برای تأمین مالی آتی، می‌کاهد (به ویژه اگر از طریق بدهی باشد) و کنترل آتی نیز به همین نحو، بطوریکه اوراق قرضه دارای قرارداد و شرایطی می‌باشد، و انتشار سهام جدید نیز منجر به ورود افراد جدید به شرکت می‌گردد و از میزان کنترل سهامداران سابق خواهدکاست. بنابراین، مدیران سود انباشته را نسبت به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند.

2-2-2-2) تأمین مالی بر اساس مدت

جدول 1-2: روشهاي تأمين مالي كوتاه مدت

 

 

صاحبنظران از يك ديدگاه روش‌های تأمين مالي را به روش‌های تأمين مالي كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلند‌مدت تقسيم مي‌كنند. همانطور که مشاهده می‌شود در جدول «1-2» روش‌های تأمين مالي كوتاه‌مدت و در جدول «2-2» روش‌های تأمين مالي ميان‌مدت و بلند‌مدت ارائه شده است(رحیمیان، 1380).

[1] Mayers

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد.

اهداف فرعی:

  1. تعیین رابطه بین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه میزان شدت این رابطه در هر سه مرحله.
  2. تعیین رابطه بین ساختار سرمایه با متغیر سهام منتشر شده در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه میزان شدت این رابطه در هر سه مرحله.
  3. تعیین رابطه بین ساختار سرمایه با متغیر سود انباشته در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه میزان شدت این رابطه در هر سه مرحله.
  4. 5-1) سؤال اصلی تحقیق :

آیا بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت هاي  تولیدی پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

Author: