دسته‌بندی نشده

پایان نامه بررسی ارتباط تجربه با امید به تلاش در استفاده از رایانه

– مبانی نظری پژوهش درباره فناوري اطلاعات

 

1-2-2 مفهوم فناوري اطلاعات

فناوری اطلاعات راهبرد، فکر و ابزاری همراه با نوآوری در حوزه انسانهاست و لازم به تذکر است که تعریف فناوری اطلاعات  به سبب ماهیت تغییرپذیر آن باید همراه با نگرشی دینامیک باشد تا استاتیک. (روشندل و صابر، 1391، ص 112)

فناوری اطلاعات شامل مجموعه ای از روش ها و ابزارها به منظور بهینه سازی و حمایت از سیستم فعال کار مبتنی بر اطلاعات و دانش است. در واقع فناوری اطلاعات می تواند به عنوان محل تلاقی الکترونیک و پردازش داده ها خلاصه گردد. همچنین فناوری اطلاعات توصیف فناوریهایی است که کاربران کامپیوتر را قادر به ذخیره سازی، پردازش، بازیابی و انتقال اطلاعات از کامپیوتر می نمایند. (حیدری، 2013، ص671)

فناوری اطلاعات عبارت است از تمامی اشکال فناوری که به منظور پردازش، ذخیره سازی و انتقال اطلاعات در قالب الکترونیکی به کار گرفته می شوند. تجهیزات فیزیکی که به این منظور به کار گرفته می شوند عبارتند از: رایانه ها، شبکه و تجهیزات ارتباطی، فاکس و نرم افزارهای الکترونیکی. فناوری اطلاعات بطور کلی به دامنه گسترده ای از تجهیزات و رایانه ها، ابزارها، ذخیره سازی داده ها،  ابزارهای ارتباطات و شبکه ای، کاربردها و خدمات که توسط سازمان ها استفاده شده تا داده ها، اطلاعات و دانش را ایجاد کنند، گفته می شود. (ایمانی و همکاران، 1390، ص 51)

 

فناوري اطلاعات و ارتباطات به هر دو فناوری اطلاعات و سیستم های رایانه اطلاق می شود. فناوری اطلاعات شامل هرگونه تجهیزات و سیستم های اتصال داخلی این تجهیزات که شامل هر یک از اشکال فناوری استفاده شده در ایجاد، ذخیره، ساماندهی، مدیریت، جابجایی، نمایش، تعویض، تبادل، انتقال یا دریافت اطلاعات، به هر شکل ممکن آن می شود. (زنگی آبادی و حسینی، 1388، ص 64)

شايد بتوان گفت فناوري اطلاعات همان مطالعه، طراحي، گسترش، اجرا و مديريت سيستمهاي اطلاعاتي مبتني بر كامپيوتر و بخصوص كاربردهاي نرم افزاري و سخت افزاري كامپيوتر است كه توسط آن داده هاي كاربردي به هر صورت گردآوري مي شوند. فناوري اطلاعات بر دانش مهارت استفاده از كامپيوتر و سيستم ارتباط از راه دور، ذخيره سازي، كاربرد و انتقال اطلاعات تاكيد دارد. فناوري اطلاعات رشته اي است كه از منابع الكترونيكي براي دستيابي به اطلاعات استفاده ميكند و شامل مسائلي است كه به گسترش علوم كامپيوتر و تكنولوژي طراحي، توسعه، راه اندازي و اجراي سيستمها و كاربردهاي اطلاعاتي مربوط است. (موسوی، 1386، ص 458)

در کوتاه مدت، می توان فناوری اطلاعات را به عنوان یک سیستم اطلاعات مبتنی بر کامپیوتر از سرور مرکزی به ریز رایانه ها یا جمع آوری، پردازش، ذخیره سازی و توزیع اطلاعات با کمک کامپیوتر خلاصه نمود. استفاده از سیستم های پیشرفته برای فناوری اطلاعات لزومی ندارد. به طور کلی، فناوری اطلاعات می تواند به عنوان یک تکنولوژی که ارائه، جمع آوری، پردازش، ذخیره سازی، انجام و یا ساخت اطلاعات قابل دسترس در هنگام نیاز را بر عهده دارد، تعریف گردد. فناوری اطلاعات در واقع کل سیستم را پوشش می دهد و تنها مربوط به نرم افزار یا سخت افزار خاصی نیست بلکه یک اتصال کارآمد بین همه این مولفه ها را قادر می سازد. (کالکان[1] و همکاران، 2011، ص 855)

در حال حاضر فناوری اطلاعات یکی از عوامل مهم در بهبود بهره وری و عملکرد سازمان است. استفاده از تکنولوژی و فناوری اطلاعات به طور خاص برای عملیات موفقیت آمیز سازمانهای امروز ضروری است. (شوکت و ظفر، 2010، ص 305)

[1]  Kalkan

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

متن کامل پایان نامه ها در 40y.ir